CIEKAWE PRZEDSIĘWZIĘCIA W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

W MUZEUM CHLEBA

7 maja przedszkolacy odwiedzili Muzeum Chleba w Radzionkowie.  Przewodniczka ubrana w tradycyjny strój śląski ciekawie opowiadała o historii chleba „od ziarenka do bochenka” i  bardzo licznie zgromadzonych w nim eksponatach. Największe emocje wzbudziły warsztaty, podczas których dzieci własnoręcznie formowały chlebowe warkocze i układały je na blasze do pieczenia, by zjeść wypieki po zakończeniu zwiedzania. Dzięki wycieczce do muzeum chleba dzieci poznały związane z nim zwyczaje, tradycje. To była  wspaniała lekcja poszanowania, szacunku do pracy i chleba.

  


WYCIECZKA DO „EGZOTARIUM”

26 kwietnia 2018r. oddziały przedszkolne wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego „Egzotarium” w Sosnowcu. Przedszkolaki poznały nazwy tropiklanych roślin, zobaczyły różne gatunki zwierząt zamieszkujących tamtejsze akwaria. Wszyscy chętnie podchodzili, by zobaczyć, jak pyton zrzuca skórę, podziwiali kolorowe ryby, oglądali jaszczurki. Po zwiedzaniu wszystkich pomieszczeń dzieci poszły na spacer po parku. Odkryły tam pomnik jednego z pisarzy, który zrobił na nich ogromne wrażenie swoją wielkością. Wycieczka bardzo podobała się zarówno naszym maluszkom, jak i starszakom. 

      


ŚWIĘTO WODY

„Służy do picia, służy do mycia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia” mówi zagadka o wodzie. 13 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych ubrały się na niebiesko, gdyż obchodziliśmy święto wody. Był to dzień podsumowujący udział dzieci w ogólnopolskim programie „Mamo, tato, wolę wodę!”. Starsze dzieci obejrzały prezentację dotyczącą znaczenia wody dla przyrody i człowieka oraz sposobów jej oszczędzania.  Maluchy i średniaki przeprowadzały i obserwowały eksperymenty z użyciem wody, takie, jak: "kolorowe wulkany”, “burza w szklance wody”, “wędrująca woda”, “kolorowy deszcz”, “lampa lava”. Pięciolatki zrobiły nawet tęczę w słoiku. Wszyscy śpiewali i bawili się przy piosenkach o wodzie. Podsumowaniem tematu było wykonanie prac plastycznych dotyczących obiegu wody w przyrodzie. Na zakończenie projektu każdy z naszych małych podopiecznych wykleił plasteliną kropelkę wody i podpisał ją swoim imieniem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.


W TEATRZE

Chociaż poranek 6 kwietnia był pochmurny i wietrzny dzieci z oddziałów przedszkolnych wyjechały  autokarami na wycieczkę do Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie na przedstawienie pt. „W dolinie Muminków”. Spektakl obejrzało 82 dzieci wraz z towarzyszącymi im opiekunami i rodzicami. Przedstawienie przybliżało najmłodszym przygody mieszkańców niezwykłej doliny Muminków. Świat Muminków został przedstawiony z wykorzystaniem klasycznych technik teatru lalek, który jest niezwykle łatwo przyswajalny przez najmłodsze dzieci. Zaletą widowiska były liczne piosenki oraz wielobarwna scenografia, ale i tak  najwięcej emocji wzbudziła wychodząca w oparach mgły tajemnicza Buka. Wszyscy wrócili z wyjazdu zadowoleni i z niecierpliwością czekają na kolejne wycieczki.


