Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) to wspólny projekt dwudziestu jeden gmin aglomeracji katowickiej oraz KZK GOP. Karta ŚKUP spełnia wiele funkcji. Już teraz można jej używać jako biletu komunikacji miejskiej w KZK GOP oraz do opłacania parkingów na wyznaczonych obszarach Bytomia, Chorzowa, Katowic, Piekar Śląskich, Tychów i Zabrza. Ale to jeszcze nie wszystko!
CZYM JEST TA KARTA?
Śląska Karta Usług Publicznych to bardziej elastyczne cenniki i łatwiejszy dostęp do usług, ich zamawiania i płatności. Docelowo system obejmował będzie wiele funkcjonalności, dzięki czemu ułatwi korzystanie z ofert różnych podmiotów publicznych. Cały system uruchamiany jest stopniowo od 1 października 2015 roku. Natomiast od stycznia 2016 karta będzie pomocna w korzystaniu z usług w bibliotekach, instytucjach sportu i kultury oraz urzędach miast i gmin. Niedługo karta stanie się również nośnikiem podpisu elektronicznego, pomocnym przy załatwianiu spraw urzędowych drogą elektroniczną.
JAK WYROBIĆ KARTĘ?
Kartę ŚKUP można wyrabiać już od 1 października 2015 roku. Użytkownicy mają do wyboru dwa typy kart: spersonalizowaną („imienną”) i niespersonalizowaną („na okaziciela”).
KARTA SPERSONALIZOWANA – zawierająca dane identyfikacyjne użytkownika. Może z niej korzystać wyłącznie posiadacz karty. Można na niej kodować wszystkie rodzaje biletów okresowych imiennych.
KARTA NIESPERSONALIZOWANA – niezawierająca danych osobowych. Może z niej korzystać każda osoba, która w danej chwili dysponuje kartą. Można na niej kodować wyłącznie bilety okresowe na okaziciela.
Karty spersonalizowane można wyrabiać w Punktach Obsługi Klienta oraz przez Internet za pośrednictwem strony www.kartaskup.pl. Do wniosku o wydanie karty niezbędne jest dołączenie fotografii np. z dowodu, którą można wykonać bezpłatnie w Punkcie Obsługi Klienta. Koniecznie pamiętajmy także o dokumencie tożsamości – potrzebnym w celu weryfikacji danych. Standardowy czas oczekiwania na kartę to 1 dzień roboczy. Jest ona wydawana bezpłatnie! Natomiast karty niespersonalizowane można odbierać od ręki w tych samych Punktach Obsługi Klienta, w Punktach Obsługi Pasażera, automatach biletowych ŚKUP oraz w dopiero uruchamianych punktach doładowań zlokalizowanych w prywatnych punktach usługowo-handlowych (np. kioskach). Karta niespersonalizowana wydawana jest za kaucją zwrotną w wysokości 20 zł.
Najbliższe Punkty Obsługi Klienta: Będzin, ul. Piłsudskiego 8 (Kolporter), Czeladź, ul. Będzińska 80 (Kolporter), Dabrowa Górnicza, ul. 3 Maja 16, ul. Adamieckiego 11A/1. Pełna lista wszystkich punktów dostępna jest na stronie www.kartaskup.pl
JAK DOŁADOWAĆ KARTĘ?
Przed pierwszym użyciem kartę należy zasilić wybraną kwotą. Polega to na przelaniu na konto karty wybranej sumy. Pieniędzmi tymi będzie można płacić m.in. za przejazd, parkowanie, bilet okresowy, dokonać opłat w Punktach Obsługi Klienta, Punktach Obsługi Pasażera, automatach ŚKUP czy używać jej w instytucjach akceptujących płatności kartą ŚKUP. Kartę zasilić można w Punktach Obsługi Klienta, Punktach Obsługi Pasażera, poprzez stacjonarny automat oraz Portal Klienta. W POP, POK i w automacie kartę można doładować gotówką i kartą płatniczą. W Portalu Klienta www.kartaskup.pl można natomiast skorzystać z ekspresowych albo zwykłych przelewów bankowych.
