m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Stowarzyszenie Kobiet 18+ i sport

Jak ważna jest regularna aktywność ruchowa w każdym wieku, nie trzeba przekonywać członkiń Stowarzyszenia Kobiet 18+. Od razu wpisały ten priorytetowy punkt do swojego statutu. Nie po to, by był tylko na papierze, ale by go realizować. I tak od dziewięciu lat SK 18+ organizuje Rajd „Marsz po Zdrowie z Wiankiem na Głowie”. Tak było i w tym roku. W sobotę 22 czerwca, odbyła się doroczna regionalna impreza sportowa.  Jak zawsze na terenie Gminy Psary, a tym razem w Dąbiu Chrobakowym. Skorzystaliśmy z gościnnych pomieszczeń Klubu Jeżdzieckiego Nostro, pięknego miejsca przyjaznego zwierzętom i ludziom. Tam też w ubiegłym roku wymalowałyśmy długi parkan w kolorowe kwiaty, realizując projekt „Niech świat będzie kolorowy!”

          Uczestnicy rajdu, to entuzjaści nordic walkingu, czyli ludzie, którzy wybierają naturalną profilaktykę zdrowotną, dla których aktywność ruchowa jest priorytetem, którzy kochają zielone, przełajowe ścieżki i wiejskie plenery. To ludzie, dla których radością jest przemierzanie wielu kilometrów z kijami, w deszczu czy słońcu, zawsze  z uśmiechem na ustach. Im potrzeby ruchu nie trzeba uświadamiać, a integracja przez sport jest dla nich czymś budującym, tak jak pozytywna energia, którą zawsze do nas przywożą.

          Zaszczytem dla nas, było gościć, już nie po raz pierwszy zresztą,  „Królową nordic walking” Panią Aleksandrę Raczyńską z Chorzowa, która w listopadzie 2023 w wieku 85,5 roku przebiegła maraton, zdobywając jednocześnie rekord Polski, jako najstrsza kobieta, która ukończyła maratoński dystans. 42,195 km przebiegła w czasie 6 godzin 55 minut 57 sekund.

          Osiągnięcie pani Aleksandry imponuje jeszcze bardziej, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że bieganie pojawiło się w jej życiu stosunkowo niedawno. Najpierw uprawiała przede wszystkim właśnie nordic walking. Nie wszyscy wiedzą pewnie, że spacery z kijkami to wymagająca dyscyplina. Szczególnie jeśli pamięta się o technice. Uprawiając nordic walking zgodnie z zaleceniami trenerów, można poprawić wiele funkcji organizmu. Dlatego nasz rajd odbywa się zawsze pod okiem licencjonowanego instruktora.

          W rajdzie „Marsz na Zdrowie z Wiankiem na głowie 2024” uczestniczyły zorganizowane grupy nordic walking: Bobry Walking z Dobieszowic, Stadion Śląski z Chorzowa, SieChodzi z Tarnowskich Gór, Kije w Dobrych Rękach z Będzina,  ENK-i Chodzą bo lubią z Dąbrowy Górniczej, Grupa Byle do mety z Będzina, Niezrzeszeni z Sosnowca, Optyka KM Szczerba z Czeladzi, i nordicowa grupa „Włoczykijki” ze Stowarzyszenia Kobiet 18+ oraz osoby niezrzeszone.

          Impreza jest pięknym przykładem integracji międzypokoleniowej, bowiem wśród uczestników zawsze są  dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.

Każdy z 75-ciu uczestników otrzymał pakiet startowy, okolicznościową koszulkę i medal. Na koniec, po przejściu ponad 7 km, w celu uzupełnienia kalorii,  wszyscy zostali zaproszeni na przepyszny poczęstunek. Wrażenia, które uczestnicy przekazali organizatorom były fantastyczne, a opinie dotyczące organizacji bardzo pochlebne. Wszyscy deklarowali powrót za rok. To budujące, zwłaszcza, że idea rajdu jest wartościowa i od początku niezmienna:

  • uświadamianie roli ruchu w osiąganiu zdrowia, dobrego samopoczucia i długowieczności;
  • profilaktyka zdrowotna;
  • czerpanie radości z życia poprzez uprawianie sportu jakim jest nordic walking;
  • rekreacja bez elementów rywalizacji sportowej;
  • promocja naturalnych, zielonych krajobrazów Gminy Psary
  • dostępnianie przełajowych, lokalnych tras   miłośnikom pieszych wędrówek nordic walking;
  • integracja uczestników rajdu;
  • współpraca między stowarzyszeniami i organizacjami.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację rajdu oraz gminnemu samorządowi za wspacie finansowe.

     Red. SK18+