CIEKAWE PRZEDSIĘWZIĘCIA W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

KONKURS NADLEŚNICTWA ŚWIERKLANIEC
„ROK W LESIE- PRZYJACIELE LASU”

Rok w lesie Sówki  zzz

 Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych „Sówek” i „Tropicieli” wzięły udział w konkursie organizowanym przez Nadleśnictwo Świerklaniec pt. „Rok w lesie- przyjaciele lasu”.  Tematem konkursu było przygotowanie i relacja kampanii informacyjno-promocyjnej projektu dotyczącego między innymi: utrzymania czystości i porządku, segregacji odpadów, zwiększenie świadomości na temat gospodarki odpadami oraz  uwrażliwienie na piękno ojczystej przyrody.
Zaangażowanie dzieci w realizację projektu zostało docenione wspaniałymi nagrodami, które zostały dofinansowane z WFOŚiGW w Katowicach.


GMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI DZIECIĘCEJ

Gminny Przegląd Piosenki Dziecięcej

Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu wzięły udział w Gminnym Przeglądzie Piosenki Dziecięcej organizowanym przez ZSP nr 1 Przedszkole Publiczne im. Misia Uszatka w Strzyżowicach. Celem konkursu było rozbudzanie i  rozwijanie wrażliwości oraz aktywności artystycznej wśród dzieci w wieku przedszkolnym, umożliwienie prezentacji umiejętności wokalnych, propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci oraz promocja Gminy Psary.  W konkursie wzięło udział pięcioro dzieci z oddziałów przedszkolnych. Z grupy „Sówki” były to : Juli Biegańska, Oliwia Chmielewska, Aleksandra Goły i Amelia Laskowska. Grupę „Tropiciele reprezentował Antoni Piszczyk. Uczestnicy zdobyli wyróżnienia i dyplom uznania za zaangażowanie w Gminnym Przeglądzie Piosenki Dziecięcej, wzorowe wykonanie piosenki, kreatywności oraz wyobraźnię muzyczną. Organizatorzy konkursu życzyli uczestnikom dalszych sukcesów i spełnienia wszystkich muzycznych marzeń.


OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA „PRZYTUL się do DRZEWA”

przytul się do drzewa 2

Najmłodsza grupa „Sówki” wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyła w ogólnopolskiej kampanii „PRZYTUL się do DRZEWA”.  W celu zrealizowania zadania wspólnie wyruszyliśmy do lasu na wycieczkę, aby poprzytulać się do drzew. W nagrodę otrzymaliśmy piękny dyplom z podziękowaniami za otoczenie drzewa swoją miłością i pokazanie, że pożarom lasów należy mówić stanowcze NIE! Nasze dzieci chętnie uczestniczą w kampaniach, które przekazują nam wartości godne naśladowania i uczą dbania o planetę Ziemię.

Sówki


 

MEDUZA

Meduza

W czasie zajęć sensoryczno-plastycznych dzieci rozmawiały o emocjach tych pozytywnych i negatywnych oraz o emotikonach, które je prezentują. Każdy przedszkolak tego dnia wykonał meduzę z kolorowymi mackami. Rysując na jej buzi wybrany przez siebie emotikon. Kolorowe meduzy będą pięknie wyglądały w pokojach przedszkolaków. Były to dla nas ostatnie zajęcia sensoryczno-plastyczne w tym roku szkolnym, dziękuję dzieciom za czynny udział i uśmiech, który nam towarzyszył oraz piękną twórczość dziecięcej wyobraźni.

Meduza 1

Meduza 2


 

KOLOROWASIENICA

20220607173228

W czasie zajęć sensoryczno-plastycznych dzieci wykonywały kolorową gąsienicę z kokosu. Praca wymagała dość precyzyjnych ruchów paluszkami, dlatego też było to bardzo dobre ćwiczenie na sprawność manualną. Tułów dzieci zrobiły z kółek, liść wycinały z zielonego papieru, aby gąsienica lepiej się trzymała sklejały kółka ze sobą oraz przyklejały je do liścia. Na końcu przedszkolaki wykonały imitacje kolców gąsienicy z kokosu.

20220607173142

20220607172955


 

LODOWE SZALEŃSTWO

IMG 20220531 WA0132

W czasie wtorkowych zajęć sensoryczno-plastycznych dzieci wykonywały kolorowe lody na kartce papieru. Prace rozpoczęły od wyboru odpowiedniego koloru takiego, jak: brązowy, czerwony i biały, następnie pomalowały szablon i przyozdobiły materiałami spożywczymi. Najlepsze w pracy okazały się posypki, które można było jeść bez ograniczeń np. kokos, galaretka, słonecznik, dynia, mak, papryka słodka. Pracę wyszły pięknie i zachęcały do zjedzenia, a dzisiejszy dzień pozostanie na długo w pamięci.  

IMG 20220531 WA0133

IMG 20220531 WA0134

IMG 20220531 WA0135


PRZEDSZKOLAKI W BAWILANDII W GOLĄSZY GÓRNEJ

Zdjęcia1

30 czerwca przedszkolaki z grupy „Sówek” i „Tropicieli” odwiedziły salę zabaw znajdującą się w Ośrodku Kultury w Goląszy Górnej. Wszystkie dzieci dobrze się bawiły i aktywnie korzystały z dostępnych w sali zabaw atrakcji. Najwięcej radości dostarczyła najmłodszym zjeżdżalnia z piłeczkami. Niemniejszą frajdę sprawiła zabawa na „magicznym dywanie” podczas której dzieci radośnie skakały po specjalnej macie, goniąc uciekające rybki i gwiazdki. Dzieci chętnie rysowały w przygotowanym kąciku plastycznym. Przedszkolaki przyznały, że chętnie wrócą w to wesołe i kolorowe miejsce wraz ze swoimi rodzicami. Dziękujemy za zaproszenie i ciepłe przyjęcie  pani Annie Korpak, która pracuje w Ośrodku Kultury w Goląszy Górnej.

