GOK kształcił młodych dziennikarzy

Pod koniec stycznia zakończyły się bezpłatne zajęcia dziennikarstwa prowadzone przez instruktorów GOK Gminy Psary w Ośrodku Kultury w Strzyżowicach dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Strzyżowicach.

Zajęcia z dziennikarstwa odbywały się w ramach unijnego projektu „Cyfrowi Eksperci” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary we współpracy z Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu. Uczestniczyło w nich prawie 20 uczniów, a w czasie zajęć młodzież poznawała tajniki tworzenia materiałów multimedialnych lub interaktywnych oraz publikowania ich w sieci. Zaznajomiła się z podstawowymi pojęciami z zakresu tworzenia materiałów dziennikarskich online.

Bardzo ważnym aspektem zajęć było też przekazanie uczestnikom wiedzy na temat tego, jak można bezpiecznie korzystać z urządzeń informatycznych i aplikacji internetowych, czego nie wolno robić w sieci i jaka spoczywa odpowiedzialność na każdym, kto publikuje materiały w sieci. Młodzież poznała podstawowe gatunki dziennikarskie i publicystyczne oraz zaznajomiła się z podstawowymi pojęciami związanymi z mediami. Sporo miejsca poświecono także na zajęciach omówieniu zasad tworzenia infografiki oraz aplikacjom do tworzenia i montażu filmów.

Efektem tych zajęć było kilka nagrań i filmów zrealizowanych samodzielnie przez uczestników. Znalazły się wśród nich wywiady, animacje oraz reportaże na tematy najbardziej interesujące młodzież. Dwie najbardziej aktywne uczestniczki zajęć Marysia Pęczek i Lenka Ziewacz, zgodnie stwierdziły po zajęciach, że pomimo, iż w tym roku nigdzie nie wyjechały na ferie to dzięki zajęciom ten czas był dla nich fajny i dostarczył im wiele pozytywnych wrażeń.