KONCERT MUZYCZNY
6 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w koncercie w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej. Dzięki artystom i ich instrumentom przedszkolacy na kilka chwil przenieśli się w piękny świat muzyki, która jak wiadomo łagodzi obyczaje. Dzieci poznały rożek angielski, obój, trąbkę klasyczną i sygnałową. Atrakcją występu był konkurs muzyczny polegający na odgadywaniu przez młodych widzów popularnych melodii. Poprzez udział w koncercie przedszkolacy wcielili się w rolę widza i odbiorcy sztuki, a także kształtowali swoją wrażliwość na muzykę, co z pewnością zaowocuje w przyszłości bardziej świadomym odbiorem tej formy sztuki.
DZIEŃ KOTA
Dzień Kota obchodzony jest na świecie 17 lutego w związku z tym zajęcia i zabawy w naszych oddziałach przedszkolnych zdominowała kocia tematyka. Przedszkolaki uczyły się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też zabawy, takie jak: rozpoznawanie postaci - bajkowych kotów, koci spacerek, śpiewanie kociej piosenki i wykonywanie prac plastycznych. Za zaangażowanie i udział w zajęciach dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i magnesy. Przedszkolaki dowiedziały się również, że jednym z celów tego święta jest niesienie pomocy bezdomnym kotom i uwrażliwienie innych na ich czasem niezwykle trudne kocie życie.
BAL KARNAWAŁOWY
Dzieci z oddziałów przedszkolnych wykorzystują każdą okazję do zabawy i wyrażania radości. Czas karnawału jest okresem, w którym organizowane są bale i dyskoteki. 14 lutego w walentynki odbył się bal karnawałowy dla dzieci. Na czas balu sala gimnastyczna, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki został zamieniony w kolorową, baśniową krainę i szybko zapełniła się postaciami księżniczek, wróżek, spidermanów, piratów, biedronek i elfów. Kolorowe przebrania i skoczna muzyka sprawiły, że wszyscy dali wciągnąć się w wir wspólnej zabawy. Największą atrakcją balu były prezentowane przez wodzireja układy taneczne, które wszyscy z zapałem wykonywali. Nie zabrakło również konkursów z nagrodami. Przedszkolacy starali się tańczyć jak najlepiej, a że tańczyli solo, w kółeczkach i w pociągu, każdy znalazł zabawę dla siebie. Po ekscytujących ale także wyczerpujących tańcach przyszedł czas na odpoczynek przy słodkim poczęstunku. Do zobaczenia na balu za rok!
PRZEDSZKOLACY W BIBLIOTECE
Ważną rolę w rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych odgrywa biblioteka. Uczestnicząc w spotkaniach bibliotecznych najmłodsi przygotowywują się do korzystania z książki, jako źródła wiedzy i inspiracji. W lutym dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie, gdzie spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony pracowników. Celem wycieczki było poznanie funkcji biblioteki oraz pracy bibliotekarza, a także rozbudzenie zainteresowania książkami. Podczas pobytu w bibliotece dzieci wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, które wprowadziły je w tajemnice średniowiecznych zamków i rycerzy. Przedszkolaki zwiedziły również Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz Wypożyczanię dla Dorosłych i Czytelnię. Podczas pobytu w bibliotece dowiedziały się, że w bibliotece nie tylko można wypożyczać książki ale także korzystać z szerokiej ofrety zajęć dla dzieci. Przedszkolaki zgodnie stwierdziły, że chętnie wrócą tam ze swoimi opiekunami, żeby w przyszłościu zostać aktywnymi czytelnikami.
WIGILIA W PRZEDSZKOLU
Dnia 20 grudnia grupa 5, 6-latków z grupy „Tropiciele” przedstawiła jasełka dla pozostałych trzech grup przedszkolnych: Motylków, Sówek oraz Pszczółek. Następnie pani dyrektor wręczyła przedszkolakom świąteczne upominki i złożyła wszystkim serdeczne życzenia: zdrowych, spokojnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Potem w salach odbywały się wigilie klasowe.