Zdjęcia2

Zdjęcia4

Zdjęcia6  Zdjęcia5 

 Zdjęcia3

 MASA SODOWA

Sensoryka

24 maja w czasie zajęć sensoryczno-plastycznych, dzieci wykonywały pracę z masy sodowej. Była to świetna zabawa rozwijająca aktywność twórczą oraz sprawność manualną. Przedszkolaki najpierw słuchały z jakich składników pani przygotowałam masę sodową, następnie sprawdzały jej konsystencję. Samodzielnie barwiły masę na wybrany przez siebie kolor za pomocą farb. Kiedy masa sodowa była gotowa, dzieci z zapałem wzięły się do pracy. Każde z nich zrobiło serce dla swojej ukochanej mamy.

Sensoryka1

Sensoryka2

Sensoryka2

Sensoryka3


 

PRZEDSZKOLAKI WZIĘŁY UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE EDUKACYJNYM
„AKADEMIA PRZYRODNIKA ŻUBRA POMPIKA”

IMG 20220524 WA0009

 Dzieci z oddziałów przedszkolnych „Sówek” i „Tropicieli” wzięły udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia przyrodnika Żubra Pompika”.  Dzięki udziałowi w programie poprzez zabawę odkrywały fascynujący świat przyrody i poznawały wiedzę o porach roku oraz nabywały pozytywne nawyki proekologiczne. Wcześnie wpojone nawyki sprawiają, że dzisiejsze dzieci w przyszłości zbudują odpowiedzialne i świadome społeczeństwo. Przedszkolaki podejmowały kolejne wyzwania dotyczące takich tematów, jak: „Zwierzęta i woda”, „Pani wiosna, pani Zima, czyli niezwykły pokaz mody”, „Wodne doświadczenia”, sadziły zioła i zakładały „Ogródek Pompika”, a także zostały zachęcone do picia wody dzięki wyzwaniu „Pij wodę, będziesz wielki”.

IMG 20220524 WA00092

IMG 20220524 WA0011

IMG 20220524 WA0028

IMG 20220524 WA0012


 

DMUCHAWCE

IMG 20220520 WA0031

17 maja dzieci wykonywały dmuchawce z plasteliny i patyczków do uszu. Przedszkolaki z zielonego papieru wycięły łodygę i dwa listki następnie przyklejały na kolorowej kartce papieru. Z białej plasteliny wyklejały główkę i mocowały na niej patyczki, które samodzielnie przycinały. Wszystkim udało się wykonać swojego dmuchawca, a patyczki które uciekały dzieciom ze stolików w czasie przycinania sprawiły na ich buziach wiele radości.

IMG 20220520 WA0032

IMG 20220520 WA0034


 

KONKURS PT.: „SNUJ SIĘ, SNUJ BAJECZKO”

1652729292084 min  1652729292103 min

Przedszkolaki z najstarszej grupy „Tropicieli” wzięły udział w konkursie wiedzy o bajkach pod hasłem „Snuj się, snuj bajeczko”, organizowanym przez Przedszkole Publiczne im. Kubusia Puchatka w Sarnowie.  Głównym celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania tradycyjnymi baśniami oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Reprezentanci grup odpowiadali na pytania dotyczące ulubionych i znanych bajek, wskazywali też zwierzęta występujące w bajkach. Tropiciele zaprezentowali układ choreograficzny do melodii znanej z bajki o pszczółce Mai. Okazało się, że przedszkolaki wykazały się bezbłędną wiedzą bajkową i umiejętnością pracy w zespole.  Jesteśmy dumni, że najstarsza grupa przedszkolna poradziła sobie w konkursie, zostali bowiem docenieni przez jury zdobywając pierwsze miejsce. Wszyscy nagrodzeni uczestnicy otrzymali z rąk Wójta Gminy Psary dyplomy i upominki. Nie zbrakło również słodkiego poczęstunku dla naszych milusińskich. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą atmosferę podczas konkursu.

1652729292126 min


WYCIECZKA DO MANUFAKTURY SŁODYCZY

Lizaki

Dzieci z kl. II i obu grup przedszkolnych odwiedziły manufakturę cukierków „Hokus Pokus” w Żarkach. Wszystkie dzieci miały okazję  obejrzeć jak kiedyś  produkowano aromatyczne oraz pyszne cukierki i lizaki. Następnie każde dziecko pod okiem miłych pracowników manufaktury mogło własnoręcznie wykonać jedynego w swym rodzaju lizaka, którego oczywiście po zakończonej pracy zabrało do domu.
Radość dzieci była ogromna a o „słodkiej wycieczce” opowiadano jeszcze długo….  

1652476880972

1652476880996 min 1652476881018 min

20220512203148

 


MIŚ Z SERCEM CYNAMONOWYM

20220512203428

W czasie wtorkowych zajęć sensoryczno-plastycznych dzieci poznawały nowe zapachy i smaki przypraw takich, jak: cynamon, bazylia, majeranek i papryka. Przedszkolaki otrzymały ilustrację sylwetki misia z sercem. Zadaniem każdego dziecka było wyklejenie obrazka przyprawami. Prace wyszły pięknie, a cynamonowe serce w łapkach misia było słodkie i pachnące.

