Psary po gradobiciu - podsumowanie

Uszkodzone dachy, budynki i samochody to bilans czwartkowego gradobicia, jakie przeszło przez gminę Psary. Obecnie trwa szacowanie strat, powstałych w wyniku nawałnicy.

24 czerwca przez gminę Psary przeszła gwałtowna burza. Grad wielkości piłek tenisowych dziurawił dachy w budynkach mieszkalnych i gospodarczych, niszczył okna dachowe oraz szyby i karoserie samochodowe. Najbardziej ucierpiały Strzyżowice, Góra Siewierska i Dąbie. Państwowa Straż Pożarna z Będzina, tylko do godzin wczesnoporannych 25 czerwca, odnotowała 43 zgłoszenia z gminy Psary. PSP przy pomocy strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych przez całą noc zabezpieczali uszkodzone dachy w budynkach mieszkalnych.

Pomoc potrzebującym ruszyła jeszcze w czwartkowy wieczór. Pracownicy urzędu przekazali strażakom potrzebne plandeki i folie do zabezpieczania uszkodzonych dachów, które znajdowały się w magazynie obrony cywilnej oraz zostały pozyskane wraz z niezbędnymi deskami i gwoździami z okolicznych składów budowlanych.

Skala zniszczeń była tak duża, że Gmina wynajęła na swój koszt 2 zwyżki z obsługą, które wraz z pracownikami Zakładu Gospodarki Komunalnej w Psarach wspomagały pracę strażaków i również zabezpieczały plandekami uszkodzone dachy w budynkach mieszkalnych. Natomiast osoby, które chciały na własną rękę zabezpieczyć uszkodzony dach w swoim domu, mogły otrzymać niezbędne do tego plandeki w ZGK. W dotarciu do osób najbardziej potrzebujących pomagali radni oraz sołtysi miejscowości, które najbardziej ucierpiały.

Dodatkowo, w piątek z samego rana powołana została specjalna komisja ds. ustalania szkód i szacowania strat powstałych w wyniku gradobicia. Członkowie komisji, w skład której wchodzą pracownicy Urzędu Gminy Psary, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej, przez cały czas przeprowadzają wizje lokalne w zgłoszonych gospodarstwach domowych, które ucierpiały w wyniku nawałnicy i spisują protokoły, niezbędne do wypłaty odszkodowań. Do poniedziałku rano udało się przeprowadzić przeszło 50 wizji lokalnych.

Zgłoszeń było tak wiele, że na czas weekendu uruchomiony został specjalny numer telefonu, pod którym mieszkańcy mogli zgłaszać zarówno potrzebę zabezpieczenia uszkodzonego dachu w swoim domu, jak i również powstałe szkody, które wymagają szacowania. Tylko do poniedziałku łącznie odnotowano około 300 zgłoszeń.

Psarski samorząd dziękuje wszystkim zaangażowanym w akcje pomocy poszkodowanym w wyniku czwartkowej nawałnicy. Szczególne podziękowania kieruje do strażaków z państwowych i ochotniczych straży pożarnych, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej i Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz właścicieli składów budowlanych.