Od 1 września gimnazjaliści realizują zadania w ramach projektu „Gimnazjalne mat-party”, który uzyskał pozytywną akceptację komisji jako jeden z 210 na 880 złożonych wniosków. Projekt jest realizowany w ramach ogólnopolskiego programu mPotęga skierowanego do szkół, uczelni, stowarzyszeń, fundacji i bibliotek, których celem jest promowanie nauki matematyki w ciekawy i nieszablonowy sposób. Program mPotęga prowadzony jest przez Fundację mBanku we współpracy z Fundacją Dobra Sieć.
Wszystkie działania na terenie szkoły odbywają się pod opieką pracujących w gimnazjum nauczycieli matematyki. Założone cele będą realizowane poprzez zdrową rywalizację w edukacyjnych zabawach i konkursach, a także tworzenie własnych prac. Podłożem do zdobycia wiedzy i umiejętności będą pozalekcyjne warsztaty tematyczne oraz organizacja Pikniku Rodzinnego ze strefą matematycznych łamigłówek i gier dla zespołów uczeń plus członek rodziny.
Warsztaty „Matematyczny świat gier” pozwolą uczniom poznać wybrane gry i łamigłówki logiczne, liczbowe, rysunkowe (m.in.: Sudoku, Mosty, Rebusy). Podczas warsztatów „Interaktywnej matematyki” uczniowie zostaną zapoznani z narzędziami ICT, będą tworzyć własne komiksy, interaktywne łamigłówki i aplikacje edukacyjne, dzięki czemu wiedzę i umiejętności matematyczne nie tylko poznają, utrwalą i poszerzą, ale nauczą się również przekazywać ją innym. Swoje prace opublikują na platformie e-learnigowej. Do tej części działań wykorzystywana będzie pracownia komputerowa z dostępem do Internetu.
„Trzeci wymiar” skoncentruje swoje działania na zespołowym tworzeniu konstrukcji płaskich i przestrzennych. Uczniowie będą kształtować wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne, korzystając z zestawu szkolnego ZomeTool do budowania szkieletowych modeli. Ponadto uczniowie będą tworzyć rysunki trójwymiarowe z wykorzystaniem programów komputerowych.
W każdej grupie warsztatowej zostaną przeprowadzone konkursy o tytuł mistrza danej konkurencji, wszyscy wezmą udział w zewnętrznych warsztatach w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie.
Czteromiesięczny projekt zakończy się uroczystym podsumowaniem wraz z wręczeniem dyplomów i nagród.
Gimnazjum Psary