Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej realizuje zadanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP). Celem PBP jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.
Program polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób średniego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. W systemie oportunistycznym do badań kwalifikowane są osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej, lub samodzielnie zgłoszą się do ośrodka.
Kryteria dla populacji podlegającej badaniu:
osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
osoby w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Niniejszy program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób. Następne badania nadzorcze – powinny być finansowane z innych źródeł. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopie nadzorcze co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii.
Osoby w wieku 20-49 z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej. Niniejszy program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób.
Kryteria wyłączenia:
objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego,
kolonoskopia w ostatnich 10 latach.
Sposób rekrutacji:
Kandydaci do badań są identyfikowani przez lekarzy rodzinnych, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub mogą zgłosić się indywidualnie. Kandydaci do badań powinni dostarczyć wypełnioną ankietę do Biura Programu w Powiatowym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej, przesłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Osoby, których Ankiety są prawidłowo wypełnione i nie budzą wątpliwości mają ustalany termin badania, a następnie wykonywaną kolonoskopię przesiewową.
Szczegółowe informacje uzyskają Państwo pod numerem telefonu 500 022 394, adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na stronie http://pzzoz.bedzin.pl/