Czas wyjazdów urlopowych trwa. Przez aktualne ceny paliw na świecie podróż zdecydowanie będzie droższa niż rok temu. Możemy jednak zminimalizować koszty stosując zasady EcoDriving.
Każdy kierowca jest w stanie znacznie wpłynąć na ekonomię i ekologię swojej jazdy bez żadnych dodatkowych urządzeń czy usprawnień konstrukcyjnych. Wystarczą do tego zwykłe umiejętności, trochę samodyscypliny i konsekwencja w działaniu. Świadoma jazda samochodem w głównej mierze opiera się bowiem na optymalnym wykorzystaniu napędu i kilku podstawowych zasadach fizyki.
EcoDriving jest specjalną techniką jazdy samochodem pozwalającą na jak najniższe zużycie paliwa z pożytkiem zarówno dla planety, jak i naszego portfela- jazda jest ekonomiczna oraz ekologiczna. Termin EcoDriving przywędrował do naszego kraju z państw skandynawskich oraz z zachodnioeuropejskich, gdzie jazda ekonomiczna jest już od wielu lat praktykowana przez kierowców. Dzięki płynnej i przemyślanej jeździe powodują oni mniej kolizji drogowych, szybciej docierają do celu i oszczędzają swoje pieniądze. Pojęcia jazdy ekonomicznej oraz ekologicznej nie są ze sobą tożsame. Niemniej jeżdżąc oszczędnie zwykle ograniczamy jednocześnie emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Jak zatem nauczyć się EcoDrivingu i co trzeba robić, żeby ograniczyć zużycie paliwa? Poniżej podajemy kilka żelaznych zasad, dzięki którym jazda samochodem na pewno stanie się dużo oszczędniejsza.
1. Szybkie ruszanie - we współczesnych samochodach nie ma już konieczności rozgrzewania silnika tak jak dawniej zaraz po jego uruchomieniu. Nie spalamy wtedy niepotrzebnie paliwa i oszczędzamy spore jego ilości. Starajmy się więc ruszać jak najszybciej po uruchomieniu silnika, pamiętając jedynie o tym, żeby w początkowej fazie jazdy nie forsować go zbytnio.
2. Optymalna zmiana biegów na coraz wyższe - starajmy się zmieniać biegi jak najszybciej, co pozwoli silnikowi działać bardzo sprawnie i skutecznie, a co za tym idzie nie pobierać niepotrzebnych ilości paliwa na jałową pracę.
3. Dynamiczne przyspieszanie - w miarę możliwości i sytuacji na drodze należy przyspieszać dość dynamicznie, czyli maksymalnie skracać czas rozpędzania samochodu do pożądanej prędkości. Ograniczamy w ten sposób momenty większego zapotrzebowania silnika na paliwo. Najefektywniejsza, a co za tym idzie najbardziej ekonomiczna jazda ma miejsce właśnie w chwilach największego obciążenia silnika, czyli osiągając możliwie najniższe obroty przy możliwie najwyższym biegu. I jeszcze jedno, dynamiczna jazda nie oznacza ciągłego wciskania pedału przyspieszenia do podłogi. Starajmy się to robić z wyczuciem, wciskając pedał do około trzech czwartych zakresu.
4. Płynna jazda i korzystanie z tempomatu - dobrze, jat prowadzić samochód dość płynnie, unikając dużych wahań prędkości. Częste przyspieszanie, wyhamowywanie, nadmierne operowanie sprzęgłem i redukcja biegów powodują większe spalanie i zużycie podzespołów. Jeśli posiadamy samochód z tempomatem, używajmy go zwłaszcza podczas dłuższych tras.
5. Hamowanie silnikiem - tak zwane hamowanie silnikiem to bardzo przydatna umiejętność, która pozwala na znaczną oszczędność paliwa i wydłuża żywotność układu hamulcowego. Wystarczy tylko stopniowo redukować biegi i wytracać w ten sposób prędkość. W takich przypadkach samochód w ogóle nie zużywa paliwa. Co ważne, dojeżdżając do miejsca zatrzymania, nie wrzucajmy biegu jałowego. „Jazda na luzie” nie dość, że w ogóle nie jest oszczędna, bo silnik cały czas pobiera paliwo, to może być także niebezpieczna
6. Wyłączanie silnika na postoju - Pamiętajmy o tej zasadzie zawsze, gdy dojeżdżamy do celu lub stoimy na postoju. Jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w system Start&Stop, starajmy się wyłączać silnik w korku, czekając na dłuższych światłach, na przejeździe kolejowym czy w kolejce do myjni lub stacji benzynowej.
7. Uważna jazda i przewidywanie sytuacji na drodze - przewidywanie zdarzeń w ruchu ulicznym daje szansę na zwiększenie płynności jazdy i mniej gwałtowne manewry.
8. Unikanie jazdy ze zbędnym bagażem - każde dodatkowe obciążenie pojazdu skutkuje zwiększeniem spalania, gdyż samochód musi użyć większej mocy do osiągnięcia pożądanej prędkości. Dlatego jazda z pustym boksem dachowym, zamontowanymi relingami czy bagażnikiem ograniczającymi właściwości aerodynamiczne, a nawet przewożenie niepotrzebnych bagaży ma ogromny wpływ na pobór paliwa.
9. Rozważne korzystanie z klimatyzacji - klimatyzację doceniamy zwłaszcza w upalne dni. Jednak pamiętajmy, że nie musimy jej używać non-stop. Jazda z włączoną klimatyzacją na stałe powoduje znaczne straty w zużyciu paliwa, dlatego starajmy się włączać ją w momentach, w których naprawdę jest niezbędna
10. Kontrola ciśnienia w oponach - jazda z niedopompowanymi oponami także przekłada się na wyższe zużycie paliwa z powodu większego oporu toczenia, a przy tym bieżnik szybciej się ściera i żywotność opony spada.
Dzięki ekonomicznej jeździe można zredukować spalanie paliwa średnio o 8%, a kierowcy wzorcowo stosujący się do zasad ecodrivingu – nawet do 25%. Dodatkowa oszczędność finansowa płynie z wolniejszego zużywania się podzespołów auta, zwłaszcza opon, układu hamulcowego, sprzęgła, silnika oraz skrzyni biegów.