m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

XVIII Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych

24 czerwca w Preczowie odbyła się osiemnasta edycja Świętojańskiego Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych, która przyciągnęła liczne rzesze miłośników muzyki ludowej.

Podczas festiwalu jako pierwsi wystąpili gospodarze - zespół OD-DO. Później kolejno na scenie pojawili się zespół Kobiórzanie, Strzyżowiczanie, Jaworznik, Dąbie, Górzanie, Swojaki oraz Kapela z Naszego Miasteczka, Kapela Gródków, zespół Karolinki, Zagłębianki i Nasz Gródków. Każdy z zespołów zaprezentował unikalny repertuar, wykonując tradycyjne pieśni i przyśpiewki zalotne, charakterystyczne dla swojego regionu. Publiczność była zachwycona różnorodnością brzmień i talentem występujących artystów. Po zakończeniu występów jury udało się na obrady, a uczestnicy w kolorowym pochodzie z pochodniami nad rzekę Przemszę, gdzie puszczali wianki i tańczyli do granej na żywo muzyki wokół ognia.

Wyczekiwane momenty nadeszły po powrocie znad rzeki, kiedy odbyło się ogłoszenie wyników festiwalu. I miejsce zdobył debiutujący na festiwalu zespół Swojaki, który zachwycił jury i publiczność swoimi wyjątkowymi interpretacjami. II miejsce zajęła Kapela z Naszego Miasteczka, a III przypadło zespołowi OD-DO. Równorzędne wyróżnienia otrzymały zespoły Karolinki i Kobiórzanie oraz Kapela Gródków.

Na zakończenie imprezy sekretarz Mirella Barańska-Sorn w imieniu wójta Tomasza Sadłonia oraz swoim serdecznie podziękowała wszystkim zespołom i publiczności za udział w wydarzeniu. Po oficjalnym podsumowaniu odbyła się zabawa taneczna.