m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Integracja poprzez sztukę i sport

W połowie maja Gminny Ośrodek Kultury w Gródkowie rozpoczął zajęcia w ramach Projektu „Integracja poprzez sztukę i sport”, na którego realizację pozyskano dofinansowanie z działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zgodnie z założeniami projektu, odbywają się dwa rodzaje zajęć: plastyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat oraz sportowe dla młodzieży w wieku 13-16 lat. Łącznie w zajęciach uczestniczy 40 dzieci, a odbywają się one w malinowickiej świetlicy i na sąsiadującym boisku wielofunkcyjnym.

- Na tematykę zajęć plastycznych składają się nauka rysunku, technika malowania akwarelami, węglem oraz pastelami. W zajęciach plastycznych uczestniczą dwie grupy dziesięcioosobowe. Na pierwszych zajęciach dzieci uczyły się szkicowania, a każdy z uczestników miał własną sztalugę oraz komplet narzędzi rysunkowych. Zajęcia prowadzone w takiej formie, gdzie grupa jest nieduża pozwalają dotrzeć do każdego z uczestników z osobna i lepiej pokazać i wytłumaczyć pewne rzeczy – mówi instruktor Monika Korpak.

Równolegle do zajęć plastycznych na sąsiednim boisku wielofunkcyjnym rozpoczęły się zajęcia sportowe z tenisa ziemnego oraz łucznictwa, w których bierze udział młodzież. Każdy z uczestników otrzymał swoją rakietę dopasowaną indywidualnie do predyspozycji fizycznych. Łukasz Pudo instruktor prowadzący na początku zapoznał młodych adeptów tenisa z podstawowymi pojęciami oraz przeprowadził test sprawnościowy, a w ciągu kolejnych zajęć zapozna młodzież z tenisem ziemnym od strony technicznej: bekhendu, forhendu, woleja, tego czym jest smecz i jak poruszać się po korcie.

Młodzież bierze również udział w zajęciach z łucznictwa. Na pierwszym spotkaniu uczestnicy poznali budowę łuku oraz sposób jego „uzbrajania i rozbrajania”, który wcale nie okazał się takim łatwym zadaniem. Każdy z uczestników miał za zadanie naciągnąć cięciwę na łuk oraz zdjąć ją z powrotem. Ćwiczenie to wymagało sporo siły fizycznej oraz sprytu. Na koniec instruktor pokazał grupie jak należy strzelać z łuku, jaką przyjąć pozycję oraz jakie zachowania są niebezpieczne, po czym każdy sam mógł sprawdzić się w roli łucznika i trochę postrzelać.

Zajęcia prowadzone w ramach projektu są bezpłatne, a każdy z uczestników otrzymuje niezbędne narzędzia oraz sprzęt, z których również korzysta nieodpłatnie. Projekt w całości współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Społeczny.