Uczciliśmy Święto Konstytucji 3 Maja

Za nami wielkie święto naszej Ojczyzny, demokracji i narodu Polskiego – 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w naszej gminie odbyły się różne wydarzenia, podczas których mogliśmy wspólnie uczcić dzieło Sejmu Czteroletniego.

Gminne Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęliśmy grą terenową o tytuł Mistrza Historii Gminy Psary, która odbyła się 2 maja w Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej. Rodziny zmierzyły się w różnych konkursach, które pokazały ich wiedzę na temat naszej gminy. Nie zabrakło krzyżówek, puzzli, zagadek i łamigłówek. Bez wątpienie był to świetnie spędzony czas.


Następnie w Ośrodku Kultury w Strzyżowicach miłośnicy dobrego kina mieli okazję obejrzeć prelekcję filmu fabularnego pt. „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy.


Zwieńczeniem obchodów był koncert okolicznościowy w wykonaniu zespołu Vocal Trio, który odbył się 3 maja w Ośrodku Kultury w Strzyżowicach. Uroczystość zainaugurował wójt Tomasz Sadłoń, który w swoim przemówieniu przybliżył kontekst historyczny tego szczególnego święta oraz przedstawił najważniejsze przedsięwzięcia realizowane w naszej gminie w bieżącym roku. Następnie na scenie wystąpili Agata Widera-Burda, Weronika Gębala i Grzegorz Rogut, którym akompaniował pianista Mateusz Lasatowicz - absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Artyści zaprezentowali utwory patriotyczne przypominające historię majowego święta. Wybrzmiały między innymi: „Wojenko, wojenko”, „Ułani”, „Piechota” czy „Rozkwitają pąki białych róż”.