Współcześnie jednym z najbardziej ekologicznych paliw jest biomasa, którą najczęściej można spotkać w postaci pelletu (peletu).
Proces tworzenia pelletu opiera się na prasowaniu trocin z drzew iglastych za pomocą wysokiego ciśnienia. Pellet jest innowacyjnym rozwiązaniem zarówno dla domów jednorodzinnych jak i większych obiektów. Jego właściwości pozwalają użytkownikom kotłów na znacznie przyjemniejszą eksploatację urządzeń grzewczych w porównaniu do węgla czy eko-groszku. Pellet charakteryzuje się niską zawartością wilgoci. Jego średnica wynosi od 6 do 8 mm, i co najważniejsze, z jednej tony pelletu otrzymujemy zaledwie około 3-4 kg „ekologicznego” popiołu – nawozu, który z powodzeniem możemy stosować do swoich ogrodów.
Porównanie pelletu z węglem nie pozostawia złudzeń – paliwo z biomasy wygrywa w każdej kategorii. W przypadku węgla ilość odpadowego popiołu i żużlu wynosi od 100 do 400 kg na tonę, który oprócz kłopotliwej utylizacji i czyszczenia, powoduje szybsze zużywanie się podzespołów kotła, a to wszystko rodzi kolejne „ukryte” koszty. Ponadto węgiel jest paliwem wykazującym bardzo niekorzystne działanie na środowisko. Szczególnym problemem w sezonie grzewczym jest również smog, który nie tylko jest uciążliwy, ale wręcz zagrażający życiu między innymi z powodu zawartej w nim rakotwórczej substancji o nazwie benzo[a]piren oraz innych związków chemicznych.
W przypadku pelletu nie ma takich niedogodności i niebezpieczeństw. Nie powstaje smog, nie wytwarzają się szkodliwe substancje, a przy rozpalaniu możemy jedynie poczuć zapach lasu. Ponadto spalanie pelletu powoduje bardzo niską emisję gazów NO i SO. Dlatego też pellet nazywany jest „zielonym węglem”. Również żywotność kotłów pelletowych jest znacznie dłuższa. Składowanie pelletu także nie stanowi problemu, gdyż paliwo to jest dostępne w wygodnych 15-25 kg workach układanych na palecie, bądź luzem w tzw. big-bagach.
Sprawność kotłów pelletowych jest porównywalna do kotłów gazowych i olejowych. Wartość opałowa pelletu wynosi około 18,0 J/g a jego wartość cieplna 19,0 J/g, a jego średnia moc energetyczna to 4.7 – 5.3 MWh na tonę. Nowoczesne piece są w pełni zautomatyzowane: samoczynnie się rozpalają i wygaszają oraz dozują z podajnika odpowiednią ilość paliwa potrzebną do uzyskania pożądanej temperatury. Przy zakupie dobrej jakości kotła i pelletu możemy przyjąć, że będziemy spalać tyle samo pelletu, co węgla czy eko-groszku. Najwyższej jakości pellet w sezonie grzewczym kosztuje tyle samo co węgiel, z tą różnicą, że jakości węgla nigdy nie możemy być pewni. Natomiast w pozostałych miesiącach cena tego biopaliwa jest znacznie niższa.
Tekst przygotowany przez: Patrycję Lisowską. P.W. Budmet Nocoń