m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

IX Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych

W sobotnie popołudnie 23 czerwca na placu przy budynku Ośrodka Kultury w Preczowie po raz dziewiąty odbył się Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary. Festiwal, który co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów amatorów, w tym roku pobił kolejny rekord. Na scenie zaprezentowało się ponad 25 wykonawców w tym, aż 19 zespołów śpiewaczych i folklorystycznych z terenu powiatu będzińskiego, tarnogórskiego, zawierciańskiego, a nawet pszczyńskiego. Wśród gości na widowni zasiedli: Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Wójt Gminy Psary – Tomasz Sadłoń, Sekretarz Gminy Psary Mirella Barańska – Sorn, Dyrektor GOK Anna Nagły, przedstawiciele Rady Gminy Psary oraz sołtysi.

Ideą festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego solistów, duetów, zespołów folklorystycznych, śpiewaczych i chórów, promocja i popularyzacja kultury ludowej, prezentacja zachowanej tradycji ludowej oraz inspirowanie młodego pokolenia do kultywowania i rozwijania obyczajów ludowych, poprzez wspieranie rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego. W tym roku wykonawcy oprócz dwóch piosenek o tematyce miłosnej musieli zaprezentować jedną przyśpiewkę ludową nawiązująca do tematyki festiwalu. Tradycyjnie po wysłuchaniu wszystkich artystów, w rytmach ludowych piosenek nastąpił uroczysty przemarsz nad rzekę Przemszę, gdzie puszczano wianki. W tym czasie Jury w składzie: przewodniczący Jury – Grażyna Wikarek – Meus, członek Jury - Barbara Orlińska Grzyb oraz Jarosław Nowak podejmowało decyzje, i tak przyznano następujące nagrody raz wyróżnienia: w kategorii SOLIŚCI II miejsce Maria Trefon oraz wyróżnienie Stanisława Myrta. I oraz III miejsca nie przyznano. W kategorii DUETY I miejsce Bożena Związek i Antonii Kopeć oraz wyróżnienie Maria Żurek i Władysław Matusiak, II i III miejsca nie przyznano. W kategorii ZESPOŁY I miejsce ZAGLĘBIANKI, II miejsce WRZOS z Ryczowa – Kolonii, III miejsce DĄBIE oraz wyróżnienia otrzymały zespoły: NASZ GRÓDKÓW, GÓRZANKI, KOBIÓRZANIE i ZENDKOWIANIE. Po ogłoszeniu wyników oraz wręczeniu nagród zwycięzcom, zespół muzyczno – instrumentalny Gminnego Ośrodka Kultury rozpoczął zabawę taneczną, która trwała do północy. Nagrody główne w kategorii zespoły zostały ufundowane przez Wójta Gminy Psary. „Jest to wspaniałe przedsięwzięcie, które małym, wiejskim zespołom daje szanse pokazania swojej twórczości oraz propagowania kultury lokalnej nie tylko w obrębie miejscowości z której się pochodzi” - powiedziała jedna z uczestniczek festiwalu.

W imieniu organizatorów Gminny Ośrodek Kultury pragnie serdecznie podziękować sponsorowi Bankowi Spółdzielczemu z Będzina oraz druhom strażakom z OSP w Preczowie za pomoc w organizacji tegorocznego festiwalu.