20220512203148

20220512203702


LEŚNA MAJÓWKA PRZEDSZKOLAKÓW

 2022 05 04 22 02 06 149

4 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych ”Sówek” i „Tropicieli” odwiedziły Lasy Państwowe w Nadleśnictwie Świerklaniec. Podczas leśnej majówki przedszkolaki wzięły udział w „biegu leśnika”, który prowadził  ścieżką dydaktyczną „Trzy dęby”.  Pokonując kolejne stacje ścieżki przedszkolaki podejmowały aktywności przygotowane przez panią leśnik. Uczestnicy wycieczki poszerzyli w ten sposób swoją wiedzę na temat przyrody.   Kontynuacją zajęć na świeżym powietrzu były zajęcia plastyczne, które odbyły się pod wiatą edukacyjną w Kaletach-Truszczycy. Podczas zajęć plastycznych dzieci miały okazje wykazać się kreatywnością wykorzystując przygotowane do tego dary lasu. Pan leśnik zaprezentował dzieciom w jaki sposób prawidłowo rozpalić ognisko, na którym upieczone zostały kiełbaski dla uczestników wycieczki. Na zakończenie dzięki sprzyjającej aurze odbyły się zabawy dowolne z wykorzystaniem sprzętu sportowego. Przedszkolacy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni z wycieczki.

2022 05 04 22 00 26 060

2022 05 04 22 03 27 677

2022 05 04 22 05 19 826

2022 05 04 22 07 44 286

IMG 20220504 WA0017

IMG 20220504 WA0018  IMG 20220504 WA0019


 

ŚWIĘTA MAJOWE W PRZEDSZKOLU

2022 04 29 13 57 27 028


W obu grupach przedszkolnych głównym tematem zajęć były Majowe Święta Narodowe: 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Dzień Flagi Narodowej oraz 3 maja - Uchwalenie Konstytucji  3 Maja. To wspaniały czas na przybliżenie dzieciom treści patriotycznych, oczywiście w formie przystępnej i zrozumiałej dla każdej grupy wiekowej. Zaczęliśmy od poznania historii naszej miejscowości oraz innych ciekawych regionów naszego kraju. Przedszkolaki wysłuchały nie tylko legend związanych z historią Polski, ale również obejrzały projekcję filmu o powstaniu państwa polskiego i utrwaliły symbole narodowe. Wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik: mapę Polski, flagę i godło.
Wzbudzenie u dzieci zainteresowania historią od najmłodszych lat jest niezbędne dla nauki patriotyzmu, kształtowania pozytywnych postaw i uczuć patriotycznych.

IMG 20220429 083018

IMG 20220429 WA0006


 

GMINNY KONKURS PLASTYCZNY PT. :”EKOLOGICZNA PISANKA”

IMG 20220413 WA0003

Przedszkolaki z obu grup przedszkolnych wzięły udział w Gminnym Konkursie ekologicznym pt.: „EKOLOGICZNA PISANKA”. Celem konkursu było wtórne wykorzystanie odpadów jako tworzywa artystycznego w plastyce. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie pisanki wielkanocnej z ekologicznych materiałów. Uzaniem pracy przedszkolaków było zajęcie następujących miejsc w przedszkolnej kategorii wiekowej : I  miejsce Antek Piszczek kl.0 ,oraz III miejsce Iza Szczerba kl 0. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.

 2635895527190101296  5386080640143844094

 

ZŁOTA RYBKA

20220426170329

W czasie wtorkowych zajęć sensoryczno-plastycznych przedszkolaki wykonały złotą rybkę z folii bąbelkowej. Dzieci samodzielnie zaprojektowały akwarium, następnie wycięły z folii bąbelkowej rybkę, pomalowały ją i ozdobiły złotym brokatem. Prace wyszły pięknie i przyozdobiły przedszkolną gazetkę. W czasie działań plastycznych dzieci usprawniały małą motorykę i mogły pobawić się folią bąbelkową, która wywołała na ich buziach uśmiech.

20220426170428

 20220426170720


 

ŚWIATOWY DZIEŃ PINGWINA

20220426165833

 

26 kwietnia obchodziliśmy w grupie „Sówki” Dzień Pingwina. W tym dniu dzieci dowiedziały się sporo ciekawostek o życiu pingwinów. Dreptaliśmy podczas zabaw jak one, aby móc wspólnie wykonać taniec pingwina. Podczas zajęć rozwiązywaliśmy zagadki, a także wysłuchaliśmy wierszy i opowiadań o zwyczajach tych wyjątkowych ptaków-nielotów. Ponadto każdy przedszkolak wykonał piękną pracę plastyczno-techniczną Pingwin. W nagrodę dzieci otrzymały odznakę zadowolonego pingwina z balonami.

20220426170124


SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI STRAŻY GRANICZNEJ

2022 04 25 21 56 15 660

25 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych „Sówek” i „Tropicieli” odwiedzili niezwykli goście - żołnierze straży granicznej, którzy opowiedzieli o specyfice wykonywanego przez siebie zawodu. Przedszkolaki dowiedziały się jaką funkcję pełnią żołnierze wykonujący na co dzień swoje obowiązki w porcie lotniczym Katowice – Pyrzowice, a także jakie warunki należy spełnić, by wykonywać w przyszłości taki zawód. Zaproszeni goście starali się wyjaśnić czym jest granica państwa, a także  zdradzili tajniki swojej pracy. Przedszkolaki miały jedyną w swoim rodzaju okazję przyjrzeć się z bliska, a nawet przymierzyć sprzęt żołnierski:  kamizelkę kuloodporną, wyposażenie apteczki, kajdanki. Na pamiątkę spotkania chętnym dzieciom  żołnierze pobierali odciski palców na specjalnym blankiecie. Podczas spotkania panował niezwykły ład i dyscyplina, a wielu przedszkolaków zapragnęło w przyszłości zostać żołnierzem.

