m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Zadecydujmy razem o (zielonym) Zagłębiu!

Zagłębiowski Park Linearny to wspólna inicjatywa miast położonych w dolinie rzek Przemszy i Brynicy tworzących obszar funkcjonalny mający specyficzne problemy, będące wynikiem przemian społeczno-gospodarczych. Partnerstwo zostało zawiązane formalnie w 2013 umową partnerską, którą podpisali reprezentanci 7 jednostek samorządu terytorialnego: Dąbrowa Górnicza (Lider), Sosnowiec, Będzin, Psary, Sławków, Siewierz oraz Powiat Będziński. Sektor gospodarczy reprezentuje Zagłębiowska Izba Gospodarcza, naukowy Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej oraz organizacje pozarządowe tj. Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego,Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Sosnowcu,Stowarzyszenie Ziemia i My Centrum Edukacji Ekologicznej, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski w Dąbrowie Górniczej, Speleoklub Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Ekologiczno-Sportowych ODFRONTU, Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków „SOMA”, Stowarzyszenie Projekt Dorotka, Towarzystwo Przyjaciół Grodźca. Wsparcie przy realizacji jest udzielone również przez Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej oraz Związek Miast Polskich.

[nbsp]

Obszary objęte projektem w poszczególnych gminach:

[nbsp]

  • Park Zielona w Dąbrowie Górniczej;

  • Park miejski z Egzotarium w Sosnowcu;

  • Park Rozkówka, Małpi Gaj i Brzozowica w Będzinie;

  • Tereny zielone w Siewierzu (przy średniowiecznym zamku oraz nad rzeką Przemszą)

  • tereny rekreacyjno-sportowe nad rzeką Białą Przemszą w Sławkowie;

  • Park w Górze Siewierskiej w gminie Psary.

[nbsp]

Celem projektu jest wypracowanie w ramach konsultacji społecznych wizji zagospodarowania w/w przestrzeni publicznych. W pierwszym etapie, w czerwcu i na początku lipca, przeprowadzone zostaną badania ankietowe wśród mieszkańców Zagłębia:

- Zapytamy jak żyje się w Zagłębiu, w jaki sposób mieszkańcy korzystają z zielonych terenów i jak spędzają tam wolny czas oraz o to, co należałoby poprawić. Innymi słowy, zapytamy, jakiego chcą Zagłębia. To pozwoli nam zdiagnozować stan obecny i określić kierunki działania – mówi Katarzyna Jurczak.

Po tych badaniach zostanie przeprowadzony cykl konsultacji społecznych z mieszkańcami poszczególnych gmin, gdzie będą mogli oni wypowiedzieć się na temat obszarów i zobaczyć wstępne koncepcje zagospodarowania terenów.

Obecnie w trakcie budowy jest serwis internetowy www.parklinearny.pl poświecony tematyce projektu, gdzie znajdą się wszystkie niezbędne informacje z nim związane oraz harmonogram konsultacji społecznych. Strona stanowić będzie miejsce konsultacji zagospodarowania poszczególnych elementów Parku, a także wyrażania opinii. Na stronie zostaną zamieszczone również ankiety internetowe, które dadzą możliwość do głosowania mieszkańcom m.in. nad: projektami do realizacji, nazwami obiektów, najlepszymi z ich punktu widzenia rozwiązaniami przestrzennymi.

W siedzibach jednostek samorządu terytorialnego, partnerów oraz instytucjach, z którymi współpracują będą dystrybuowane plakaty i ulotki informacyjno- promocyjne. Do dyspozycji zainteresowanych będą również pracownicy urzędów, którzy są zaangażowani w realizację projektu i posiadają wiedzę o poszczególnych etapach jego realizacji.

Konsultacje społeczne zostaną zakończone w sierpniu, następnie na podstawie wypracowanych dokumentów strategicznych i zebranych opinii zostaną stworzone warianty zagospodarowania poszczególnych przestrzeni publicznych.

[nbsp]

Projekt w liczbach:

[nbsp]

  • całkowita wartość: 2.685.375,00 zł

  • wartość kosztów kwalifikowanych: 2.685.375,00 zł

  • wartość dofinansowania: 2.282.568,75 zł



Poziom finansowania:

Środki EOG: 85,00%

Budżety Gmin: 15,00%

[nbsp]

Informacje o projekcie dostępne są na głównych serwisach internetowych poszczególnych Partnerów.

[nbsp]

Projekt pn.: „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy” w ramach wdrażanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Programu Regionalnego „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i środków krajowych na lata 2009-2014