Historyczne ścieżki gminy Psary

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary od czerwca 2021 roku realizuje projekt „Historyczne ścieżki gminy Psary", który pomoże w zachowaniu od zapomnienia historii i wiedzy o ważnych dla społeczności lokalnej miejscach takich jak: kolej i klinkiernia w Gródkowie, klinkierowa architektura w Sarnowie, dworek w Malinowicach czy kapliczka w Brzękowicach Dolnych.

Obecnie prowadzone są 2 działania skierowane do mieszkańców gminy Psary: poszukujemy depozytariuszy pamiątek po tych miejscach i od września ruszamy ze spacerami historycznymi na świeżym powietrzu do obiektów.

Opowiedzcie nam swoją historię...

GOK szuka osób, które mają do opowiedzenia historię, są związane z losami lub są w posiadaniu pamiątek dotyczących: byłej klinkierni w Gródkowie, dworku w Malinowicach, kolei w Gródkowie, kapliczki i wapiennika w Brzękowicach Dolnych oraz budowli i dróg z klinkieru w Sarnowie. Zgromadzone informacje posłużą do stworzenia internetowego archiwum historia.psary.pl w ramach projektu. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerami telefonów: 32 267 22 59, 32 360 69 54, 32 267 21 01 lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spacery historyczne dla wszystkich zainteresowanych

Ponadto w celu bliższego poznania historii wymienionych miejsc zorganizujemy spacery historyczne prowadzone przez lokalnych historyków dla mieszkańców oraz uczniów szkół podstawowych z terenu gminy.

Plan i tematy wycieczek:

1.Klinkiernia w Gródkowie i pozostałości najstarszej kopalni węgla „Wanda".
- przewodnikiem tej wycieczki będzie Donata Łukasik – wieloletnia członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich w Będzinie. Podczas spaceru po terenie byłej klinkierni uczestnicy dowiedzą się jak klinkier był produkowany, skąd pozyskiwano surowiec do jego produkcji, oraz jakich maszyn używano do jego obróbki.

Uczestnicy: osoby dorosłe – I termin, uczniowie ze szkół podstawowych – II termin.

Termin: wrzesień 2021.

2 i 3. Klinkierowa architektura Sarnowa i kolej w Gródkowie.
- przewodnikiem będzie Jacek Malikowski - członek rady Lokalna Grupa Działania „Brynica to nie granica". Pierwszy spacer odbędzie się w Sarnowie i będzie dotyczył klinkierowych obiektów architektonicznych: droga, budynki mieszkalne oraz historii ich powstania. Drugi przebiegać będzie na wybranym odcinku kolei w Gródkowie, której ruch towarowy czynny jest do dnia dzisiejszego.

Uczestnicy: młodzież i osoby dorosłe.

Termin: 27 sierpień, godz. 16:30-18:00, Sarnów; 10 września, godz. 16:30-18:00 Gródków.

4. Dworek w Malinowicach.
- przewodnikiem będzie Teresa Olesińska – Prezes Klubu Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Malinowic. Zwiedzający będą mogli odwiedzić dworek, zobaczyć 400-letnią lipę rosnącą w otoczeniu zabudowań.

Uczestnicy: młodzież i osoby dorosłe.

Termin: 20 września, godz. 16:30-18.00, Malinowice

5.Kapliczka w Brzękowicach Dolnych.
- przewodnikiem będzie Grażyna Polasiak – założycielka i prezes Stowarzyszenia Kobiet 18+. Podczas spaceru przybliżona zostanie m.in. historia kapliczki i wapiennika w Brzękowicach Dolnych.

Uczestnicy: osoby dorosłe – I termin, uczniowie ze szkół podstawowych – II termin.

Termin: 03 września, godz. 16:30-18:00, Dąbie, do ustalenia termin dla szkół, godz. 10:00-11:30, Dąbie.

Każda trasa będzie zaczynała się określonym miejscu. Uczestnicy otrzymają mapy, materiały merytoryczne i edukacyjne w wersji papierowej.

Informacje organizacyjne:

Wszystkie spacery są bezpłatne. Prosimy o wcześniejsze zapisanie się pod numerem telefonu: 32 267 22 59 lub przesłanie swojego zgłoszenia (nazwa spaceru, imię, nazwisko, telefon) do koordynatorki projektu Agaty Hofelmajer-Roś na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: gok.psary.pl w zakładce projekty.

Projekt jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

sm Reklama do prasy185X125