Przypominamy, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, pracownicy Urzędu Gminy są zobowiązani do kontrolowania nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Podczas kontroli sprawdzane są umowy oraz dokumenty potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach prowadzone są kontrole przestrzegania i stosowania przepisów ustawy w zakresie gromadzenia nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych oraz pozbywania się ich. W związku z powyższym pracownicy Urzędu Gminy Psary systematycznie sprawdzają umowy oraz dokumenty potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych przez przedsiębiorców posiadających zezwolenie wydane przez Wójta Gminy Psary na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Przypominamy właścicielom nieruchomości o obowiązkach wynikających z ustawy o utrzymaniu i porządku w gminach, czyli:
• Obowiązku wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków,
• Obowiązku posiadania umowy na wywóz nieczystości płynnych ze zbiornika bezodpływowego lub osadu z przydomowej oczyszczalni ścieków,
właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zawarcia umowy z firmą posiadającą zezwolenie Wójta Gminy Psary na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Psary. Osoby, które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych powinni zrobić to niezwłocznie.
• Obowiązku posiadania dowodów zapłaty za wywóz nieczystości płynnych ze zbiornika bezodpływowego lub osadu z przydomowej oczyszczalni ścieków za okres ostatnich 12 miesięcy,
właściciel nieruchomości jest zobowiązany do opróżniania bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe z częstotliwością zapobiegającą przepełnianiu zbiornika, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku oraz do opróżniania osadów ściekowych z osadników przydomowych oczyszczalni ścieków z częstotliwością wynikającą z zapisów instrukcji eksploatacji oczyszczalni.
Przypominamy również, że właściciele nieruchomości, którzy posiadają oczyszczalnie ścieków powinni złożyć do Urzędu Gminy Psary zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Formularz zgłoszenia dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Psary pod adresem www.bip.psary.pl/6066/dokument/8343
Gmina Psary buduje system zbiorczej kanalizacji sanitarnej, z której ścieki będą odprowadzane do oczyszczalni ścieków w Wojkowicach. W pierwszej kolejności, do końca 2023 roku, system taki powstanie przy ulicach: Kolejowej, Irysów, Łącznej, Bocznej i Zwycięstwa w Psarach oraz Szosowej w Strzyżowicach, które zostały włączone do tzw. Aglomeracji Wojkowice. Zachęcamy mieszkańców wymienionych ulic do przyłączenia się do zbiorczej kanalizacji sanitarnej. Jeśli jednak zdecydowaliby się Państwo na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, to należy pamiętać, że musi ona spełniać wszelkie normy zapisane w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz.U. z 2019 r. Poz. 1311), czyli najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń właściwych dla RLM aglomeracji, na obszarze której zlokalizowane jest gospodarstwo albo minimalny procent redukcji zanieczyszczeń dla ścieków (dla RLM od 10000 do 14999), powinny wynosić.:
BZT5 – 25 mg O2/l albo 70-90%,
ChZTCr – 125 mg O2/l albo 75%,
zawiesiny ogólne – 35 mg/l albo 90%,
azot ogólny – 15 mg N/l albo 70-80%,
fosfor ogólny – 2 mg P/l albo 80%.