Pokazy teatralne dla klas 1-3 i 4-6.

30 maj 2018

Stawiamy na Bezpieczeństwo !

W ramach programu „Bezpieczna +” w naszej szkole odbyły się kolejne dwa teatrzyki profilaktyczne zaprezentowane przez Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa.

Dla uczniów klas IV – VI przygotowano spektakl pt. „Moda na nie uczenie się” podejmujący tematykę braku motywacji do nauki. Fabuła spektaklu osnuta została wokół rozterek typowych dla młodych ludzi, którzy kuszeni łatwością dostępu do wiedzy, chętnie korzystają z gotowych rozwiązań. Obserwujący życie głównych bohaterów uczniowie byli świadkami jak młody chłopak, który nie zaprząta sobie głowy nauką i jest na bakier z książkami, spotyka na swojej drodze dziewczynę o niezwykłej inteligencji. Co wyniknie z tej znajomości ? Czy bohater zrozumie swoje niewłaściwe postępowanie i zacznie przykładać się do nauki? Mamy nadzieję, że uczniowie oglądający przedstawienie zmotywują się bardziej do nauki i zaczną się uczciwie (wobec siebie i innych) rozwijać i kształcić. Po przedstawieniu uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych.

Najmłodszym uczniom naszej szkoły z klas I-III zaprezentowany został spektakl pt. „Skradzione mądrości”. To spektakl, który pokazuje jak niezwykły wpływ ma na dzieci obcowanie z literaturą. Książki bowiem rozwijają ich wyobraźnię, zdolność myślenia, powiększają zasób słownictwa i wiedzę o otaczającym świecie. „Skradzione mądrości” to pełna humoru i akcji opowieść o tym, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą. Przedstawienie z całą stanowczością podkreśla potrzebę nauki czytania przez dzieci oraz szereg możliwości z tego wynikających. Dzieci dowiadują się, iż książki nie tylko dostarczają potrzebnych informacji, ale zapewniają nam rozrywkę, przenoszą czytelnika w odległy i magiczny świat. Przedstawienie bardzo podobało się naszym najmłodszym uczniom i miejmy nadzieję, że dzięki niemu dzieci zrozumieją potrzebę czytania książek i płynących z tego korzyści.

Udział uczniów w teatrzykach o charakterze profilaktycznym to nie jedyne działania naszej szkoły w ramach programu „Bezpieczna+”. Uczniowie klas szóstych wzięli udział w VII Wojewódzkim Konkursie na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym „Proforma” organizowanym przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Szóstoklasiści wraz z nauczycielem polonistą przygotowali przedstawienie pt. „Jeden raz”, które pokazało jak szybko można uzależnić się od różnych używek , choć wydaje nam się, że sięgniemy po nie tylko jeden raz. Niestety dla bohaterów spektaklu tytułowy „jeden raz” skończył się uzależnieniem, które w efekcie doprowadziło ich do szukania pomocy u specjalistów w walce z nałogiem. Chociaż nie udało nam się wygrać, to jednak jesteśmy dumni, że mogliśmy zaprezentować się na scenie Mysłowickiego Domu Kultury.

Ponadto uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie literackim „Moc bez przemocy”, którego tegoroczny temat brzmiał: „Przemoc rówieśnicza”. Aktualnie czekamy na jego wyniki.