2022 04 25 21 40 04 862

2022 04 25 21 43 17 993

2022 04 25 21 46 44 851

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

IMG 20220424 WA0003

22 kwietnia przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie wszystkim jej mieszkańcom  konieczności dbania o czystość naszej planety. Podczas Dnia Ziemi w  obu grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia poświęcone ekologii. Przedszkolaki dowiedziały się, jak wygląda Ziemia widziana z kosmosu, co ją zanieczyszcza i w  jaki sposób  wszyscy ludzie powinni prawidłowo dbać o czystość naszej planety. Dzieci poznały zasady prawidłowej segregacji odpadów. Przedszkolaski podlały również zielone roślinki w swoich salach.

IMG 20220421 124552

 IMG 20220422 114822

IMG 20220425 085228


 

AKCJA ,,ŻONKILE” 

IMG 20220422 WA0001

Nasze Przedszkole przyjęło zaproszenie Muzeum Historii Żydów Polskich do udziału w akcji ŻONKILE. W tym roku  upamiętniliśmy wybuch powstania w getcie warszawskim.  W związku z tym najstarsza grupa wykonała papierowy żonkil, który dzieci przypięły do ubrań. Był to symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. Dzieci wysłuchały również opowiadanie Pawła Berensewicza, pt.”Strasznie, strasznie” , które było im dedykowane  i wyjaśniało wydarzenia z 19 kwietnia 1943r.

IMG 20220422 WA0002 


WIELKANOCNY KURCZAK  kurczak-ruchomy-obrazek-0061kurczak-ruchomy-obrazek-0061kurczak-ruchomy-obrazek-0061

20220413152010

W czasie wtorkowych zajęć sensoryczno-plastycznych dzieci rozmawiały na temat obrzędów i tradycji Świąt Wielkanocnych.  Po rozwiązywaniu rebusu przedszkolaki poznały temat pracy plastycznej- kurczak wielkanocny. Pracę rozpoczęły od wycięcia szablonu kurczaka i przyklejenia go na tekturę. Następnie wyklejały sylwetki piskląt płatkami kosmetycznymi.  Przedszkolaki miały wiele pomysłów i  zastosowały różne techniki, wyklejały  małymi  kuleczkami, całymi płatkami, kwadratami. Na koniec pomalowały kurczaki żółtą farbą. Piękne prace dzieci dumnie prezentują na fotografiach.

20220413151753

20220413151643

 


DZIEŃ ŻELKÓW

20220410100311

5 kwietnia na zajęciach sensoryczno-plastycznych dzieci obchodziły Dzień Żelków. W czasie zajęć przedszkolaki samodzielnie na kartce wykonywały galaretkę  z ulubionym owocem, który pachniał i wyglądał świetnie. Próbowały również nowych smaków, doświadczały wrażeń zmysłowych podczas zabawy z żelkami, a tworząc prace plastyczną poznały nową technikę.  Podczas tworzenia prac dzieci wykazały się pomysłowością, inwencją twórczą i kreatywnością. Przedszkolaki dowiedziały się również, z jakich składników robi się żelki.  Następnego dnia z pomocą pań przygotowały pyszny deser żelowy.

20220410100606


 DZIEŃ BEZ PLECAKA 

IMG 20220401 WA0038

1 kwietnia w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Dąbiu, obchodziliśmy  „Dzień bez plecaka”. W tym dniu wszyscy uczniowie i przedszkolaki przyszli bez plecaków. Zabawa polegała na tym,  by  przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory w przedmiotach innych niż plecak. Liczyła się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i śniadaniówki można było spakować w dowolny sposób. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością. Jak widać na zdjęciach, pomysłów na niestandardowe pojemniki na przybory i książki  było sporo. Uznajemy ten dzień  za bardzo udany.

1648818110586 min

1648818110568

 


WARSZTATY Z TANCERKĄ I SOLISTKĄ ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK”

20220325102710

24 Marca w oddziałach przedszkolnych odbyły się warsztaty z tancerką i solistką Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Koszęcina panią Anetą Wojrtyrą. W czasie wizyty naszego gościa przedszkolaki posłuchały o tradycjach i obrzędach Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Nauczyły się kroków tanecznych zabawy ludowej z regionu cieszyńskiego „Szot”. Dziewczynki miały możliwość przymiarki wianków ludowych: galandy rozbarsko-bytomskiej. Pani Aneta zaprezentowała dzieciom jak należy wplatać warkocz z naturalnych włosów. Omówiła strój śląski na przykładzie zdjęć z kalendarza Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wyświetliła dzieciom na tablicy multimedialnej filmy z prezentacją tańców podhalańskich oraz tańców Beskidu Śląskiego (kołomajek). Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały z papieru galandy. Dziękujemy bardzo serdecznie za piękne warsztaty i wizytę w naszym oddziałach przedszkolnych.  

20220325102242

20220325102505

20220325103025

20220325103406

20220325103734


ZAWIESZKA NA KLAMKĘ

20220322144219

W czasie zajęć sensoryczno-plastycznych dzieci wykonywały zawieszkę na klamkę do swojego pokoju. Przedszkolaki odrysowywały szablon zawieszki następnie wycinały i ozdabiały według własnych pomysłów i zainteresowań. Dla niektórych dzieci były to pierwsze próby pisania, krótkich prostych wyrazów. Zawieszki ozdabiane były brokatem i kolorowymi cekinami, każda była inna i prezentowała zainteresowania i kreatywność małych artystów.

20220322144521

 


GMINNY KONKURS PLASTYCZNY „ZWIASTUN WIOSNY”- ROZSTRZYGNIĘTY

2022 03 20 13 41 26 030

Oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu po raz kolejny zorganizował Gminny Konkurs Plastyczny pn. „Zwiastuny wiosny”. Celem konkursu było zapoznanie z wyglądem gatunków leśnych roślin i zwierząt oraz ich naturalnych siedlisk, popularyzacja troski o chronione gatunki roślin i zwierząt, rozwijanie indywidualnych zdolność plastycznych, budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi, a także wzmacnianie wiary we własne możliwości.
Do konkursu zgłoszono 27 pięknych  prac plastycznych wykonanych różnymi technikami spośród których wybrano laureatów w kategorii dzieci 3,4-letnich oraz w kategorii dzieci 5,6-letnich.Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niebywałą  kreatywnością i talentem plastycznym, a co za tym idzie otrzymali wyróżnienia, dyplomy i nagrody.

