SZKOLNA SKRZYNKA ZAUFANIA

26 październik 2021

SZKOLNA SKRZYNKA ZAUFANIA

 

W naszej szkole funkcjonuje „skrzynka zaufania”, za pośrednictwem której każdy uczeń może zgłaszać sformułowane pisemnie wnioski, uwagi i propozycje. Procedura funkcjonowania „skrzynki zaufania” jest uczniom znana, zapewnia dyskrecję w sprawach osobistych. Osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie „skrzynki zaufania” jest pedagog szkolny, który ocenia wagę i rodzaj informacji, a następnie planuje dalsze działania.

Do „skrzynki zaufania” dzieci i młodzież z naszej szkoły mogą wrzucać listy dotyczące wszystkiego, czego nie lubią, czego się obawiają, co ich niepokoi, co chcieliby zmienić, co ich denerwuje, o czym boją się powiedzieć wprost: o kolegach, nauczycielach, o sobie.

Dzięki tej skrzynce uczniowie mają możliwość podzielić się informacjami o problemach naszej szkoły, swojej klasy czy też swoich  rówieśników, o których dorośli często nie mają pojęcia. W ten sposób dajemy uczniom szansę udzielenia pomocy wielu osobom, które  doznają krzywdy, a które nie potrafią lub nie wiedzą, do kogo zwrócić się po pomoc. Dzięki listom i sygnałom wrzucanym do skrzynki możliwe jest reagowanie przez  „dorosłych” w sytuacjach kryzysowych, w celu zapewnienia uczniom niezbędnej pomocy i  wsparcia

Skrzynka stwarza nam wszystkim perspektywę na to, by w naszej szkole wszyscy czuli się bezpiecznie, by atmosfera w niej panująca służyła  nauce i prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Dzięki skrzynce zaufania uczniowie mogą otrzymać pomoc ze strony pedagoga.

Skrzynka znajduje się obok gabinetu pedagoga na 1 piętrze.

 

Drodzy Uczniowie piszcie:

 • jeśli obawiacie się konkretnych zdarzeń lub uczniów,
 • jeśli czujecie się smutni i nie radzicie sobie z własnymi emocjami,
 • jeśli potrzebujecie z kimś porozmawiać o swoich problemach,
 • jeśli któremuś z Waszych kolegów lub koleżanek dzieje się krzywda,
 • jeśli macie problem, który można rozwiązać bez waszego udziału,
 • jeśli byliście świadkami czynów niezgodnych z prawem,  a obawiacie się o tym zawiadomić osobiście,
 • w każdym innym przypadku, kiedy czujecie, że powinniście zareagować lub potrzebujecie pomocy.

 

Nie przechodźcie obojętnie wobec zła, które dzieje się wokół Was!

 

 

 ZASADY KORZYSTANIA ZE SKRZYNKI ZAUFANIA

 

 1. Pisz czytelnie i podpisuj swój list - przynajmniej imię i klasa (to ułatwi sformułowanie porady bądź rozwiązanie problemu). 
 2. Zapewniam dyskrecję. 
 3. Nie używaj brzydkich słów, nie obrażaj.
 4. Nie traktuj korespondencji jako żartu lub formy obmowy kogoś.
 5. Nikt nie będzie Cię oceniać. Jesteś ważna/y niezależnie od tego, w jakiej sprawie napiszesz.
 6. Pomogę Ci w każdym problemie, z którym nie potrafisz sobie poradzić. 
 7. Nie ma problemów ważnych i nieważnych – możesz pisać w każdej sprawie, która jest dla Ciebie trudna.