W Sarnowie pojawił się biletomat solarny

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła pilotażowy program, w ramach którego uruchomiono 10 solarnych automatów biletowych. Jedno z urządzeń pojawiło się w Sarnowie na ul. Głównej.

Biletomaty solarne są zasilane wyłącznie energią pozyskaną z paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu nie wymagają kosztownego przyłącza elektrycznego. Urządzenia pozwalają na zakup 10 różnych rodzajów biletów papierowych, a płatności można dokonać zarówno kartą jak i gotówką. Dużym udogodnieniem jest stosowany w nich mechanizm, który umożliwia wydawanie reszty.

Obecnie biletomaty zostały zainstalowane w gminach, gdzie do tej pory nie funkcjonowały automaty biletowe. - W trakcie pilotażu, który potrwa rok przetestujemy jak tego typu urządzenia sprawdzą się w naszych warunkach klimatycznych i atmosferycznych - zaznacza Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu GZM. - Będzie to dla nas podstawą do podejmowania decyzji o zakupie takich urządzeń w przyszłości. Dodatkowo sprawdzimy zasadność lokowania automatu stacjonarnego w danej lokalizacji.