Użytkowanie kominka w domu nie jest zabronione, jeśli kominek spełnia wymagania ekoprojektu w zakresie minimalnych poziomów efektywności energetycznej i norm emisji zanieczyszczeń dla sezonowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe. W przypadku, gdy kominek nie spełnia wymienionych wymagań, należy go wyposażyć w elektrofiltr – urządzenie redukujące emisję pyłów. Niezależnie od powyższego, należy zadbać, aby drewno stosowane w kominku było suche (jego wilgotność nie powinna przekraczać 20%, co można uzyskać dzięki odpowiedniemu sezonowaniu).
Należy przypomnieć, że świeżo ścięte drzewo nie nadaje się do spalania w kominku czy piecu. Dlatego takie drewno musi być sezonowane, czyli składowane w odpowiednich warunkach temperatury i wilgotności powietrza. Suszenie naturalne trwa od pół roku do kilku lat, w zależności od wymiarów drewna oraz jego wilgotności, wynikającej z gatunku drzewa i pory roku, w której drzewo zostało ścięte.
W jaki sposób należy składować drewno opałowe, aby było odpowiednie na zimowe wieczory?
Sezonowanie drewna do kominka, którym chcemy palić w okresie zimowym, wymaga odpowiedniego przygotowania. W zależności od gatunku drzewa i poziomu wilgotności, drewno schnie w różnym tempie. Na przykład drewno sosnowe potrzebuje około 18 miesięcy, by uzyskać odpowiedni poziom wilgotności, natomiast drewno dębowe potrzebuje nawet dwa razy więcej czasu. Drewno powinno być układane w tzw. sztaple, czyli „kostki”. Ponadto podłoże, na którym drewno ma być składowane, nie może mieć nierówności. ścięte drewno nie powinno leżeć bezpośrednio na ziemi. Należy ułożyć drewno korą do góry, w taki sposób, by zapewnić cyrkulację powietrza, co pozwoli utrzymać wilgotność drewna na stałym poziomie.
Odpowiednio suche drewno ma jaśniejszy i bardziej jednolity kolor niż drewno wilgotne. Jest lżejsze od drewna mokrego. W dotyku jest bardziej chropowate i łatwiej rozpada się na drobniejsze kawałki. Suche drewno można łatwo złamać, bez kruszenia, podczas gdy mokre trudniej się łamie i kruszy. Składając drewno zgodnie z zaleceniami dotyczącymi warunków sezonowania i sposobu układania, możemy mieć pewność, że będzie ono odpowiednio wysuszone i doskonale spełni swoją rolę.
Dlaczego spalanie wilgotnego drewna jest szkodliwe?
Spalanie wilgotnej biomasy prowadzi do znacznej emisji szkodliwych dla zdrowia substancji. Ponadto jest mniej wydajne energetycznie, ponieważ część energii spalania zostaje zużyta na odparowanie wilgoci. Spala się wtedy nawet dwukrotnie więcej drewna, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Im większa zawartość wody w drewnie opałowym, tym niższa temperatura spalania, a to oznacza brak całkowitego spalania części lotnych – niespalone gazy uciekają przez komin do powietrza, a smoła i sadza osadzają się w kominie i na wymienniku kotła, obniżając dodatkowo jego sprawność i przyspieszając korozję.
Źródło: Śląskie walczy ze smogiem. Najczęściej zadawane pytania. https://powietrze.slaskie.pl/content/faq
EKODORADCA