Postępy prac przy termomodernizacji siedziby ZGK w Górze Siewierskiej

Zmiany związane z termomodernizacją siedziby Zakładu Gospodarki Komunalnej w Górze Siewierskiej widoczne są gołym okiem. Po wymianie okien i ociepleniu ścian zewnętrznych budynku przyszedł czas na zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią i wodą. Koszt inwestycji to ponad 1 mln zł, z czego blisko 800 tys. zł stanowią pozyskane dotacje.

Zmiany widoczne są głównie na zewnątrz budynku, gdzie wymieniono okna, parapety i drzwi, ocieplono ściany zewnętrzne styropianem, a dach styropapą. Zabezpieczono również fundamenty przed wodą i wilgocią. Wiele dzieje się również wewnątrz. W budynku zamontowano instalacje oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego oraz oprawy oświetlenia LED. Wyremontowana została także piwnica, w której pojawiły się nowe posadzki.
Aktualnie trwa wymiana sieci elektrycznej. Wkrótce w budynku pojawią się także nowe grzejniki z zaworami termostatycznymi, a kotłownia zostanie wyremontowana. Na zewnątrz zostaną zamontowane schody z pochylnią dla osób ze specjalnymi potrzebami. Pojawi się również nowa instalacja odgromowa i oświetlenie zewnętrzne. Na budynku zostaną zamontowane odnawialne źródła energii w postaci kolektorów słonecznych.
Zmieni się także otoczenie zewnętrzne. Wokół budynku powstanie opaska z kostki brukowej, której zadaniem będzie ochrona elewacji przed zabrudzeniami oraz ochrona fundamentów przed wpływem odprowadzonej do gruntu wody. Umowa przewiduje również rekultywację terenu i budowę nowego ogrodzenia z paneli systemowych.

Wartość inwestycji wynosi 1 034 114,75 zł, z czego 537 932,45 zł stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a 105 012 zł dofinansowania z Programu działań na rzecz ograniczania niskiej emisji w roku 2022 Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wykonawcą przedsięwzięcia jest firma Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Aston Sp. z o. o. z Gliwic.