Sołectwo Strzyżowice

Strzyzowice CUS 2

Strzyżowice zamieszkuje około 1900 osób, a sołtysem miejscowości jest Grażyna Słania. Przez sołectwo przebiega droga wojewódzka nr 913, łącząca Będzin z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.


W Strzyżowicach znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 z boiskiem wielofunkcyjnym i placem zabaw, stadion sportowy, na którym trenuje Jedność Strzyżowice oraz kościół rzymskokatolicki i kościół polskokatolicki. W 2019 roku otwarto wielofunkcyjny, nowoczesny i ekologiczny obiekt, który jest sercem życia społecznego, edukacyjnego i kulturalnego gminy. W budynku mieści się Centrum Usług Społecznych i filia ośrodka kultury, a także filia biblioteki, Poczta Polska, ośrodek zdrowia i jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. CUS to przede wszystkim dwie sale: wielofunkcyjna ze schodkową widownią dla blisko 200 widzów oraz konferencyjno-cateringowa. Obok budynku znajduje się plac zabaw.


Pierwsze wzmianki pisemne dotyczące istnienia wsi pochodzą z 1120 roku w dokumentach nadawczych klasztoru na Zwierzyńcu. Na przełomie XVIII i XIX w. na terenie Strzyżowic istniała jedna z pierwszych kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. W tym czasie na terenie Strzyżowic znajdowało się sześć kopalni węgla kamiennego: „Andrzej II”, „Jan II”, „Prywatna”, „Strzyżowice”, „Teodor” oraz „Tadeusz”. Ostatnią kopalnię zamknięto na początku XX wieku. Na terenie Strzyżowic znajdowały się także złoża kamienia wapiennego, które były eksploatowane przez cementownie „Grodziec”.