m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Święto Samorządu Terytorialnego

Szanowni Państwo, 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, który został ustanowiony na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w 1990 roku. To święto naszej lokalnej wspólnoty, która od ponad 30 lat ma realny wpływ na rozwój naszej gminy.

Na początku lat 90. dwudziestego wieku pokolenie światłych Polaków podjęło się trudu zreformowania Polski. Reforma samorządowa, decentralizacja państwa, przekazanie kompetencji i udziału w dochodach państwa gminom, a prościej mówiąc danie wspólnotom lokalnym prawa do decydowania o swojej małej ojczyźnie okazała się strzałem w dziesiątkę. Okazało się, że na lokalnym poziomie Polacy potrafią się porozumieć i działać dla wspólnego dobra, pomimo różnic światopoglądowych i politycznych.

Ostatnie 3 dekady to czas dynamicznego rozwoju i wielkich zmian. Efektem tej 30-letniej pracy są tysiące kilometrów nowych dróg, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, nowe szkoły, szpitale i obiekty sportowe. Osiągnięcia samorządów są niepodważalne – to dzięki ich wysiłkom warunki i jakość życia z roku na rok ulegały poprawie.

Zmiany widoczne są również w naszym najbliższym otoczeniu, gdzie Radni Rady Gminy i wójt zgodnie współpracują, starając się stworzyć jak najlepsze warunki do stabilnego i zrównoważonego rozwoju naszej małej ojczyzny. Realizacja ambitnych planów inwestycyjnych i bogata oferta usług publicznych są także efektem współpracy pracowników urzędu i gminnych jednostek. Nieoceniony jest wkład sołtysów, którzy tłumaczą działania gminnych władz mieszkańcom i rozwiązują różne problemy. Dzień Samorządu Terytorialnego to jednak przede wszystkim święto mieszkańców, którzy swoimi działaniami wzmacniają więzy łączące naszą wspólnotę, tworzą odpowiednie warunki do życia w naszej gminie i mają realny wpływ na jej rozwój.

Doświadczenie ostatnich 30 lat pokazało, że najlepsze dla dobra naszej Wielkiej Ojczyzny, jaką jest Polska, jest rozwijanie jej poprzez dbałość o dwa i pół tysiąca Małych Ojczyzn, czyli polskich gmin i miast, które ją tworzą. Kolejna rocznica odrodzenia polskiej samorządności jest więc dobrą okazją do tego, by uczcić wszystko to, co udało nam się dotychczas osiągnąć.

Z poważaniem,
Wójt Gminy Psary
Tomasz Sadłoń