2022 03 20 13 44 55 394

2022 03 20 13 48 36 223

2022 03 21 11 49 46 676


 

KOLOROWE SKARPETKI  -       dzien_kolorowej_skarpetki.jpg

SYMBOL SOLIDARYZOWANIA SIĘ Z CHORYMI 
NA ZESPÓŁ DOWNA

20220322145028

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21-y dzień 3-ciego miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21-ej parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21. Nasze przedszkolaki założyły w tym dniu kolorowe, różne skarpety. Dzieci obejrzały film edukacyjny o „ kolorowej skarpecie”. Wykonały również pracę plastyczną, która polegała na dekorowaniu skarpety. Dzięki tym zajęciom dzieci poznały czym jest Zespół Downa, oraz jak ważna jest przychylność i tolerancja dla dzieci i dorosłych dotkniętych tą jednostką chorobową.

20220322145306

20220322145739

 


POWITANIE WIOSNY

Dzieci z oddziałów przedszkolnych „Sówek” i „Tropicieli” zgodnie z tradycją powitały najpiękniejszą porę roku- wiosnę. Podczas spaceru z Marzanną, obserwowały budzącą się do życia przyrodę. Przedszkolaki pożegnały zimę przenosząc wykonane Marzanny przed budynek szkoły. Marzanny palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę. Ponieważ nie mieliśmy takiej możliwości zostawiliśmy kukły przed szkołą i wiosna sama do nas przyszła. Był to pogodny i  słoneczny, wiosenny dzień.

2022 03 21 15 22 09 882

 


"ODETCHNIJ Z ULGĄ”
- PRZEDSZKOLAKI DBAJĄ O OCHRONĘ POWIETRZA

1647789788362

Dzieci z  oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Dąbiu podczas zajęć edukacyjnych bardzo często podejmują wraz z wychowawcami tematykę ochrony powietrza i dbania o środowisko. Celem zajęć jest wskazanie naszym najmłodszym obywatelom i nie tylko przyczyn powstawania smogu, a także propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i ochrony środowiska. Dzięki przeprowadzonym zajęciom przedszkolaki podnoszą swoją świadomość ekologiczną w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie, a także dowiadują się czym jest smog i jaki ma wpływ na powietrze oraz zdrowie człowieka. Dzieci, poprzez zabawę, uczą się również w jaki sposób zwalczać smog, jak dbać o środowisko i czyste powietrze. Przedszkolaki poprzez w/w aktywność podczas zajęć kształtują własną świadomość ekologiczną, stając się przyjaciółmi klimatu.

1647789788382 min


 

 

1647789755513 min   WYCIECZKA DO OSIKOWEJ DOLINY   1647789755513 min   

1647789755493

Dzieci z kl.0 i kl 2. ze Szkole Podstawowej w Dąbiu , udały się na wycieczkę  do Koziegłów. Celem wyprawy był udział w warsztatach rękodzieła artystycznego, które odbywają się w Osikowej Dolinie. Osikowa Dolina to miejsce, które urzekło wszystkich swoją niezwykłą naturalnością i ciepłem drewna osikowego. Dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci miały możliwość zapoznania się z mało znaną techniką rękodzielnictwa z tego naturalnego surowca.
Pod opieką instruktorów, dzięki oryginalnej technice dzieci jak i wychowawcy wykonali różnorodne dekoracje: świątecznego zajączka i świąteczne jajeczko, które dzieci ozdobiły  naturalnymi wiórami drewna osikowego. Warsztaty w Osikowej Dolinie to niezapomniana lekcja, nauki tradycji połączona z możliwością rozwoju zdolności: artystycznych, kreatywnych i manualnych. Dzieci we wspaniałych nastrojach wróciły do przedszkola i szkoły chwaląc się rodzicom wielkanocnymi ozdobami, które z pewnością ozdobią niejeden dom rodzinny w te zbliżające się Święta Wielkanocne.  1647789755513 min


KREATYWNE PRZEDSZKOLAKI

1645463559882 min

Rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia to jedno z zadań wychowania przedszkolnego, dlatego też przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Dąbiu wraz z wychowawcami chętnie podejmują kreatywne i twórcze działania. Naszym celem jest uruchamianie twórczości dzieci, tak by potrafiły zrobić „coś z niczego” oraz rozwijanie umiejętności i sprawności manualnych.

1647789984518 min  1647791394167


 

ZWYCIĘZCA  W KONKURSIE KANAŁU DISNEY CHANNEL

6365776742614269429

Antek Piszczek z kl. 0 w Szkole Podstawowej  im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu, wygrał konkurs organizowany przez kanał telewizyjny dla dzieci Disney Chanel. Zadaniem konkursu było nagranie „polecajki”, czyli krótkiego filmiku zachęcającego do oglądania ulubionej bajki. Antek był jednym  z dziesięciu zwycięzców, którzy byli zaproszeni do siedziby kanału Disney Chanel do Warszawy.  Wraz z innymi zwycięzcami i youtuberami : ”Miss Aga” i „Zwariowany świat Sary”, nagrywał  w profesjonalnym studio telewizyjnym reklamę zapowiadającą program w Disney Channel. Reklamę będzie można obejrzeć w kwietniu w w/w kanale.  Gratulujemy pierwszych sukcesów w telewizji i życzymy dalszych!

