m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Prawidłowa segregacja, czyli co z tymi śmieciami?

Prawidłowa segregacja odpadów to zagadnienie, które wraz z upływem lat nabiera coraz większego znaczenia. Od tego, czy zrobimy to właściwie, zależy przyszłość naszej planety. Czy nasze śmieci trafiają zawsze do odpowiedniego kontenera? Przekonajmy się.

Oddzielając produkty, które trafią do recyklingu, pomagamy w ochronie środowiska i przyczyniamy się do podjęcia działań, które pomagają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz ograniczyć powierzchnię wysypisk. Ponadto segregując odpady, unikamy wyższych opłat za ich wywóz – warto zatem robić to prawidłowo.

Podpowiadamy, do jakiego pojemnika wyrzucać najbardziej problematyczne odpady:

-ręcznik papierowy:
Zużyty ręcznik papierowy wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Jeśli zabrudzone, tłuste lub mokre ręczniki papierowe trafią do papieru, mogą zanieczyścić całą frakcję odpadów. Ta sama zasada dotyczy chusteczek higienicznych, papieru toaletowego czy serwetek.
-paragon:
Zakłady, które przetwarzają makulaturę, nie pozyskują surowca z paragonów, papierów woskowanych i pokrytych tworzywem sztucznym. Paragon wrzucamy zatem do pojemnika na odpady zmieszane.
-butelka po oleju:
Plastikowa butelka po oleju lub oliwie powinna trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Nie trzeba jej myć, ponieważ podczas odzysku jest czyszczona w wysokich temperaturach, ale wyrzucamy ją zakręconą. Pustą szklaną butelkę po oliwie, oleju wyrzucamy do szkła – również nie musimy jej myć, ale wyrzucamy zakręconą i opróżnioną z zawartości.
-jajka:
Produkty odzwierzęce (oprócz skorupek jaj) wyrzucamy do zmieszanych. Gdy obieramy jajko, skorupkę wyrzucamy do bio, jednak zepsute białko czy żółtko powinno trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Skorupki jajek są źródłem wapnia, z którego można zrobić nawóz dla części roślin.
-opakowanie po jajkach:
Papierowe, czyste wytłaczanki wyrzucamy do pojemnika na papier. Jeśli są zabrudzone, należy wyrzucić je do odpadków zmieszanych.
-blistry po tabletkach:
Puste opakowania (bez leków) powinny trafić do odpadów zmieszanych. "Listki" to połączenie polichlorku winylu i aluminium – ciężko jest je rozdzielić, dlatego nie nadają się do recyklingu.
-przeterminowane leki:
Przeterminowane leki, suplementy i wyroby medyczne (tabletki/żele/krople do oczu) należy oddać do specjalnych punktów np. w aptekach. Można je również oddać do PSZOKu.
-torebka po herbacie:
Nie zawsze wiadomo, z czego zrobiona jest saszetka, w której znajduje się herbata. Teoretycznie powinno się rozdzielić wszystkie elementy torebki po herbacie: etykietka do papieru, sznurek do zmieszanych, a sama saszetka do bioodpadów. Jednak torebka ta jest tak mała, że w kontekście przetwarzania niewiele się zyskuje. Najrozsądniej wrzucić ją do odpadów zmieszanych. Same fusy po kawie bądź herbacie możemy wyrzucić do pojemnika na odpady bio.
-płyta CD:
Płyty CD wykonane są z kilku warstw surowców i dlatego powinny trafić jako odpady wielomateriałowe do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne lub do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
-żarówka:
Żarówkę energooszczędną, ledową, halogenową, reflektorek np. samochodowy można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Z kolei żarówka tradycyjna powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane.
-zużyty filtr do wody:

Węglowe filtry do wody wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ nie da się rozdzielić plastiku od reszty materiałów.
-żwirek i trociny z kuwety:
Brudny żwirek, niezależnie od tego, czy jest kukurydziany, bentonitowy, drewniany, silikonowy czy mieszany, zawsze wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane - tak samo, jak pozostałe wyściółki z wybiegów i legowisk zwierząt.
-zużyty sprzęt RTV, AGD:
Elektroodpadów nie należy wyrzucać do klasycznych pojemników komunalnych czy kontenerów. Drobne elektrośmieci, np. telefony komórkowe, ładowarki można wrzucić do specjalnie oznakowanych, niewielkich kontenerków, ulokowanych w coraz większej ilości sklepów czy galerii handlowych. Większe urządzenia, np. lodówkę czy telewizor można oddać w sklepie, podczas kupowania nowego sprzętu. Co więcej, wszystkie sklepy z tego rodzaju sprzętem, których powierzchnia przekracza 400 metrów kwadratowych, mają obowiązek przyjęcia od nas elektroodpadów o rozmiarach nieprzekraczających 25 centymetrów. Innym rozwiązaniem są zbiórki elektrośmieci organizowane w naszej gminie. Wystarczy, że w konkretny dzień niepotrzebne urządzenia zostaną wystawione przed dom, a firma zajmie się ich odbiorem. Dobrym rozwiązaniem będzie również ich oddanie do PSZOK-u.

Przypominamy PSZOK w gminie Psary jest zlokalizowany w Dąbiu przy ul. Pocztowej 34a i funkcjonuje w następujących dniach:
• poniedziałek - od godz. 14:00 do godz. 18:00
• środa - od godz. 14:00 do godz. 18:00
• piątek - od godz. 8:00 do godz. 12:00
• w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca od godz. 8:00 do godz. 13:00

Ładna pogoda sprzyja porządkom w ogrodach. Przypominamy o zakazie spalania odpadów zielonych.

Zachęcamy do kompostowania
Korzyści z założenia przydomowego kompostownika są ogromne.  Nie tylko oszczędzamy ( osoby kompostujące płacą za wywóz nieczystości o 10 zł mniej od osoby), ale również zyskujemy pełnowartościowy naturalny nawóz do naszych ogrodów. Poza tym żyjemy ekologicznie i przede wszystkim redukujemy ilość odpadów biodegradowalnych.

EKODORADCA

 

ekodoradca itd.jpg