Spotkanie z Panią Danutą Skalską

17 październik 2021

Spotkanie z Panią Danutą Skalską 

redaktorką i dziennikarką Polskiego Radia Katowice

 

W sobotni wieczór 16 października przedstawiciele klas ósmych naszej szkoły wraz z nauczycielką języka polskiego p. Bożeną Nobis-Siudak mieli okazję uczestniczyć we wspaniałej, a przy tym jakże wzruszającej lekcji historii. A wszystko to za sprawą Pani Danuty Skalskiej - redaktorki i dziennikarki Polskiego Radia Katowice, która gościła w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach. Pani Danuta Skalska w Polskim Radiu Katowice prowadzi audycję „Lwowska Fala”. Jest prezesem bytomskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa. Ale to nie wszystko, ta niezwykle energiczna i pełna zapału dziennikarka jest również wielką działaczką samorządową i społeczną. Organizuje Światowe Zjazdy Kresowian na Jasnej Górze, prowadzi prelekcje i spotkania z przedstawicielami środowisk kresowych z kraju i zagranicy w Bytomskim Centrum Kresowym. Chętnie też spotyka się z ludźmi, by opowiedzieć im o życiu Polaków na Kresach. Sama zresztą podkreśla, że chociaż obecnie mieszka w Bytomiu, urodziła się we Lwowie i losy jego mieszkańców i sąsiednich miejscowości są jej bardzo bliskie.

Podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Strzyżowic Pani Skalska opowiedziała o trudnej sytuacji Kresowian, a to w jakich warunkach żyją można było zobaczyć na zdjęciach oraz w krótkim reportażu, który zaprezentowała prelegentka. Uczestnicy spotkania nie kryli wzruszenia, a nawet łez, zwłaszcza podczas reportażu, w którym starsi mieszkańcy Kresów opowiadali o tym, jak Ukraińcy mordowali ich bliskich (rodziców, krewnych, sąsiadów). Ta niewyobrażalna tragedia opowiedziana przez naocznych świadków to niewątpliwie najlepsza lekcja historii dla młodych ludzi uczestniczących w spotkaniu.

Pani Skalska ma nadzieję, że właśnie owi młodzi ludzie, obecni chociażby na sobotnim spotkaniu w Strzyżowicach , z pomocą nauczycieli, a także sami będą chcieli pogłębiać swoją wiedzę i szukać prawdy historycznej o tragedii Polaków na Kresach Wschodnich.

 

 

Nagranie z tego spotkania można odsłuchać tutaj