Narodowe Święto Niepodległości w gminie Psary inaczej niż zwykle

11 listopada to wyjątkowa data w historii Polski. Co roku tego dnia obchodzone jest święto państwowe, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. Z tej okazji, jak co roku gmina Psary została udekorowana ponad 570 flagami państwowymi. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce, postanowiono zrezygnować z tradycyjnych obchodów tego święta.

Na terenie gminy Psary rozwieszone zostały flagi państwowe przy głównych drogach, szkołach, kościołach, budynkach Ochotniczych Straży Pożarnych, stadionach, Zakładzie Gospodarki Komunalnej, Gminnym Ośrodku Kultury oraz Urzędzie Gminy w Psarach, by upamiętnić dzień w którym słowa: Ojczyzna, Niepodległość i Patriotyzm, nabierają szczególnego znaczenia.

Zachęcamy Państwa, do wywieszania flag podczas świąt państwowych przy swoich domach, nadając tym samym należytą rangę ważnym wydarzeniom w naszym kraju i jednocześnie uatrakcyjniając nasze otoczenie. Jednocześnie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Niepodległa do hymnu”, w ramach której każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12.00 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie. Do wspólnego hymnu można będzie przyłączyć się również za pośrednictwem Internetu. Wystarczy wejść na strony niepodlegla.gov.pl, gdzie dostępne są szczegóły akcji.

Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie transmitowany na żywo w Internecie już od godz. 12.00 – zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. W tym roku Festiwal będzie dostępny on-line, by każdy mógł zobaczyć przygotowane atrakcje na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal lub stronę jednego z partnerów, np. Interia.pl czy stronę wybranego dziennika ogólnopolskiego lub regionalnego grupy Polska Press, i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.

Przypominamy, że flaga państwowa podlega ochronie prawnej. Zniszczenie jej lub obelżywe traktowanie uznawane jest jako obraza narodu i podlega karze. Polskie prawo nie przewiduje jednocześnie kar za brak wywieszonej flagi narodowej w dniu świąt lub uroczystości państwowych. Intencją ustawodawcy było, aby gest ten wynikał z woli samych obywateli, a nie z przymusu.