Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) to wspólny projekt KZK GOP oraz dwudziestu jeden gmin aglomeracji śląskiej. Karty ŚKUP można używać jako biletu komunikacji miejskiej we wszystkich środkach transportu kursujących na zlecenie KZK GOP. Można nią także płacić za niektóre usługi publiczne w wybranych miastach.
KOMUNIKACJA MIEJSKA
Tańsze bilety, obsługa przez Internet, większy wybór biletów dostosowanych do indywidualnych potrzeb to główne zalety korzystania z Karty ŚKUP w komunikacji miejskiej KZK GOP. Karta może być nośnikiem biletu elektronicznego; można na niej zapisywać bilety okresowe oraz płacić nią za przejazdy jednorazowe. W przypadku biletów jednorazowych do wyboru są dwie taryfy: strefowo-czasowa oraz odległościowa.
ŚKUP jest kartą zbliżeniową. Aby jej użyć, wystarczy przyłożyć ją do czytnika. W przypadku karty ŚKUP obowiązkowe jest jej przykładanie przy każdym wejściu do pojazdu. Zgodnie z taryfą, aby uzyskać prawo do przejazdu, muszą być spełnione łącznie dwa warunki – posiadanie biletu oraz rejestracja przejazdu poprzez sczytanie karty przy wejściu. Aby w pełni wykorzystać zalety ŚKUP w komunikacji miejskiej, warto zawsze dwukrotnie kasować kartę – przy wejściu i wyjściu. Jest to tzw. model „check-in – check-out”.
KARTA ZAMIAST NIEKTÓRYCH BILETÓW PAPIEROWYCH
Od 1 maja br. części papierowych biletów okresowych w KZK GOP już nie ma. Chcąc jeździć komunikacją miejską z biletem średnio- i długookresowym, trzeba posiadać kartę ŚKUP. Chodzi konkretnie o bilety 24- i 48-godzinne, 5-, 7- i 14-dniowe, bilety wakacyjne, szkolne, miesięczne na okaziciela i kwartalne. Bilety jednorazowe mają pozostać, a imienne bilety miesięczne są sukcesywnie wycofywane.
JAK WYROBIĆ KARTĘ?
Kartę ŚKUP można wyrabiać już od października 2015 roku. Użytkownicy mają do wyboru dwa typy kart: spersonalizowaną („imienną”) i niespersonalizowaną („na okaziciela”).
KARTA SPERSONALIZOWANA – zawierająca dane identyfikacyjne użytkownika. Może z niej korzystać wyłącznie posiadacz karty. Można na niej kodować wszystkie rodzaje biletów okresowych imiennych.
KARTA NIESPERSONALIZOWANA – niezawierająca danych osobowych. Może z niej korzystać każda osoba, która w danej chwili dysponuje kartą. Można na niej kodować wyłącznie bilety okresowe na okaziciela.
Karty spersonalizowane można wyrabiać w Punktach Obsługi Klienta oraz przez Internet za pośrednictwem strony www.kartaskup.pl. KZK GOP uruchomił również możliwość składania wniosków o kartę w wybranych Punktach Obsługi Pasażera (w Katowicach, Sosnowcu oraz w Chorzowie), a także w punktach mobilnych. Do wniosku o wydanie karty niezbędne jest dołączenie fotografii (np. z dowodu) – można ją też wykonać bezpłatnie w punkcie stacjonarnym. Koniecznie pamiętajmy także o dokumencie tożsamości – potrzebnym w celu weryfikacji danych. Standardowy czas oczekiwania na kartę to 1 dzień roboczy. Jest ona wydawana bezpłatnie! Natomiast karty niespersonalizowane można odbierać od ręki w tych samych Punktach Obsługi Klienta, w Punktach Obsługi Pasażera, automatach biletowych ŚKUP oraz w punktach sprzedaży zlokalizowanych w prywatnych placówkach usługowo-handlowych (np. kioskach, sklepach). Karta niespersonalizowana wydawana jest za kaucją zwrotną w wysokości 20 zł.
NAJBLIŻSZE PUNKTY OBSŁUGI i SPRZEDAŻY
Najbliższe Punkty Obsługi Klienta: Będzin, ul. Piłsudskiego 8 (Kolporter), Czeladź, ul. Będzińska 80 (Kolporter), Dabrowa Górnicza, ul. 3 Maja 16, ul. Adamieckiego 11A/1. Pełna lista wszystkich punktów dostępna jest na stronie www.kartaskup.pl
Najbliższe punkty sprzedaży w naszej gminie: PSARY – ul. Łączna 1 (FPHU Banasik Grzegorz), ul. Szkolna 93 (Sklep Ogólnospożywczy Teresa Bochenek), ul. Wiejska 67 (punkt partnerski RUCH), GÓRA SIEWIERSKA – ul. Ogrodowa (FPHU Banasik Grzegorz). W punktach sprzedaży można zakodować bilet na karcie („doładować” kartę) lub uzyskać kartę niespersonalizowaną.
JAK DOŁADOWAĆ KARTĘ?
Przed pierwszym użyciem kartę należy zasilić wybraną kwotą, z której można korzystać później podczas płacenia za konkretne usługi, np. przejazd autobusem, zakup biletu okresowego. Kartę zasila się gotówką i kartą płatniczą w Punktach Obsługi Klienta, Punktach Obsługi Pasażera i poprzez stacjonarne automaty lub za pomocą przelewów bankowych na Portalu Klienta www.kartaskup.pl.
Projekt ŚKUP otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego lata 2007-2013. Więcej informacji o karcie: www.kartaskup.pl