SPOTKANIE WIELKANOCNE W GRUPIE 3 - LATKÓW

Spotkanie przy stole wielkanocnym pozwala pielęgnować świąteczne tradycje. Już najmłodsze przedszkolaki możemy angażować do przygotowywania świątecznych potraw, dlatego też dzieci z grupy 3 - latków przygotowały w swojej sali uroczyste śniadanie. Maluszki bardzo aktywnie włączyły się w przygotowanie dekoracji stołu i sali: ustawiały rzeżuchę zasianą kilka dni wcześniej, z pomocą pań komponowały stroiki i składały serwetki. Zadbały także o swój odświętny wygląd podczas wspólnego wielkanocnego śniadania, po to, aby podkreślić jego niezwykły charakter. Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć: jaj,  baby wielkanocnej oraz stroików z bukszpanu – symbolu budzącej się do życia przyrody. Przed rozpoczęciem wspólnego śniadania przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne na holu szkolnym. Dzieci obejrzały również montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły. Pani Dyrektor złożyła przedszkolakom ciepłe życzenia, za które wszystkie dzieci bardzo serdecznie podziękowały, następnie w gronie najbliższych kolegów dzieci dzieliły się jajkiem i składały sobie życzenia świąteczne. Podczas spotkania przedszkolaki utrwaliły sobie wiadomości dotyczące symboliki pokarmów oraz tradycji wielkanocnych, które obchodzimy z pokolenia na pokolenie. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, ponieważ tego typu spotkania niosą zawsze ze sobą radość i uśmiech dziecka, wprowadzają świąteczny nastrój oraz pomagają w integracji dzieci.


GMINNY KONKURS PLASTYCZNY „ZWIASTUNY WIOSNY” ROZSTRZYGNIĘTY

 

             Wiosna to najpiękniejsza pora roku. To czas, kiedy przyroda budzi się do życia, dłuższe dni i słoneczna pogoda zachęcają do spacerów i obserwacji przyrodniczych. Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Dąbiu już po raz szósty  zorganizowały Gminny Konkurs Plastyczny pt. „Zwiastuny wiosny”. Konkurs zorganizowany był we współpracy z Lasami Państwowymi Nadleśnictwa Świerklaniec, a jego celem było między innymi rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, pobudzanie inwencji twórczej i fantazji. Celem konkursu była również popularyzacja troski o chronione gatunki roślin i zwierząt, zapoznanie z wyglądem leśnych gatunków roślin, zwierząt oraz ich naturalnymi siedliskami. Przedszkolacy wykonali wiele kolorowych i przepięknych prac przedstawiających budzącą się do życia przyrodę. Wpłynęło 40 prac, które zostały ocenione w trzech kategoriach wiekowych. Nagrody otrzymali:

W kategorii 3-latki:

yes I miejsce – Oliwier6y Płaszenko (PP im. Kubusia Puchatka ZSP nr 2 w Sarnowie)

yes II miejsce – Jakub Cela (oddział przedszkolny SP w Dąbiu)

yes III miejsce – Maja Wawer (oddział przedszkolny SP w Gródkowie)

W kategorii 4-latki:

yes I miejsce – Kamila Majcherczyk (oddział przedszkolny SP w Gródkowie)

yes II miejsce – Kacper Gil (PP im. Misia Uszatka ZSP nr 1 w Strzyżowicach)

yes III miejsce – Antoni Michalski (PP im. Kubusia Puchatka ZSP nr 2 w Sarnowie)

W kategorii 5-latki:

yes I miejsce – Mikołaj Malczyk (PP im. Misia Uszatka ZSP nr 1 w Strzyżowicach)

yes II miejsce – Blnka Wasylowska (oddział przedszkolny SP w Gródkowie)

yes III miejsce – Karolina Kołodziej (oddział przedszkolny SP w Dąbiu)

W kategorii 6-latki:

yes I miejsce – Bartosz Trzcionka (oddział przedszkolny SP w Dąbiu)

yes II miejsce – Zofia Swoboda (PP im. Misia Uszatka ZSP nr 1 w Strzyżowicach)

yes III miejsce – Urszula Litwinowicz (oddział przedszkolny SP w Gródkowie)

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia I-go stopnia,  dyplomy i upominki ufundowane przez Lasy Państwowe Nadleśnictwa Świerklaniec. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy talentu plastycznego i życzymy dalszych sukcesów.