8297178897311624423


 

MUCHOMORY

MMM 20220315 WA0088

W czasie wtorkowych zajęć sensoryczno-plastycznych dzieci wykonywały muchomory. Wycięły okrągły kapelusz, który ozdobiły białymi pomponami różnej wielkości i o miękkiej fakturze. Następnie wyklejały trzon bibułą i składały całego muchomora. Wszystkie te czynności usprawniały motorykę małą u dzieci tego dnia. Muchomory wyszły pięknie, ale wszyscy wiemy, że ich wygląd nie może nas zmylić, ponieważ jest to grzyb trujący i nie nadaje się do jedzenia.

 MMM 20220315 WA0089


 

 WIEMY JAK UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY

1647789887373 min

Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Dąbiu uczestniczyły w spotkaniu ze strażakami OSP Dąbie. Panowie strażacy mieli dla przedszkolaków ważne informacje i zadania. Uczyli dzieci, jak należy udzielać pierwszej pomocy. Prezentowali podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy  przedmedycznej. Utrwaliliśmy numery alarmowe: 999 -Pogotowie Ratunkowe,  998- Straż Pożarna, 997-Policja, 112-europejski numer ratunkowy.
Podczas spotkania - uczyliśmy się jak  wezwać pomoc, co mówć i  odpowiadać na pytania dyspozytora. Wspólnie z  strażakami i fantomem mogliśmy ćwiczyć reanimację - sztuczne oddychanie – uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze w stosunku 30 : 2.
To była bardzo ważna lekcja pomagająca poprzez zabawę i doświadczenia zdobywać nowe bardzo ważne informacje i umiejętności. Dziękujemy.

1647789887352-min.jpg


 

SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

IMG 20220315 WA0013

Wiosenna pogoda jest dobrą okazją do obserwacji budzącej się do życia przyrody. Przedszkolaki z grupy „Sówek” wzięły udział w warsztatach z leśnikiem Nadleśnictwa Świerklaniec. Podczas spotkania dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących pracy leśnika, lasu i jego mieszkańców. Pod kierunkiem naszego gościa dzieci  podejmowały rozmaite zadania, które w swojej pracy wykonuje leśnik. Takie spotkania są bardzo cennym źródłem wiedzy, uczą dzieci szacunku do przyrody i kształtują odpowiednią postawę wobec niej.

IMG 20220315 WA0012

IMG 20220315 WA0011


MOTYL

Motyl

W czasie wtorkowych zajęć sensoryczno-plastycznych tematem naszej pracy był kolorowy motyl. Dzieci ozdobiły szablon motyla za pomocą pisaków, następnie samodzielnie wycięły i poskładały skrzydełka w odpowiedni sposób i przypięły klamerkę, którą pomalowały. Motylki wyszły dzieciom naprawdę świetnie, przyozdobią one pokoje naszych przedszkolaków.

Motyl 2


 

DZIEŃ KOBIET -SOLIDARNI Z UKRAINĄ

1647789637141

Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszych oddziałach przedszkolnych  w Szkole Podstawowej w Dąbiu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. W tym dniu przedszkolaki wraz  z wychowawcami chcieli podkreślić swą solidarność z kobietami i dziewczynkami z Ukrainy, włączając się do szkolnej akcji upominków dla nich. Dzieci wraz z wychowawcami i rodzicami przekazały środki higieny osobistej, które zostały podarowane paniom z Ukrainy przebywających na terenie naszej gminy.

1647789847874 min  1647789847897 min  1647789847914 min


 

DZIEŃ KOBIET

 Dzień Kobiet

8 marca w naszych Oddziałach Przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Kobiet. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom i rodzicom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...

1647775205503

IMG 20220310 WA0017


DZIEŃ PANDY

Dzień Pandy

W czasie wtorkowych zajęć sensoryczno-plastycznych dzieci obchodziły Dzień Pandy. Przedszkolaki dowiedziały się wiele ciekawostek np. w jakim kraju żyje panda oraz że około 14 godzin dziennie spędza ona na szukaniu bambusów i ich jedzeniu. Aby ten przysmak dostarczył jej odpowiednią dawkę dziennej energii, musi spożyć aż 14-40 kg pędów. W czasie zajęć dzieci wykonywały maski Pandy, samodzielnie je odrysowywały od wzornika, wycinały i malowały farbą przy użyciu koloru białego i czarnego. Wszystkie maski wyszły pięknie, a praca przedszkolaków nie była łatwa, ale wszyscy świetnie sobie poradzili.


 Dzień Pandy 1


 

SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM

2022 03 04 13 53 06 266

Przedszkolaki z grupy „Sówek” i „Tropicieli” wzięły udział w spotkaniu z hodowcą pszczół. Nasz gość zaprezentował narzędzia używane w swojej pracy i wyjaśnił dzieciom znaczenie słów: podkurzacz, dłuto, ramka, plaster, ul, wirówka do miodu, nektar, pyłek. Chętne przedszkolaki mogły przymierzyć kombinezon pszczelarski. Pszczelarz opowiedział dzieciom dlaczego pszczoły nazywane są owadami społecznymi oraz przedstawił ich budowę, cykl życia i znaczenie w przyrodzie.  Przedszkolaki dowiedziały się również, jak to się dzieje, że pszczoły produkują miód i w jaki sposób możemy im w tym pomóc.  Pamiątką ze spotkania były ilustracje pszczół, które dzieci chętnie kolorowały.

