m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

8. Marsz po Zdrowie z Wiankiem na Głowie 2023

„Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu” – to znane powiedzenie, które wciąż przybiera na aktualności. O istotnej roli aktywności fizycznej w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia wie prawdopodobnie każdy z nas. Kampanie społeczne, liczne publikacje naukowe, akcje edukacyjne nieustannie uświadamiają konieczność podejmowania regularnej aktywności fizycznej oraz przekonują, że sport i rekreacja są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Znamy teorię, ale nie zawsze potrafimy wcielić ją w życie.

Stowarzyszenie Kobiet 18+ od ośmiu już lat, włącza się w promowanie aktywnego stylu życia i popularyzację tak zwanego sportu powszechnego- bez rywalizacji o medale, ale dającego wartość najwyższą- zdrowie.
W ubiegłą sobotę, 24 czerwca bieżącego roku, odbył się doroczny 8. Marsz po Zdrowie z Wiankiem na Głowie w malowniczych, naturalnych plenerach gminy Psary, w sołectwie Brzękowice Dolne. Przyjechali entuzjaści nordic walkingu ze śląsko-zagłębiowskich formacji: Stadion Śląski z Chorzowa, Bobry Walking z Bobrownik, Chodzę bo Lubię i Harpagan z Sosnowca, Ekipa na Kijach z Rudy Śląskiej, Włóczykijki 18+ z Dąbia, oraz niezrzeszeni. Kolorowa grupa niespełna 80 osób przeszła dystans 9 km, promując zdrowy styl życia, aktywność ruchową i czerpiąc wiele dobrego ze wspólnej aktywności. I aby wespół, zaliczyć standardową 9-tkę”, delektując się przy okazji uroczymi, kwiecistymi ścieżkami gminy Psary. Jest pełna integracja miedzypokoleniowa- dzieci, osoby młode, w średnim i mocno dojrzałym wieku. Wszyscy wyjeżdżają uśmiechnięci, szczęśliwi pozostawiając organizatorom moc miłych superlatyw.
Marsz po Zdrowie z Wiankiem na Głowie to przedsięzwzięcie znane już w regionie, to inicjatywa, która ugruntowała swój status wśród sportowych wydarzeń, ciesząca się dużym powodzeniem.
Impreza dotowana jest przez psarski samorząd, a przestrzeń boiska sportowego i pomieszczeń udostępnił Gminny Klub Sportowy.

Zadanie jest twardo osadzone w priorytetach Stowarzyszenia Kobiet 18+ tj. propagowanie zdrowego stylu życia i integracji międzyludzkiej.

Nie ma wątpliwości co do tego, że aktywność ruchowa stanowi istotny czynnik kształtowania zdrowia, rozwijania nawyków i innych zachowań zdrowotnych, a także wartościową formę spędzania czasu wolnego.
Zatem, zapraszamy nie tylko na kolejną edycję za rok, ale na codzienną nordicową aktywność w plenerze.
Red. SK 18+