Gmina Psary od lat podąża w kierunku samowystarczalności energetycznej oraz ograniczenia wydatków na zakup energii elektrycznej. Realizacja wielu inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii dała możliwość skorzystania z nowego rozwiązania – utworzenia spółdzielni energetycznej.
6 grudnia Gmina Psary, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach powołali do życia Spółdzielnię Energetyczną Psary. Jest to forma organizacji, w której członkowie są zarówno producentami, jak i konsumentami energii elektrycznej, czyli wytwarzają ją z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby oraz dzielą się nią między sobą.
Korzyści płynące z przynależności do spółdzielnie energetycznej
Energia wytworzona i skonsumowana przez członków spółdzielni energetycznej korzysta z kilku zwolnień i udogodnień przewidzianych krajowym i europejskim prawem. Energia wytworzona w ramach instalacji OZE należącej do członka spółdzielni i zbilansowana ze zużyciem energii elektrycznej przez innego członka spółdzielni jest znacznie tańsza, bo nie nalicza się od niej:
- • opłaty OZE,
- • opłaty kogeneracyjnej,
- • opłaty mocowej,
- • zmiennych opłat dystrybucyjnych.
Dodatkowo członkowie spółdzielni energetycznej są aktualnie jedynymi podmiotami które korzystają z systemu opustów. Obiekty wchodzące w skład spółdzielni mogą również korzystać z systemu opustów net-metering, które umożliwiają rozliczenie energii elektrycznej w stosunku 1 do 0,6. Oznacza to, że energia, która zostanie oddana do sieci dystrybucyjnej w przypadku wystąpienia nadprodukcji z instalacji fotowoltaicznej może zostać odebrana w ciągu 12 miesięcy w 60%.
Kluczowe warunki jakie musi spełnić spółdzielnia energetyczna
Spółdzielnia energetyczna musi prowadzić działalność na obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej. Liczba jej członków wynosi od 3 do 1000. Co ważne, instalacje odnawialnych źródeł energii działające w ramach spółdzielni muszą pokrywać w ciągu roku nie mniej niż 70% potrzeb własnych spółdzielni, a w okresie przejściowym do końca 2025 roku 40% potrzeb własnych spółdzielni. Moc OZE nie może natomiast przekroczyć 10 MW.
Spółdzielnia na 7 gminnych obiektach
Instalacje fotowoltaiczne posiada 16 gminnych obiektów, a spółdzielnię energetyczną można aktualnie założyć już na 7 z nich, których łączne potrzeby energetyczne pokrywane są w ponad 70% z działających na nich ogniw fotowoltaicznych. Są to: przedszkole w Strzyżowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Gródkowie, Ośrodek Kultury w Goląszy Górnej, Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach, Ośrodek Kultury w Sarnowie, Ośrodek Kultury i OSP w Dąbiu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach. Szacowana oszczędność w 2024 roku, jakie przyniesie utworzenie spółdzielni, to około 34 tys. zł.
W kolejnych latach do Spółdzielni będą przyłączane kolejne budynki gminne celem wspólnego bardziej korzystnego rozliczania się.