2022 03 04 13 55 47 014

2022 03 04 14 49 36 304


 

POZDROWIENIA Z FERII ZIMOWYCH

Mapa

W czasie ferii zimowych najmłodsza grupa „Sówki” otrzymała aż 8 pocztówek z pozdrowieniami od swoich kolegów i koleżanek z grupy, którzy będąc na feriach z rodzicami wysłali nam kartki do przedszkola. Dostaliśmy piękne kartki z miejscowości takich, jak: Niechorze, Zieleniec, Krynica Zdrój, Ostróda, Poronin i dwie kartki z Zakopanego i z Muzeum Zabawek w Kudowy- Zdrój. Przedszkolaki razem z Panią Angeliką wykonały kontur mapy, na której zaznaczyły miejscowość Dąbie, dużą czerwoną kropką. Na naszej mapie odszukaliśmy wszystkie miasta i miejscowości i wspólnie umieściliśmy pocztówki w odpowiednim miejscu. Przedszkolaki opowiedziały o swoich wędrówkach nawet Pani Angelika, która również wysłała dzieciom pozdrowienia ze swojej wędrówki zaprezentowała zdjęcia z Zakopanego. Z pomocą mapy uczyliśmy się określać odległość jaką dzieci musiały pokonać w czasie wyjazdu na ferie, poznawaliśmy również naszych sąsiadów. Uważam, że był to ciekawy dzień, pełen pytań i odpowiedzi, które poszerzyły wiedzę dzieci i pogłębiły zainteresowania małych podróżników. Bardzo Dziękuję Rodzicom za piękne pocztówki, które sprawiły dzieciom ogromną radość.  

Mapa1 

DZIEŃ KOTA

2022 02 28 14 37 17 483

28 lutego dzieci z grupy „Sówek” i „Tropicieli” obchodziły w przedszkolu Dzień Kota w związku z tym podczas zajęć i zabaw w naszych oddziałach przedszkolnych pojawiła się kocia tematyka. Przedszkolaki uczyły się, w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też zabawy, takie jak: rozpoznawane postaci bajkowych kotów, koci spacerek, śpiewanie kociej piosenki i wykonywanie prac plastycznych. Dzieci dowiedziały się również, że jednym z celów tego święta jest niesienie pomocy bezdomnym kotom i uwrażliwienie innych na ich czasem niezwykle trudne kocie życie.

2022 02 28 14 24 57 3421

2022 02 28 14 32 20 475

2022 03 01 16 52 58 211

2022 03 01 16 54 41 739


OGÓLNOPOLSKI PROGRAM „UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ” IX EDYCJA

Kodowanie1

Dzieci z oddziałów przedszkolnych „Sówek” i „Tropicieli” rozpoczęły udział w kolejnej IX edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Uczymy dzieci programować”. W programie „Uczymy Dzieci Programować” nauka kodowania odbywa się poprzez zabawy około programistyczne wplatane do codziennych aktywności dydaktycznych. 
Podczas zajęć wykorzystana będzie mata do kodowania, tablica multimedialna oraz roboty: genibot i ozobot. Podczas IX edycji zadania, z którymi zmierzą się przedszkolaki będą obejmowały m. in. takie tematy, jak: Urządzenia techniczne - z rozwagą i bezpiecznie, Zakodowane cztery żywioły, W krainie śniegu, W krainie lodu, Zakodowane baśnie, bajki i bajeczki, Zakodowane przysłowia, Czekamy na wiosnę, Zwierzęta egzotyczne, Zwierzęta z naszych pól i lasów, Wiosenne powroty, Pisanki, kraszanki, jajka malowane, Wiosenne porządki, Zakodowany ekolog, Zakodowane regiony Polski, Kochamy Polskę, Kochana mamo, kochany tato, Majowa łąka pełna logicznych zagadek, Jesteśmy różni, jesteśmy wspaniali, Czekamy na lato, Nasze zakodowane wakacyjne plany. Przy  okazji szczególnego dnia przypadającego w danym miesiącu dzieci będą oglądały przygotowane specjalnie dla niech filmy.

Kodowanie2

Kodowanie3


DZIEŃ DINOZAURA

IMG 20220224 WA0028

24 lutego obchodziliśmy nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Przedszkolaki udały się w podróż do prehistorycznych czasów, w sali poprzez zabawy i zadania poznawały życie dinozaurów. Dzieci wykazały olbrzymie zainteresowanie tematem. W skupieniu oglądały prezentację multimedialną i wykonywały prace plastyczną oraz słuchały informacji dotyczących dinozaurów. Najwięcej przeżyć i emocji dostarczyło dzieciom wykonanie sylwetki Diplodoka, wyciętego z kartonu i samodzielnie przez nich pomalowanego jest to prehistorycznych gad, który ozdobił salę przedszkolną. Zajęcia w tym dniu z pewnością pogłębiły wiedzę dzieci, a u niektórych rozbudziły nową pasję. Po raz kolejny okazało się, że można połączyć zabawę z nauką i przynosi to doskonałe efekty.

IMG 20220224 WA0029


 

WALENTYNKI

 IMG 20220211 WA0001

W dniu św. Walentego panował wyjątkowy nastrój i królował kolor czerwony. Dzieci poznały tradycje walentynkowe, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii w stosunku do innych ludzi. Wyklejały, rysowały i kolorowały serduszka, wykonywały laurki i prace plastyczne, by następnie przekazać je jako walentynkę swoim kolegom, koleżankom przez szkolną pocztę walentynkową. Poznały słowo kocham w różnych językach, prawiły sobie komplementy i mówiły miłe słowa. Wypowiadały swoje zdania, co według nich znaczy: kochać kogoś i jak można to pokazać drugiej osobie. Podczas świętowania walentynek w naszym przedszkolu dzieci doskonaliły umiejętności mówienia o swoich uczuciach i sprawiania radości innym.