KOMUNIKACJA MIEJSKA
Tańsze bilety, obsługa przez Internet, większy wybór biletów dostosowanych do indywidualnych potrzeb to główne zalety korzystania z Karty ŚKUP w komunikacji miejskiej KZK GOP. Karta może być nośnikiem biletu elektronicznego; dzięki niej można zapisywać bilety okresowe oraz płacić nią za przejazdy jednorazowe. Podczas wsiadania każdy pasażer zobowiązany będzie przyłożyć kartę do czytnika (ponieważ Śląska Karta Usług Publicznych będzie kartą zbliżeniową, aby jej użyć wystarczy przyłożyć ją na 1-2 sekundy do czytnika). Ponowne przyłożenie karty do czytnika przy wychodzeniu z pojazdu będzie dobrowolne. Osoby, które regularnie będą dokonywać tej czynności, będą miały możliwość tańszego podróżowania.
W przypadku biletów okresowych należy kupić wybrany bilet, który zapisany zostanie na karcie. Bilety będzie można kupować w Punktach Obsługi Klienta, Punktach Obsługi Pasażera, Stacjonarnych Automatach Doładowania oraz przez Internet (Portal Klienta). Z biletów okresowych zapisanych na karcie ŚKUP można korzystać[nbsp] już w pełni od listopada br.
Opłaty wnoszone za pomocą karty ŚKUP za przejazdy jednorazowe dostępne będą od stycznia 2016 r. Wystarczy doładować kartę wybraną kwotą. Pieniądze na konto karty ŚKUP przelać można bezpośrednio przez Portal Klienta, w Punktach Obsługi Klienta, Punktach Obsługi Pasażera, Stacjonarnych Automatach Doładowania. Podczas kasowania czytnik w pojeździe potrąci z konta właściwą kwotę za przejazd. Do wyboru będą dwie taryfy: strefowo-czasowa, odległościowa.
PARKOWANIE
W sześciu miastach aglomeracji katowickiej obowiązują strefy płatnego parkowania objęte projektem ŚKUP. Kierowcy zobowiązani są do wniesienia opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na wyznaczonych obszarach Bytomia, Chorzowa, Katowic, Piekar Śląskich, Tychów i Zabrza. Parkomaty Śląskiej Karty Usług Publicznych umożliwiają opłacenie postoju bezgotówkowo posiadaczom karty ŚKUP.
Procedura dokonywania opłat w parkomatach ŚKUP jest bardzo prosta i intuicyjna. W celu uregulowania płatności, użytkownik dokonuje wyboru czasu parkowania, następnie wskazuje z jakiej formy płatności będzie korzystał (gotówką lub kartą ŚKUP) i wpisuje numer rejestracyjny zaparkowanego pojazdu. Po zatwierdzeniu numeru rejestracyjnego kierowca dokonuje płatności, a w przypadku nadpłaty parkomat wyda należną resztę oraz wydrukuje bilet parkingowy, który stanowi potwierdzenie płatności. Bilet parkingowy należy umieścić wewnątrz pojazdu, za przednią szybą, w sposób umożliwiający jego odczytanie z zewnątrz.
* * *
Śląska Karta Usług Publicznych to system informatyczny o nowych możliwościach i dużym zasięgu. Szacuje się, że docelowo kartą ŚKUP posługiwać się będzie 700 tys. osób. To jeden z największych projektów tego typu na świecie (podobne realizowane są w Londynie, Hongkongu i Singapurze). Wykonuje go wyłonione w przetargu konsorcjum firm Asseco Poland S.A. oraz mBank (dawniej BRE Bank S.A.). Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego lata 2007-2013.
Więcej informacji o Karcie: www.kartaskup.pl