NASZE PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
EKOLOGICZNE SPOTKANIE PRZY CHOINCE
Dnia 12 grudnia dzieci 3, 4,5 ,6 -letnie były w Ośrodka Edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych w Będzinie. Tam wzięły udział w warsztatach poświęconych zwyczajom bożonarodzeniowym. Dzieci z ciekawością i zainteresowaniem poznawały tradycje, m.in. wieńca adwentowego, świecy roratniej, pierwszej gwiazdki, wigilii, śpiewania kolęd, dzielenia się opłatkiem. Dużą atrakcją było wspólne wykonanie kartek świątecznych, które dzieci zabrały ze sobą do domu. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem kolędy „Wśród nocnej ciszy” i złożeniem świątecznych życzeń. Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
ŻYWA LEKCJA ZOOLOGII
W naszym przedszkolu mieliśmy okazję gościć niecodziennych gości, a mianowicie… gady i płazy. Głównymi bohaterami były m.in. jaszczurki, pająki, węże, które dzieci modły oglądać z bliska. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały wielu ciekawostek o zwierzętach, zadawały wiele pytań. Było to dla nich niezwykle ekscytujące i ciekawe spotkanie. Dzięki takim lekcjom świat zwierząt staje się dla dzieci bliski i przyjazny.
MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU
Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa uczy się piosenek, wierszyków lub wykonuje ciekawe prace plastyczne. na których króluje Mikołaj. Wszystkie te starania oczywiście do zaprezentowania Mikołajowi. W tym roku nasz niezwykły gość zaczął swoją wizytę od najmłodszych przedszkolaków, które po raz pierwszy witały go w przedszkolu. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność i obawę, ale przede wszystkim radość z otrzymanego prezentu.
MOJE SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM - KONKURS
Święta Bożego Narodzenia to czas, który pragniemy spędzić w gronie rodzinnym, w atmosferze spokoju i miłości. Ale jednocześnie jest to czas, w którym dzieci niecierpliwie wypatrują prezentów. I dlatego warto uwrażliwić je również na obdarowywanie nimi tych, którzy są wokół. Wzorem niech będzie osoba biskupa z Miry. Aby przybliżyć najmłodszym postać Swiętego Mikołaja zorganizowano konkurs pod hasłem „ Moje spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem” , którego celem było:
- pogłębianie wiedzy na temat historii życia biskupa z Miry,
- kształtowanie w dzieciach bezinteresownej otwartości na potrzeby innych na wzór Świętego Mikołaja,
- budzenie w dzieciach pomysłowości i twórczej kreatywności.
Wyniki konkursu:
Dzieci 3 letnie „ Motylki”
- I miejsce - Amelia Laskowska
- II miejsce - Oliwia Mańka
- III miejsce - Jakub Kądziela
Dzieci 4 letnie „ Sówki”
- I miejsce - Elena Wydmańska
- II miejsce - Natalia Pustułka
- III miejsce - Igor Taraszkiewicz
Dzieci 5-6- letnie „Pszczółki”
- I miejsce - Agata Pasterak
- II miejsce - Martyna Oleksik
- III miejsce - Kacper Turowski i Marcin Kępka
Dzieci 5-6- letnie „Tropiciele”
- I miejsce - Zuzanna Zawalska
- II miejsce - Natalia Taraszkiewicz
- III miejsce - Tamara Skotarska i Oliwia Cembrzyńska
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada, to dzień w którym na świecie obchodzone są urodziny pluszowego misia. Dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu przyłączyły się do obchodów tego miłego święta. Od rana dzieci przynosiły do przedszkola swoje ulubione przytulanki – misie. Przedstawiały je swoim koleżankom i kolegom, wspólnie bawiły się przy piosenkach dedykowanych misiom, a także recytowały wierszyki o nich.
Wszyscy przedszkolacy obejrzeli ciekawą prezentację, która wyjaśniła najmłodszym genezę święta misia. Przybliżyła im postacie misiów - bohaterów znanych z bajek, takie, jak: Miś Uszatek, Miś Koralgol, Miś Jogi, Miś Baloo, Miś Fantazy. Wszyscy obejrzeli bajkę o Misiu Uszatku oraz bawili się przy prezentowanych przez poszczególne grupy piosenkach i wierszykach.
