m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Debiut Teatru Amatorskiego w gminie Psary

18 lutego na deskach Ośrodka Kultury w Strzyżowicach miała miejsce premiera spektaklu „Było – nie było” Teatru Amatorskiego WSZYSTKO PRZED NAMI. Ewa Pawik – instruktorka teatralna, z miłą chęcią opowiedziała nam o początkach powstania amatorskiej grupy oraz panujących emocjach po występie.

Grupa powstała 5 miesięcy temu z inicjatywy Wójta Gminy Psary Tomasza Sadłonia oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Lidii Ściwiarskiej. Założycielką grupy jest Ewa Pawik – reżyser spektaklu. Obecnie do zespołu należą przede wszystkim osoby dorosłe ze Strzyżowic, ale nadal jest on otwarty na nowych członków – nie tylko mieszkańców gminy Psary.

Spektaklem „Było – nie było” Teatr Amatorski WSZTSTKO PRZED NAMI wpisał się w jubileusz 50-lecia Gminy Psary. Gmina ta jest prężnie rozwijającą się przestrzenią, gdzie stawia się na rozwój mieszkańców.

Trwające prawie 1,5 godziny przedstawienie „Było – nie było” stanowiło debiut zespołu. Prace nad nim trwały 3 miesiące. Co widzowie zobaczyli na scenie? Historie i herstorie. To narracja o genius loci i tożsamości kulturowej członków grupy. Spektakl obfitował w historyczne odniesienia, zawierał rekonstrukcję zdarzeń i miejsc. W przedstawieniu zastosowano różne konwencje: elementy teatru ruchu, formy, maski, cieni. Każda ze scen miała również nieco inny nastrój: od pełnych humoru (wspomnienia z dzieciństwa), po takie nasycone grozą (lokalne legendy). Akcję sceniczną uruchamiał mechaniczny, zapętlający i zacinający się odgłos ręcznego młynka wprawianego w ruch przez kilkuletnią dziewczynkę. Projekcje emitowane na horyzoncie, przedstawiające m.in. fotografie pań z młodości, zderzały teraźniejszość z przeszłością.
Przedstawienie angażowało zmysły i emocje widzów. Akcja raz po raz przerywana była oklaskami, osobom wrażliwym łezki błyszczały w oczach. Momentem kulminacyjnym widowiska była recytacja w wykonaniu wójta Tomasza Sadłonia, do której w części końcowej spontanicznie przyłączyli się widzowie. Pointa spektaklu zawierała się w słowach wypowiedzianych nieoczekiwanie przez tę najmłodszą „aktorkę” zespołu – było to przesłanie skierowane przez pokolenie młodsze do starszego. To właśnie ta mała dziewczynka stała się pośrednikiem pomiędzy „aktorkami” a publicznością.

- Ważniejsze od linearnej opowieści były dla nas przekaz i atmosfera – podkreśla pani Ewa Pawik – założycielka zespołu, instruktor teatralny. Treść spektaklu była inspirowana opowieściami pań tworzących grupę, ale ta narracja wzbogacona została fragmentami pięknych i mądrych felietonów autorek współpracujących z portalem lifestylowym Miasto Kobiet działającym w Krakowie: dr Małgorzaty Majewskiej (Zakład Nowych Mediów Uniwersytet Jagielloński), Magdaleny Litman (dziennikarki), Agaty Dutkowskiej (artystki, socjolożki, trenerki), Moniki Jurczyk (stylistki) i Agi Szuścik (edukatorki, blogerki, podkasterki, wykładowczyni). Fragmenty spektaklu inspirowane felietonami cechowała wielopoziomowa gra semantyczna – bohaterki spektaklu w ten sposób zdiagnozowały i opisały dzisiejszą rzeczywistość świata kobiet. A jest to diagnoza wyjątkowo trafna i niezwykle aktualna. Pozdrawiamy autorki felietonów, a także twórczynie Miasta Kobiet – panią Anetę Pondo i panią Barbarę Fijał oraz dziękujemy za wyrażenie zgody wykorzystanie przez nas fragmentów tekstów w przedstawieniu” – mówi pani Ewa Pawik.

Jak stwierdzili widzowie opuszczający salę teatralną, spektakl ten stanowił cenne źródło wiedzy o miejscowości i rolach społecznych kobiet. Publiczność także nie mogła wyjść z podziwu dla energii i siły życiowej członkiń zespołu.

Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.:
- Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń wraz z małżonką,
- Sekretarz Gminy Mirella Barańska-Sorn,
- Dyrektor GOK Gminy Psary Lidia Ściwiarska,
- Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej Małgorzata Durbacz,
- sołtysi z terenu gminy,
- Radni Gminy Psary,
- członkowie klubów seniorów i organizacji społecznych z terenu gminy.

Chociaż z założenia Teatr Amatorski WSZYSTKO PRZED NAMI skupia ludzi dorosłych, to w tym przedstawieniu wystąpiły babcia i jej kilkuletnia wnuczka.

Obsada: Teresa Czerska, Małgorzata Gawor, Janina Mosioł, Halina Pawik, Anna Przybyłek, Krystyna Pycia, Barbara Rudy, Grażyna Słania oraz Lenka Czerska, udział gościnny: Leon Flak.
Scenariusz i reżyseria: Ewa Pawik
Realizacja światła i dźwięku: Michał Wyszyński
Kostiumy: Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie
Zdjęcia: Marek Wesołowski

Ewa Pawik