m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Relacja z Szosowych Kolarskich Mistrzostw Polski Masters i Amatorów

Już po raz dziewiąty 17 czerwca do gminy Psary zjechali miłośnicy kolarstwa. W tym roku wyścig był wyjątkowy, ponieważ Polski Związek Kolarski docenił dotychczasowy wysoki poziom organizacyjny tej imprezy i przyznał gminie organizację Szosowych Mistrzostw Polski Masters i Amatorów.

[nbsp]

W szranki stanęło ponad 500 miłośników rowerowego szaleństwa. - Kiedy organizowaliśmy pierwsze wyścigi kolarskie w Psarach nie przypuszczaliśmy nawet, że impreza przerodzi się kiedykolwiek w Mistrzostwa Polski, ale to co najbardziej nas nadal cieszy to fakt, że co roku udział w wyścigu biorą dzieci i młodzież, mam nadzieję, że wśród nich jest przyszły Mistrz Polski – mówi Zbigniew Stanik, pomysłodawca wyścigu.

[nbsp]

Pierwszy Wyścig Kolarski odbył się 9 lat temu i wzięło w nim udział 90 osób w tym roku gościliśmy ponad 500 kolarzy. Cieszę się, że z roku na rok przybywa uczestników, a nasza gmina może być gospodarzem tak dużej imprezy sportowej jak Mistrzostwa Polski Masters. - mówi Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń i dodaje. - Przyznanie Gminie Psary organizacji Mistrzostw Polski to duża nobilitacja, ale też ogromne wyzwanie organizacyjne. Osób zaangażowanych w organizację zawodów było ponad 200 z czego ponad 150 strażaków z jednostek OSP zabezpieczało trasę.

[nbsp]

Tegoroczna edycja wyścigu kolarskiego różniła się od poprzednich między innymi oprawą. Jak na Mistrzostwa Polski przystało zawody rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego i wciągnięcia flagi na maszt. W uroczystości wzięli udział: Poseł na Sejm Waldemar Andzel, Starosta Będziński Krzysztof Malczewski, Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, Wójt Gminy Bobrowniki Arkadiusz Zięba, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marian Kozieł, Przewodniczący Rady Gminy Psary Jacenty Kubica, Radni Gminy Psary, Przewodniczący Komisji Masters Polskiego Związku Kolarstwa dr Jan Bestry, kolarze weterani oraz zgromadzeni goście i uczestnicy.

[nbsp]

Impreza składała się z trzech wyścigów: Szosowych Kolarskich Mistrzostw Polski „Masters” 2012 ze startu wspólnego, Otwartego Wyścigu o Puchar Wójta Gminy Psary oraz Wyścigu o Puchar Komendanta. Kolarze jak co roku zjechali z całej Polski. Z Kołobrzegu po raz pierwszy przyjechał w tym roku Jerzy Leśniak - najstarszy, 83. letni kolarz ścigający się tego dnia w Psarach na 29 km. trasie, zdobywca tytułu Mistrza Świata i Mistrza Polski, w swojej karierze wywalczył 59 medali, w tym dwa – złoto i srebro - na imprezie w Psarach. - Byłem na wyścigu w Psarach pierwszy raz, zawody dla kolarzy zostały świetnie przygotowane, podobała mi się trasa, która była bardzo selektwna, dzięki czemu był to dla nas kolarzy prawdziwy sprawdzian wytrzymałości i umiejętności. - mówi weteran kolarstwa Jerzy Leśniak.

Jak co roku równolegle z wyścigami na trasie odbywały się zawody na stadionie LKS Iskra w Psarach. Tutaj w konkurencjach rowerowych i sprawnościowych rywalizowali najmłodsi, którzy mogli wziąć udział również w zorganizowanych grach i zabawach.

[nbsp]

Organizatorem imprezy był Uczniowski Klub Sportowy „Gimnazjum” w Psarach a tegoroczna edycja odbywała się pod patronatem Wójta Gminy Psary, Starosty Będzińskiego, Wójta Gminy Bobrowniki, Wójta Gminy Mierzęcice oraz Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie. Przewodniczący Komisji Masters Polskiego Związku Kolarskiego dr Jan Bestry pogratulował organizatorom i gospodarzowi, Wójtowi Tomaszowi Sadłoniowi, tak świetnie przeprowadzonej imprezy. - Organizacja tak dużej imprezy jak Szosowe Kolarskie Mistrzostwa Polski Masters i Amatorów była dla nas ogromnym wyzwaniem, ale jak co roku udało nam się zorganizować wyścig na dobrym poziomie dzięki pracy wolontariuszy, pracowników samorządowych, którym serdecznie dziękujemy za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu imprezy – mówi Ewa Wawrzak, koordynator zawodów i dodaje. - Szczególne podziękowania należą się funkcjonariuszom Policji i strażakom z OSP oraz nauczycielom wychowania fizycznego z terenu naszej gminy.

[nbsp]

Tabele wyników

[nbsp]

files/img/2012/Wyscig Kolarski 2012/SponsorzyDlaPowiatuMiniaturka.jpg