Światowy Dzień Misia stał się także okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Leśna przygoda mojego misia”, celem którego było: promowanie edukacji przyrodniczej oraz zrównoważonej gospodarki leśnej, zapoznanie z wyglądem oraz środowiskiem życia niedźwiedzi, popularyzacja troski o chronione gatunki zwierząt, pobudzenie inwencji twórczej i fantazji oraz integracja dzieci poprzez sztukę. Jury w składzie p. Halina Sapota, starszy bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej, filia nr 1 w Dąbiu oraz panie Wiktoria i Weronika, pracownice Lasów Państwowych Nadleśnictwa Świerklaniec oceniały prace w czterech kategoriach wiekowych. Laureaci otrzymali od Pani Dyrektor dyplomy oraz nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu nagrody pocieszenia. Fundatorem nagród były Lasy Państwowe Nadleśnictwo Świerklaniec, któremu serdecznie dziękujemy za wspaniałe nagrody. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
ŚWIATOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Nasze przedszkolaki również w tym dniu obchodziły swoje święto – Światowy Dzień Praw Dziecka. Dzieci poznały swoje prawa i wykonywały prace plastyczne o tej tematyce.
Pamiętajmy! – Każde dziecko to Mały Człowiek posiadający swoje prawa!
ŚWIĘTO DYNI
12 listopada wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w „czarodziejskich” zajęciach z okazji “Święta Dyni”. Czarodzieje i czarodziejki z obu grup wyczarowywali sztuczki, eksperymenty, które dostarczyły nam wiele wrażeń i uśmiechu.
PRZEDSZKOLACY WŁĄCZYLI SIĘ W OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
8 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych włączyły się w szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji dzieci z grupy „Motylków” poznawały barwy narodowe poprzez działania plastyczne, „Sówki” robiły biało-czerwone kotyliony, a wszyscy przedszkolacy utrwalali słowa hymnu państwowego, by podczas apelu przygotowanego przez kolegów z klasy ósmej, w odświętnych strojach, odśpiewać go wraz ze wszystkimi uczniami.
ŚNIADANIE DAJE MOC
8 listopada przedszkolaki z grupy “Motylków” oraz “Pszczółek” uczestniczyły w akcji pt. “Śniadanie Daje Moc”. Dzieci współnie z wychowawcami przygotowywały śniadanie - ten najważniejszy dla naszego zdrowia posiłek, a później z wielkim apetytem konsumowały go. W tym dniu śniadanie miało wyjątkowy smak. Dzieci dowiedziały się także, jak duże znaczenie dla zdrowia ma spożywanie wartościowego i zdrowego śniadania.
POKAZ PTAKÓW DRAPIEŻNYCH I SÓW
W czwartek 7 listopada odbył się pokaz ptaków dla przedszkolaków. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska ptaków drapieżnych, takich jak: pójdźka, myszołów, pustułka i sowa. Prowadzący podchodzili z ptakiem na rękawicy “ na wyciągnięcie ręki” tak, by każde dziecko mogło zobaczyć, jak wyglądają szpony, dziób i pióra drapieżnika. Opowiadali przy tym o życiu ptaków, nawiązywywali rozmowę z dziećmi, zadając pytania i nagradzali najaktywniejszych. Przedszkolaki dowiedziały się gdzie i jak żyją ptaki drapieżne, jak należy dbać o nie w zimie, jak je chronic i jak zachowywać się w pobliżu gniazd. Następnie obserwowały ptaka w locie, w jego pełnej okazałości. W czasie takiego niskiego przelotu mogły poczuć powiew wiatru wywołanego przez przelatującego ptaka. Podczas pokazu organizowane były zabawy z udziałem dzieci. Przedszkolacy zachwycali się ciekawymi sztuczkami i zdolnościami tych pięknych i dostojnych ptaków. Pokaz na długo pozostanie ich pamięci.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Postaci z Bajek. Przypomnieliśmy sobie bajki, które nam towarzyszą. Dzieci wykonywały prace plastyczne, których bohaterami były ulubione postaci z bajek. Wspólne czytanie w serdecznej atmosferze przyniosło wiele miłych wrażeń.
