Rośliny = tlenowy skarb

Wybierając kwiaty do domu warto nie tylko kierować się pięknym wyglądem, ale przede wszystkim ich działaniem. By zapewnić świeże powietrze w domu, można zainwestować w kwiaty doniczkowe, które (choć nie likwidują smogu) mają właściwości odtruwające i produkują ponadprzeciętną ilość tlenu - w nocy produkują tlen i pochłaniają CO2.

logotypy EKOdoradca z podpisem

 

Wspomniane rośliny pochodzą z suchego i gorącego klimatu – a takie zachowanie było formą przystosowania się do warunków zewnętrznych otoczenia.  Rośliny te to bowiem tlenowy skarb, który warto ustawić  w swojej sypialni. Należą do nich: storczyk, aloes drzewiasty, sansewieria, grudnik, skrzydłokwiat, grubosz drzewiasty zwany „drzewkiem szczęścia”.

Badania nad wpływem roślin na stan powietrza prowadziła NASA w poszukiwania sposobu na oczyszczenie powietrza w stacjach kosmicznych. Rośliny nie zastąpią oczyszczacza powietrza, ale mogą nawilżyć i uzdatnić powietrze w domu. Najlepsze efekty uzyskują dracena odwrócona i chryzantema wielokwiatowa. Aby efekt był odczuwalny, nie wystarczy jedna czy dwie rośliny. NASA zaleca minimum 1 kwiat doniczkowy na każde 10 metrów kwadratowych. Dobrym rozwiązaniem są więc coraz popularniejsze „zielone ściany”, czyli ogrody wertykalne. Doniczki z kwiatami montuje się pod niewielkim nachyleniem na specjalnych stelażach, które zapewniają system odprowadzania wody.

W ogrodzie również możemy posadzić rośliny, które poprawią jakość powietrza w naszym otoczeniu. W tym przypadku warto zadbać o różnorodność roślin, aby przez cały rok mieć wokół siebie enklawę czystego powietrza. Drzewa tlenowe (oxytree) uchodzą w Polsce za rewelację ostatnich lat. Rosną one nieprawdopodobnie szybko (w porównaniu z krajowymi gatunkami), mają efektowne, duże liście i są świetnym pochłaniaczem dwutlenku węgla. Można je także uprawiać w ogrodzie. Szacuje się, że drzewo tlenowe pochłania nawet do 10 razy więcej CO2 niż krajowe gatunki.

Wprowadzenie do Polski drzewa tlenowego wzbudziło mnóstwo kontrowersji. Ekolodzy obawiają się, że może być zagrożeniem dla krajowych gatunków. Niesamowita siła wzrostu, a także silny i głęboki system korzeniowy mogą wiązać się z pozbawieniem podłoża pierwiastków pokarmowych. Pojedyncze egzemplarze w ogrodzie, przy zastosowaniu nawozów, nie zaszkodzą,a ich uprawa jest sposobem na aranżację ogrodu.
Z naszych rodzimych roślin warto zasadzić klon, sosnę, świerk srebrny, bluszcz pospolity.

 

Ekodoradca Gminy Psary