Podpisano umowę na budowę centrum przesiadkowego w gminie Psary

28 lutego podpisano umowę na rozpoczęcie budowy centrum przesiadkowego w gminie Psary. Wykonawcą inwestycji została firma Pavimental Polska Sp. z o.o., a jej koszt wyniesie ponad 8 mln złotych, z czego 57% dofinansowane będzie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Przedsięwzięcie zakłada budowę gminnej drogi wraz z pętlą autobusową i infrastrukturą towarzyszącą. W centrum przesiadkowym znajdą się przystanki autobusowe, zatoki postojowe dla autobusów oczekujących, chodniki oraz ścieżki dla rowerzystów i pieszych. Pojawią się również wiaty przystankowe, ławki, zadaszone stojaki na rowery. Zadanie realizowane jest w formule zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że Wykonawca do połowy 2024 roku ma uzyskać pozwolenie na budowę i dopiero wtedy będzie mógł rozpocząć prace budowlane.

Warto dodać, że mieszkańcy będą mogli także bezpiecznie zostawić swoje samochody na nowym parkingu, by udać się w dalszą podróż autobusami kierującymi się do pobliskich miast i gmin.

Komfort i szybkość podróżowania
Inwestycja na pewno poprawi komfort i szybkość podróżowania mieszkańców naszej gminy. Uruchomione już 3 połączenia metropolitalne na terenie gminy Psary, ułatwiają przemieszczanie się miedzy pobliskimi gminami i miastami. To właśnie M19, M103, M23 będą przejeżdżać i zatrzymywać się między innymi na przystanku Centrum Przesiadkowym w Psarach. Co za tym idzie, podróżujący będą mogli bezpośrednio dojechać m.in. do Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, a nawet Katowic.

Wspomniany projekt jest jednym z elementów kompleksowej strategii niskoemisyjnej, która polega na budowie zintegrowanych centrów przesiadkowych na terenie województwa śląskiego. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 8 807 633 zł, z czego 5 000 000 zł dofinansowane jest z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Zadanie będzie zgłoszone do dofinansowania w ramach FEŚL 2021-2027, a termin jego zakończenia planowany jest w listopadzie 2025 roku.