Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Dotychczasowe zapisy ustawy „Prawo o ruchu drogowym” nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają[nbsp] kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji „Prawa o ruchu drogowym” podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

Chociaż nowe prawo nakłada obowiązek noszenia odblasków tylko na osoby znajdujące się poza obszarem zabudowanym, to i tak zachęcamy do umieszczania tych elementów na odzieży przez wszystkich pieszych: zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych, także na obszarach zabudowanych. Odblaski niemal w każdej sytuacji poprawiają widoczność pieszego, nawet przy oświetleniu ulicznym. Taka profilaktyka nie szkodzi i niewiele kosztuje a może uratować życie. Wyposażenie się w elementy odblaskowe nie jest trudne – odblaski można kupić niemal wszędzie w postaci naszywek, opasek, zawieszek, breloków itp. Często spotyka się je także wszyte w odzież, obuwie czy plecaki – jeśli jesteśmy na zakupach, warto zwrócić na to uwagę. Coraz powszechniejsze stają się również zwykłe kamizelki odblaskowe, śmiało zakładane przez wielu rowerzystów i pieszych.

Opracowano na podstawie informacji prasowej Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

Przydatne linki z informacjami o odblaskach:

http://akademia.odblaskowi.pl

http://www.odblaskowi.pl