Pamiętaj! Nie wszystkie popularne przykłady oszczędzania energii są skuteczne. Czasami stosowanie ich może przynieść więcej szkody niż pożytku zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska.
MIT NR 1. Częstsze, ale krótsze otwieranie lodówki
Warto unikać częstego otwierania drzwiczek, by nie tworzyły się duże ilości lodu. Osadzający się lód powoduje, że drzwi zamrażalnika nie przylegają szczelnie i nie gwarantują pełnych możliwości mrożenia.
MIT NR 2. Wyłączanie światła na kilkanaście sekund
Teoretycznie powinno się wyłączać światło tylko jeśli wychodzi się z pomieszczenia na dłużej niż 5 minut. Tymczasem sprawa wygląda tak: rzeczywiście, przy włączaniu żarówek pobierają one przez chwilę więcej energii, niż gdy są „rozgrzane” i świecą ciągłym światłem. Faktycznie więc, częste włączanie i wyłączanie powoduje większy pobór prądu i powinniśmy tego unikać.
MIT NR 3. Stosowanie wygaszacza ekranu w komputerze
Wygaszacz ekranu to właściwie tylko program komputerowy, który wypełnia ekran obrazami lub abstrakcyjnymi wzorami. Uaktywnia się, gdy komputer nie jest używany przez określony czas. Pomysł ten pierwotnie faktycznie miał zmniejszyć zużycie monitorów i wydłużyć ich żywotność, ale odkąd większość z nas używa monitorów LCD, wygaszacze ekranów chronią jedynie przed...wścibskimi spojrzeniami.
Więcej porad w kolejnych odsłonach MINI EKOPORADNIKA już wkrótce.
EKODORADCA