Sala gimnastyczna w Gródkowie otwarta!

31 października to wyjątkowa data dla mieszkańców naszej gminy – uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Gródkowie. Po 19 miesiącach intensywnych prac dobiegła końca jedna z największych gminnych inwestycji ostatnich lat, której wartość wyniosła blisko 3,2 mln zł.

Długo oczekiwana chwila nareszcie nadeszła. 31 października zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć efekty inwestycji w Gródkowie – nową salę gimnastyczną, która powstała przy Szkole Podstawowej.

- Warto marzyć, bo marzenia się spełniają. Dzisiejszy dzień jest właśnie tego przykładem. Zapisuje się bowiem w historii szkoły, ale również całej gródkowskiej społeczności. Wszyscy wiemy, jak ważną rolę odgrywa w życiu młodego człowieka aktywność fizyczna. Mamy dziś doskonałe warunki do tego, by uprawiać ją pod różnymi postaciami i uczestniczyć w zdrowej, sportowej rywalizacji. Rozpoczyna się lepsza przyszłość dla naszych uczniów. Otrzymaliśmy nowoczesny obiekt, który umożliwia rozgrywanie zawodów w różnych dyscyplinach sportowych. Do dyspozycji mamy również zaplecze, szatnie, pokój dla nauczyciela wychowania fizycznego, magazyn na sprzęt sportowy. Wierzę mocno, że ta sala pomoże wszystkim uczniom rozwijać swoje sportowe pasje. W imieniu całej szkolnej społeczności dziękujemy – powiedziała podczas otwarcia Beata Polaniecka, dyrektor gródkowskiej szkoły.

Zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć występy artystyczne i pokazy umiejętności sportowych uczniów. Po występach głos zabrał wójt Tomasz Sadłoń, który podsumował przebieg całej inwestycji i podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę nowej sali.

- Warto wspomnieć o tym, że połączyliśmy ten obiekt ze szkołą. Wkomponował się dobrze w otoczenie. Przy okazji tak dużej inwestycji trzeba było przeprowadzić instalację centralnego ogrzewania przez większość klas, które zostały także pomalowane. Na sali zamontowany został też nowoczesny system nagłośnienia, pojawił się internet światłowodowy we wszystkich klasach. Pojawiła się też mini widownia, więc będzie można kibicować zawodnikom podczas sportowej rywalizacji. Udało nam się 75-procent kosztów budowy sfinansować dotacjami zewnętrznymi, co nas bardzo cieszy. Rozpoczynamy dziś piękny rozdział w historii szkoły.

Głos zabrali także zaproszeni goście, którzy byli pod wrażeniem efektu końcowego prac, życzyli młodzieży wielu sportowych sukcesów i złożyli na ręce dyrektor placówki Beaty Polanieckiej sportowe upominki. Następnie salę poświęcił ks. Piotr Pilśniak, proboszcz parafii św. Katarzyny w Grodźcu, a symbolicznego przecięcia wstęgi wraz z wójtem Tomaszem Sadłoniem i dyrektor szkoły Beatą Polaniecką dokonali: posłowie Barbara Dolniak, Waldemar Andzel, Rafał Adamczyk i Mateusz Bochenek, senator Joanna Sekuła, starosta Sebastian Szaleniec, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, radny Robert Zieliński, sołtys Tadeusz Majerczyk, Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Małecka-Zmarlak, przewodnicząca szkoły Dominika Polak oraz lider konsorcjum Grzegorz Wąsowicz.

Mamy nadzieję, że nowa sala gimnastyczna to początek nowych wyzwań, promowania aktywnego trybu życia przez młodzież oraz możliwość sportowego rozwoju. Kto wie, być może właśnie tutaj rozpocznie swoją sportową przygodę przyszły Mistrz lub Mistrzyni Olimpijska? Trzymamy kciuki.

Na otwarciu nowego obiektu nie zabrakło posłów na Sejm RP: Barbary Dolniak, Waldemara Andzela, Rafała Adamczyka, Mateusza Bochenka, Haliny Sobańskiej - dyrektor biura Włodzimierza Czarzastego, senator RP Joanny Sekuły, Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca, Wicestarosty Będzińskiego Dariusza Waluszczyka, Radnych Powiatu: Bożeny Łapaj, Mariana Kozieła i Przemysława Krasonia, Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Burmistrza Czeladzi Zbigniewa Szaleńca, Burmistrza Siewierza Zdzisława Banasia, Wójta Bobrownik Małgorzaty Bednarek, Radnych Rady Gminy Psary: Krystyny Kluszczyk, Roberta Zielińskiego, Mirosława Kozieła, Adama Adamczyka, Aleksandra Jewaka i Adama Sadowskiego, zastępcy wójta Marty Szymiec, sekretarz Mirelli Barańskiej-Sorn, skarbnik Katarzyny Bochenek, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych gminy, sołtysa i rady sołeckiej Gródkowa, rady rodziców, przedstawicieli działających w Gródkowie stowarzyszeń oraz wykonawców inwestycji.

Nowy obiekt sportowy w Gródkowie

Warto przypomnieć, że przedsięwzięcie objęło rozbudowę szkoły o nowy budynek, którego powierzchnia użytkowa wynosi 579,97 m² oraz przebudowę części szkoły. Sala sportowa o powierzchni 432,9 m² wyposażona jest w składaną trybunę, bramki do piłki ręcznej, kosze do koszykówki, drabinki gimnastyczne, tablice wyników oraz sprzęt sportowy. W dobudowanej części jest również magazyn, hol, szatnie dla uczniów, toalety, pokój socjalny dla nauczycieli i wiatrołap.

Koszt inwestycji wyniósł 3 197 031,91 zł, z czego 1 700 000 i 407 750 zł wyniosły dotacje z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz 690 500 dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wykonawcą przedsięwzięcia było konsorcjum firm: PHU MONTER Grzegorz Wąsowicz z Częstochowy, ZRBI BUDO-MAX Sp. j. Piotr Marks z Częstochowy oraz RS GROUP Sławomir Rek z Mykanowa.

To jednak nie koniec zmian przy gródkowskiej placówce. W październiku została podpisana umowa, dzięki której do połowy grudnia powstanie nowy parking oraz zostaną przebudowane chodniki i oświetlenie za ponad 380 tys. zł. Do końca kwietnia przyszłego roku przy szkole pojawi się natomiast pump-truck dla miłośników rowerów i hulajnóg, którego koszt to blisko 116 tys. zł.