Działania prewencyjne – plan dystrybucji tabletek jodku potasu

Do Psar trafiły tabletki z jodkiem potasu, które w przypadku zagrożenia skażeniem radiacyjnym będą wydawane mieszkańcom. Dla wygody i bezpieczeństwa mieszkańców przygotowaliśmy na terenie naszej gminy 9 punktów, w których będzie go można otrzymać.

W przypadku awarii elektrowni atomowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom, przebywającym na zagrożonym terenie, tabletki zawierającej wysokie stężenie stabilnego jodu. Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu.

Wydawanie preparatu zostanie uruchomione dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego, po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podejmowane działania to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Obecnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego komunikaty o tym zostaną przekazane mieszkańcom wszelkimi możliwymi kanałami informacyjnymi.

W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego dystrybucja jodku potasu będzie się odbywać w 9 punktach na terenie naszej gminy. Punkty zostały rozlokowane tak, by dotarcie do nich było szybkie i bezpieczne dla mieszkańców każdego z sołectw.

Sołectwo Dąbie

Brzękowice – Wał

Dąbie Chrobakowe

Dąbie (ul. Pocztowa, ul. Dolna, ul. Kościelna)

Brzękowice Dolne

Goląsza Dolna

Ośrodek Kultury w Dąbiu,

ul. Pocztowa 34a

Sołectwo Goląsza

Goląsza Górna

Dąbie Górne

Brzękowice Górne

Ośrodek Kultury w Goląszy Górnej

Sołectwo Góra Siewierska

Ośrodek Kultury w Górze Siewierskiej,

ul. Szopena 5

Sołectwo Gródków

Ośrodek Kultury w Gródkowie,

ul. Zwycięstwa 2

Sołectwo Malinowice

Ośrodek Kultury w Malinowicach,

ul. Szkolna 23

Sołectwo Preczów

Ośrodek Kultury w Preczowie,

ul. Dębowa 1

Sołectwo Psary

Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach,

ul. Szkolna 45

Sołectwo Sarnów

Ośrodek Kultury w Sarnowie,

ul. Szkolna 3

Sołectwo Strzyżowice

Ośrodek Kultury w Strzyżowicach,

ul. Belna 1

 

Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego, najlepiej w ciągu 2 godzin. Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne. Co ważne, nie należy przyjmować jodku potasu na zapas.

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu. Nie należy stosować preparatu na własną rękę. Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat przeznaczony jest dla osób do 60. roku życia. Im człowiek jest starszy tym jego metabolizm coraz bardziej się zmienia, a jego zapotrzebowanie na hormony tarczycy, które są produkowane z jodu, jest dużo niższe. Stąd dodatkowa ilość jodu osobom powyżej 60 lat jest niewskazana.

Dawkowanie:

  • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (130 mg jodu),

  • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (65 mg jodu),

  • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (32 mg jodu),

  • noworodki – 0,25 tabletki (16 mg jodu),

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (130 mg jodu).

Zachęcamy także do zapoznania się z broszurą informacyjną MSWiA oraz ulotką jodku potasu, w której znajdują się szczegółowe informacje dotyczące preparatu, możliwych działaniach niepożądanych, przeciwwskazaniach czy jednoczesnym przyjmowaniu innych leków.

Broszura informacyjna

Ulotka