Odnawialne źródło energii w naszych domach

Co zrobić, aby nasz dom był bardziej wydajny energetycznie? Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię? Co zrobić, aby żyć zdrowiej, bardziej ekologicznie i dbać o środowisko naturalne?

Jednym z rozwiązań powyższych problemów jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii.  Energia odnawialna to energia pochodząca z naturalnych, niewyczerpywanych źródeł takich jak wiatr, promieniowanie słoneczne, geotermia, zasoby wodne czy stała biomasa, biogaz i biopaliwa ciekłe.

Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne w Polsce, w domach jednorodzinnych można zastosować kilka technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), które po przetworzeniu dostarczają nam prąd oraz ciepło. Należą do nich między innymi: kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne (PV), przydomowe elektrownie wiatrowe, pompy ciepła, rekuperatory, systemy odzysku ciepła ze ścieków, gruntowe wymienniki ciepła oraz tzw. rozwiązania hybrydowe, które polegają na łączeniu różnych technologii OZE. Najczęściej stosowane rozwiązania to kolektory słoneczne, fotowoltaika oraz pompy ciepła. Co daje nam zastosowanie tych technologii? Jak one działają i do czego służą?

Kolektory słoneczne (panele słoneczne, potocznie nazywane solarami) służą do zamiany energii pochodzącej ze słońca na energię służącą przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej oraz rzadziej na potrzeby ogrzewania pomieszczeń. Projektując instalację opartą na kolektorach słonecznych, należy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców oraz ich zapotrzebowanie na ciepłą wodę, a także poziom nasłonecznienia na terenie, na którym mieszkamy i możliwość odpowiedniego ustawienia kolektorów względem stron świata. Kolektory najlepiej sytuować  na południe, toteż nie zawsze istnieje możliwość montowania ich na dachu; W takich przypadkach stosuje się instalacje na elewacjach czy też konstrukcje wolnostojące z solarami.

Innym rozwiązaniem dla systemu grzewczego, zarówno całego domu jak również wody użytkowej, jest pompa ciepła. To urządzenie pozwalające na odzyskanie energii cieplnej z ziemi, powietrza lub wody. Aby pompa mogła zadziałać, jedyne, czego potrzebuje, to prąd. Jej działanie polega na przesyłaniu ciepła, za pomocą sprężarki, z miejsc o niższej temperaturze do miejsc o wyższej temperaturze. Następnie energia jest kondensowana i przekazywana do ogrzewanego pomieszczenia. Podobnie jak przy zastosowaniu innych OZE, w wyborze pompy także należy kierować się faktycznymi potrzebami domowników oraz specyfiką budynku.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest także rekuperator, który odzyskuje ciepło z wentylacji. Jego działanie jest bardzo proste: urządzenie ogrzewa powietrze wpływające do domu powietrzem, które wypływa z budynku. Służy zatem do ogrzewania naszego domu. Decydując się na takie rozwiązanie należy zwracać szczególną uwagę na sprawność urządzenia oraz ilość prądu, jaką zużywa.

Zarówno do działania kolektorów, rekuperatora jak również pomp ciepła potrzebny jest prąd. A zatem stanowi on dla nas nadal spory koszt. Czy możemy go zatem wyprodukować sami? Tak, dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych lub przydomowej elektrowni wiatrowej.

Ogniwa fotowoltaiczne (panele fotowoltaiczne, PV) służą do przekształcania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną za pomocą tzw. ogniw słonecznych. Aby praca ogniw była jak najbardziej efektywna, muszą one być odpowiednio zamontowane. Należy uwzględnić położenie domu względem kierunków geograficznych, a także kąt nachylenia dachu i przeszkody terenowe, które mogłyby powodować okresowe zacienienia. Możliwe jest również montowanie ogniw jako konstrukcji wolnostojących na działkach. Dzięki ogniwom produkujemy prąd elektryczny na własne potrzeby, a nadwyżki możemy odsprzedać do sieci.

Interesującym, choć kosztownym rozwiązaniem są przydomowe elektrownie wiatrowe. Jest to technologia szczególnie warta rozważenia, gdy z lokalizacją domu związane są uciążliwe przerwy w dostawie energii z innych źródeł.

Możliwe i wskazane jest łączenie ze sobą więcej niż jednego źródła odnawialnej energii. Popularne zaczynają być rozwiązania hybrydowe czyli łączące kilka technologii w jedną. Takim rozwiązaniem są kolektory hybrydowe, łączące ogniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Jednocześnie podgrzewają one wodę i wytwarzają energię elektryczną. Pozwala to w bardziej optymalny i efektywny sposób wykorzystać zasoby naturalne w naszym codziennym życiu.

Mówi się, że energia z OZE jest droga i mało opłacalna, a okres zwrotu długi i niepewny. Jednak – dzięki zmianom w przepisach prawa, dotacjom oraz coraz tańszym i wydajniejszym technologiom – OZE zaczyna nabierać innego wymiaru. Dlatego zapraszamy do lektury kolejnych artykułów, a w przypadku pojawiających się pytań zachęcamy do kontaktu z nami:

SEMPER POWER SP. z o.o.

Krzysztof Lipka, doradca techniczno-handlowy, tel. 519 589 648, 605 615 596, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., ul. Główna 7, 42-693 Krupski Młyn

W kolejnych artykułach dotyczących odnawialnych źródeł energii znajdziecie Państwo szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych rozwiązań OZE. Spróbujemy w tych tekstach odpowiedzieć na najważniejsze pytania: Jak one działają? Jak je montować i stosować? Jaką technologię wybrać do swojego domu? Jak sprawdzić opłacalność i okres zwrotu z inwestycji? Jaka dokumentacja jest niezbędna do ich stosowania?

autor: Janusz Parkitny