Powietrze to nasze dobro wspólne, dzielmy się nim w czystej postaci.
Połączenie znacznego zanieczyszczenia powietrza z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi powoduje powstawanie niebezpiecznego i nienaturalnego zjawiska, jakim jest smog.
Smog zawiera wysokie stężenie drażniących, a jednocześnie bardzo szkodliwych substancji, których wdychanie może powodować poważne problemy ze zdrowiem oraz degradację środowiska.
Ważne jest podnoszenie świadomości na temat wpływu jakości powietrza na nasze życie. Warto przypomnieć, że niewidoczne cząsteczki zanieczyszczeń, które wnikają głęboko do naszych płuc i krwioobiegu, przyczyniają się m.in. do przewlekłych chorób układu oddechowego. W gęstej i trującej mgle występują również cząsteczki pyłów zawieszonych – PM1, PM2,5 i PM10. Im mniejsza wartość liczbowa przy oznaczeniu „PM”, tym mniejsza jest średnica (w mikrometrach) drobin pyłu, a tym samym większa przenikalność do naszych organizmów.
Jedną z głównych przyczyn powstawania smogu jest tzw. niska emisja, czyli emisja spalin, która ma miejsce na wysokości około 40 metrów. Problem niskiej emisji i przekraczania dopuszczalnych poziomów stężeń zanieczyszczeń nie dotyczy wyłącznie dużych miast, ale także mniejszych miejscowości, cechujących się zabudową jednorodzinną, szczególnie wtedy, gdy domy wyposażone są w tzw. „kopciuchy”, czyli urządzenia grzewcze niespełniające żadnych norm i niepodlegające klasyfikacji.
Z tego powodu warto zastanowić się nad wymianą starego, nieefektywnego i nieekologicznego źródła ciepła, zwłaszcza, że istnieje możliwość skorzystania z możliwości zwrotu kosztów takiej inwestycji m.in. dotacji celowej na zadanie modernizacyjne lub inwestycyjne służące ochronie środowiska w zakresie ograniczenia niskiej emisji na terenie Gminy Psary oraz Programu Czyste Powietrze. Dodatkową korzyścią będzie także większa energooszczędność.
Dzień Czystego Powietrza to okazja, aby przypomnieć o tym, że to od naszych wspólnych działań i wyborów zależy jakość powietrza, którym oddychamy w najbliższej okolicy.
Choć z roku na rok jakość powietrza w Polsce nieznacznie się poprawia, wciąż trudno mówić o sukcesie. Spośród wszystkich państw UE Polska znajduje się nadal w niechlubnej czołówce pod względem zanieczyszczenia powietrza.
EKODORADCA