DZIEŃ PUSTEJ KLASY

O dniu pustej klasy

W piątek nasza szkoła dołączy do międzynarodowego święta edukacji na świeżym powietrzu, obchodzonego rokrocznie (zawsze w trzeci piątek czerwca). Ten dzień może mieć  mieć różne nazwy: Dzień Inspirujących Spacerów, Dzień Odkrywania Lasu, Dzień Odpoczynku na Łące, Dzień Parkowych Zabaw – wszystko zależy od tego, jaki pomysł na jego spędzenie znajdą nauczyciele i ich uczniowie. Nosi jednak inną nazwę: to Dzień Pustej Klasy. Nazwa święta, zainaugurowanego w 2012 roku przez grupę londyńskich nauczycieli, doskonale oddaje jego jasny i klarowny cel: sprawić, aby klasy były puste. Zachęcić nauczycieli, by tego dnia choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczniami poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie.

Dzień Pustej Klasy jest okazją, aby każdy uczeń i uczennica mogli wyjść ze swojej ciasnej szufladki, a nauczyciel będzie miał wyjątkową szansę spojrzenia na swoich uczniów świeżym okiem. Dlatego każda klasa w naszej szkole spędzi w tym dniu zajecia w terenie, bawiąc się, integrując i jednocześnie ucząc się korzystać z darów natury. Mamy nadzieję, że dzień spędzimy wspaniale i to święto zagości u nas na stałe.