PAMIĘTAMY OJCZE ŚWIĘTY
Dzieci 3-6-letnie wzięły udział w konkursie plastycznym „ Jan Paweł II - Wstańcie, chodźmy”
Celem konkursu było:
- pogłębienie refleksji nad życiem i nauczaniem Jana Pawła II
- stworzenie możliwości zaprezentowania umiejętności plastycznych oraz wyrażania się poprzez sztukę
- uwrażliwienie na piękno sztuk plastycznych
Wyniki konkursu:
Grupa "Motylki"
- I miejsce Aleksandra Goły
- II miejsce Jakub Kądziela
- III miejsce Aleksandra Korpak
Grupa "Sówki"
- I miejsce Maja Flak
- II miejsce Antoni Śliwka
- III miejsce Elena Wydmańska
Grupa "Pszczólki"
- I miejsce Kacper Turowski
- II miejsce Benjamin Roś
- III miejsce Agata Pasterak
Grupa „ Tropiciele”
- I miejsce Maja Wierdak
- II miejsce Magdalena Paszewska
- III miejsce Rafał Twardokęs
„CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLAKI”
Dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu w ramach akcji : ” Cała Polska czyta dzieciom”, oraz „ Mały Miś w świecie wielkiej literatury” zapraszają do swoich grup miłośników czytania polskiej literatury dziecięcej. Tym razem przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały Pani Moniki Skotarskiej , nauczyciela j. polskiego ze SP w Dąbiu, która przeczytała dzieciom wiersz Jana Brzechwy pt. ”Na straganie”. Tego typu przedsięwzięcia uświadamiają nam iż chcemy, aby dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób- czytajmy dzieciom.
DZIEŃ DRZEWA
W oddziałach przedszkolnych 10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa. Była to okazja do podjęcia tematyki drzew i dbania o środowisko naturalne. Przedszkolaki dowiedziały się, że drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Dzieci poznały już kilka gatunków drzew, ich nasion i owoców. Kontynuacją były działania plastyczne - jesienne drzewo w oczach dzieci.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT W PRZEDSZKOLU
Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dzień ich patrona - św. Franciszka z Asyżu. Obchody tego święta mają na celu zwrócenie uwagi na poszanowanie praw zwierząt. W tym dniu w naszym przedszkolu dzieci miały okazję obejrzeć bajki edukacyjne oraz prezentację multimedialną, w których główne role odegrały zwierzęta. Następnie w każdej z grup wywiązała się ciekawa dyskusja dotycząca obejrzanych materiałów. Dzieci poznały i utrwaliły sobie prawa zwierząt, ich zwyczaje oraz poznały różne ciekawostki na temat ich życia.
Los zwierząt nie jest nam obcy, dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę karmy, koców i odzieży dla zwierząt. Wszystkie dary trafią do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu. Liczymy na zaangażowanie się w tę akcję dzieci i rodziców
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września nasze przedszkolaki obchodziły swoje święto. Kolorem przewodnim uroczystości był kolor niebieski. Symbolem Dnia Przedszkolaka były niebieskie balony. Dzieci różnymi materiałami ozdabiały swoje baloniki, uczyły się śpiewać hymnu przedszkolaka, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych na boisku szkolnym. Wszyscy świetnie się bawili, świadczyły o tym piski radości i uśmiechy na twarzach milusińskich.
PRÓBNY ALARM PRZECIWPOŻAROWY
W trosce o poprawę bezpieczeństwa przedszkolaków 18 września został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy, nadzorowany przez strażaków z OSP w Dąbiu i Państwową Straż Pożarną w Będzinie. Wcześniej w sali najmłodsi odbyli pogadankę z wychowawcą na temat niebezpiecznych zachowań i zagrożeń. Dzieci dowiedziały się, jaki sygnał ma ich wezwać do natychmiastowego opuszczenia przedszkola, którędy prowadzi droga ewakuacyjna i że należy zachować spokój podczas opuszczania budynku. Ewakuacja odbyła się wspólnie z uczniami i pracownikami placówki. Był to sprawdzian umiejętności dla całej społeczności przedszkolnej i szkolnej na wypadek zagrożenia.
Przedszkolaki z najmłodszej grupy trzylatków uczestniczyły w międzynarodowej akcji “Sprzątanie Świata 2019”. Dzieci zaopatrzone w rękawice i worki ochoczo przystąpiły do sprzątania terenu w pobliżu szkoły. Dzięki uczestnictwu przedszkolaków i społeczności uczniowskiej wokół placówki zrobiło się czysto i przyjemnie.