Kradzież, strata dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego ważnego dokumentu tożsamości wiąże się zawsze z poważnym problemem, który prowadzi do szeregu ciężkich do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.
W pierwszej kolejności UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju! Dalej postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
1. Zastrzeż dane w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
• Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ.
• Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
• Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).
2. Zawiadom policję o ile dokument został utracony w procesie przestępstwa.
3. Powiadom najbliższy organ gminy lub placówki konsularnej i wyrób nowy dokument.
• informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie gov.pl.
Kiedy należy zastrzegać?
Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Niezależnie od przyczyny twoja reakcja powinna być jak najszybsza.
Jakie dokumenty?
Najważniejsze to : dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu.
Dlaczego należy zastrzegać?
Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem, np.:
• wyłudzenie kredytów i pożyczek
• unikanie opłat, kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych)
• kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy
• zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe)
W Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista Uczestników, dla bezpieczeństwa całego Systemu, jest jednak objęta tajemnicą.
Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają (lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób).
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl