Diagnostyka postawy ciała dzieci

W Gminie Psary rusza diagnostyka postawy ciała dzieci z klas „0”, I, II i III. Akcja w całości finansowana jest z budżetu gminy.

Gmina Psary w trosce o kondycję swoich mieszkańców rozpoczyna cykl projektów zdrowotnych. Każdego roku będą one skierowane do innych grup wiekowych i będą dotyczyły różnych aspektów szeroko pojętej sprawności fizycznej, dzięki czemu korzystnie wpłyną na wydłużenie życia, poprawę zdrowia oraz zmniejszenie nierówności społecznych.
Pierwsza akcja, która rozpocznie się już na początku grudnia, obejmie najmłodszych uczniów. We wszystkich szkołach w gminie Psary wykwalifikowany fizjoterapeuta zdiagnozuje postawy ciała dzieci z klas „0”, I, II i III. Badanie wykona aparaturą do komputerowej oceny postawy ciała, dlatego będzie ono nieinwazyjne, obiektywne i bardzo dokładne. Polega ono na wykonaniu kamerą wideo komputerowej fotografii. Dzięki specjalnemu systemowi optycznemu komputer wyznacza trójwymiarowy obraz pleców i dokładnie analizuje ponad 50 parametrów w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej. Duża dokładność pomiaru daje możliwość zauważenia wad postawy nawet w początkowym etapie ich rozwoju. Poza diagnostyką postawy ciała, dzieci będą miały także przebadane stopy podoskopem.
Badania zakończą się 13 grudnia, natomiast do 20 grudnia do szkół zostaną dostarczone wyniki. Rodzice każdego przebadanego dziecka otrzymają w wersji papierowej i na płycie CD opis, komentarz i ewentualnie zestaw ćwiczeń oraz zalecenia dalszego leczenia.
Zachęcamy wszystkich rodziców, aby skorzystali z tej doskonałej okazji, by nowoczesnym i co najważniejsze nieinwazyjnym sprzętem, przebadać swoje dzieci. Tym bardziej, że wady postawy stają się jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Nasze dzieci coraz częściej wiele godzin spędzają przed telewizorem, komputerem oraz w szkolnej ławce. Niedostatek ruchu powoduje, że ich rozwój nie zawsze jest prawidłowy. A początki wad postawy są trudne do zauważenia. Jest to przeważnie proces długi, ujawniający się w miarę rozwoju dziecka. W momencie kiedy pojawiają się niepokojące objawy, zmiany są już zazwyczaj mocno utrwalone i wymagają długotrwałego leczenia. Z kolei wady postawy nie leczone przynoszą poważne konsekwencje, ponieważ przyczyniają się do pogorszenia sprawności i wydolności organizmu. Diagnostyka postawy ciała dzieci z klas „0”, I, II i III to reakcja gminy Psary na ten palący problem zdrowotny. Proszę pamiętać, że rodzice nie będą ponosić żadnych opłat za badania. Koszty projektu w całości pokryje gmina Psary.