Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

17 luty 2021

 

 

Konkursowe zmagania z językiem polskim,

czyli Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

w naszej szkole

 

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To coroczne święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data święta nie jest przypadkowa. Upamiętnia ono wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. UNESCO podaje, że niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu dwóch, trzech pokoleń (w ciągu ostatnich 60 lat zanikło ponad 250 języków).Głównym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Święto jest również obchodzone w naszym kraju.

Warto jednak pamiętać, że język polski należy pielęgnować nie tylko 21 lutego, o czym na pewno wiedzą uczniowie, dla których zmagania z językiem polskim nie zawsze są łatwe. Przekonali się o tym uczniowie klas IV – VIII, którzy mieli okazję sprawdzić swoją znajomość zasad ortograficznych i językowych rozwiązując trudny test z języka polskiego. Najlepiej zasady ortograficzne i gramatyczne znają oraz potrafią je stosować następujący uczniowie z poszczególnych klas:

Artur Drogosz – kl. IV

Ada Graniszewska - kl. V

Aleksandra Jabłońska – kl. VIa

Karolina Grochowalska – kl. VIb

Wiktoria Woźniak – kl. VIIa

Zuzanna Stelmach – kl. VIIb

Julia Kusak – kl. VIIIa

Julia Kopka – kl. VIIIb

Gratulujemy uczniom doskonałej wiedzy z zakresu gramatyki i ortografii języka polskiego. Zagadnienia te stanowią wyzwanie dla niejednego Polaka. Dbajmy więc o czystość i poprawność naszego języka ojczystego!