W marcu przedszkolacy wzięli udział w Gminnym Konkursie Artystycznym „Wiosna i wielkanocne zwyczaje – wczoraj i dziś w naszym regionie” zorganizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Psary w Gródkowie przez Przedszkole Publiczne im. Misia Uszatka
w Strzyżowicach. Podczas występu przedszkolacy zaprezentowali wysokie umiejętności wokalno-taneczne. Grupa 3,4-latków i 5,6-latków tańczyła i śpiewała do piosenek o tematyce wiosennej w  kolorowych strojach. Wiosenny występ wszystkim bardzo się podobał i został nagrodzony nagrodą główną.

Dzień później dzieci ubrały się na zielono i poszły utopić Marzannę, która jest  symbolem odchodzącej zimy . Wspólnie zaśpiewano piosenki „przeganiające zimę”, po czym wszyscy oddali się wesołym zabawom na świeżym powietrzu. Dzień ten sprawił wszystkim wiele radości. Szczególnie cieszyli się nasi milusińscy z grypy trzylatków, którzy żegnali Marzannę po raz pierwszy. Na migawki z minionych wydarzeń zapraszamy do albumu fotograficznego.


 

 

 

 DZIEŃ KOBIET

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Dzieci z oddziałów przedszkolnych włączyły się
w obchody tego miłego święta. Dziewczynki otrzymały prezenty od swoich kolegów zakupione przez rodziców, a wszystkie dzieci słodkie upominki. Chłopcy starali się być w tym dniu wyjątkowo sympatyczni i pomocni. Kwiaty i życzenia wprowadziły wszystkich w pogodny nastrój. Wychowawcy prowadzili w tym dniu zabawy integracyjne i ze śpiewem oraz rozmawiali o tym, o to znaczy być gentelmanem oraz czym są dobre maniery i poprawne zachowanie.


WIZYTA GOŚCI Z HISZPANII

 

 27 lutego w naszych oddziałach przedszkolnych było bardzo wesoło i kolorowo. Otóż tego dnia przyjechały do nas dwie nauczycielki z Hiszpanii, które w ramach programu Erasmus odbywały wizytę w SP w Psarach.  Z wielką przyjemnością odwiedziły również naszą szkołę i oddziały przedszkolne, by poznać dzieci i nauczycieli oraz podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą. W ramach wizyty goście poznali specyfikę pracy opiekuńczo- wychowawczo- kształcącej w naszej placówce uczestnicząc w zajęciach planowanych oraz zabawach dowolnych prowadzonych w grupie dzieci 3 i 4 letnich. Spotkanie umożliwiło dzieciom zaznajomienie się ze zwrotami grzecznościowymi w języku hiszpańskim. Przedszkolaki mogły także poznać hiszpańskie tradycje, np. Korrida- czyli walka byków oraz la tomatina – czyli pomidorowa kąpiel. Wspólna nauka i zabawa z nauczycielami z Hiszpanii wzbudziła wśród dzieci bardzo pozytywne emocje. Przedszkolaki pożegnały miłych gości słowem Adiós oraz drobnymi upominkami. Na pamiątkę tych miłych chwil wykonano pamiątkowe zdjęcia. Zapraszamy do albumu fotograficznego.


ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA 

Są puszyste i mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się, salonowe, rasowe, dachowce, bywają bezdomne. Kto? Oczywiście koty. 19 lutego zajęcia i zabawy w naszych oddziałach przedszkolnych zdominowała kocia tematyka, a to w związku z obchodami Światowego Dnia Kota. Dzieci wysłuchały opowiadań o kotku, uczyły się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, rozwiązywanie zagadek, śpiewanie kociej piosenki i wykonywanie prac plastycznych. Prace były naprawdę piękne, pomysłowe, wykonane różnymi technikami. Dzieci doskonale poradziły sobie także z rozpoznawaniem postaci bajkowych kotów. Za zaangażowanie i udział w zajęciach dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Zapraszamy do albumu fotograficznego.
Podczas tych wesołych zabaw i zajęć nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta jest także niesienie pomocy bezdomnym kotom i uwrażliwienie dzieci na ich czasem niezwykle trudne kocie życie.