Przedszkolaki z tego dnia wyniosły bardzo ważny przekaz, mianowicie to, iż kochać należy nie tylko od święta, ale także na co dzień, to że nawet małe rzeczy i uczynki mogą sprawić drugiej osobie wiele radości i to nie muszą to być wcale rzeczy materialne. Kochać można zawsze i wszędzie bez względu na okoliczności, ważne żeby umieć to okazywać każdego dnia. 

IMG 20220211 WA0004


Bal1

10 lutego przedszkolaki przeniosły się do KRAINY BAJEK. Tego dnia już od rana w naszych oddziałach przedszkolnych pojawiały się kolorowe postacie z bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, kotki, myszki mini, motylki, piratów, Spider-Mana, Batmana i wiele innych postaci. Nie sposób zliczyć i wymienić te wszystkie postacie. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i korowodami. Bardzo dziękujemy Pani Soni Paszewskiej za piękny Bal Karnawałowy, który poprowadziła dla naszych przedszkolaków z licznymi zabawami i konkursami. Dziękujemy również Radzie Rodziców i Pani Dyrektor za słodki poczęstunek.

Bal2

Bal3

Bal4


SPOTKANIE Z AUTORKĄ „PRZYGÓD SKRZATA ZAPAŁKA”

Autorka1

9 lutego przedszkolaki z grupy „Sówek” I „Tropicieli” uczestniczyły w spotkaniu z autorką książki dla dzieci pt. „Przygody Skrzata Zapałka” - panią  Jolantą Pochylską –Zeman. Ciekawa opowieść o Skrzacie Zapałku wprowadziła dzieci  w świat leśnych skrzatów i zwierząt. Bajka porusza ważną tematykę dotyczącą wartości rodziny oraz przyjaźni. Zapałek to postać, z którą dzieci  chciały się zaprzyjaźnić i wraz z nim przeżywać niesamowite przygody w Zielonej Dolinie.  Historia Skrzata Zapałka przedstawiła dzieciom świat, w którym  na pierwszym miejscu są rodzina i przyjaciele, a najwyższą wartością dobre uczynki i wzajemna pomoc. Na pamiątkę wszystkie przedszkolaki  dostały kolorowanki z bohaterami opowiadania, a także mogły zadawać pytania i poprosić autorkę o autograf.

Autorka2

Autorka3

Autorka4

Autorka5

Autorka6


WĄŻ Z ORIGAMI

Wąż

8 lutego w czasie zajęć sensoryczno-plastycznych dzieci uczyły się techniki składania papieru metodą origami. Z kolorowych kartek samodzielnie wycięły paski i składały je naprzemiennie w lewą i prawą stronę, tworząc piękne, kolorowe węże, które ozdobiły przedszkolne sale. Składanie papieru nie było łatwe, ale wszystkim się udało, później wspólnie mierzyliśmy, który wąż jest najdłuższy. Przedszkolaki w czasie zajęć usprawniały motorykę małą i koordynację lewej i prawej półkuli.

Wąż 2


 

 

PRZEDSZKOLAKI Z SUKCESEM UKOŃCZYŁY VIII EDYCJĘ OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU

„UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ”

Kodowanie2 2

Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych „Sówek” i „Tropicieli” ukończyły udział w VIII edycji ogólnopolskiego programu „Uczymy dzieci programować”. Celem programu było między innymi: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności, a przede wszystkim nauka przez zabawę.  Podczas pierwszego półrocza dzieci wykonywały proponowane przez autorów programu zadania z wykorzystaniem maty do kodowania, tabletu, tablicy multimedialnej oraz ozobota. Niektóre zadania dotyczyły specjalnych okazji, takich jak Code week czy Dzień Uśmiechu. Dzieci dowiedziały się, że nauka kodowania jest bardzo ciekawą i rozwijająca zabawą. Po zakończeniu VIII edycji programu nauczyciele uczestniczący w programie otrzymali certyfikaty, a dzieci dyplomy.

Kodowanie2 1


 

BAŁWAN Z POPCORNU

Sensoryka2

W czasie zajęć sensoryczno-plastycznych 1 lutego dzieci z obu grup świętowały pewien nietypowy dzień, swoje święto obchodził POPCORN. Przedszkolaki dowiedziały się, że są trzy główne rodzaje kukurydzy, a pionierami w degustowaniu jej w wersji prażonej są rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej – Indianie. Podczas zajęć dzieci ozdabiały sylwetkę bałwana i wyklejały go popcornem w grupach dwuosobowych. Po wykonaniu pracy nadszedł czas na upragnioną degustację, aby umilić dzieciom tę chwilę, a miłe wrażenia pozostały w ich pamięci.

Sensroyka1

Sensoryka 3


 

POTWOREK ZĘBATY

Stworek1

Najmłodsza grupa „Sówki” wraz z wychowawcą z kartonowego pudełka wykonała stworka o imieniu „Zębaty” jest to przedszkolny łakomczuszek, który zjada nakrętki. Przedszkolaki pomalowały kartonowe pudełko na czerwono, przymocowały za pomocą kleju oczy, uszy, ręce i do otworu na buzię zęby oraz ozdobiły go zielonymi grochami. Potworek stoi w naszej sali i przypomina nam o zbieraniu nakrętek na szczytny cel. W czasie spacerów zabierzemy Zębatego ze sobą do „Serca”, które stoi przed szkołą i przesypiemy do niego nakrętki. 

Stworek


ZABAWY NA ŚNIEGU

GIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartów

IMG 20220113 WA0009

Pani Zima postanowiła nas odwiedzić i sprawiła nam wielką radość. Z tego powodu dzieci z obu grup dbając o zdrowie i hartując organizm wybierają się na zimowe zabawy na powietrzu. Podczas takich wyjść możemy urządzać wesołe zabawy na śniegu. Dzieci całkowicie oddają się wówczas zimowej zabawie, wykazując się niezwykłą  pomysłowością w szaleństwach na śniegu.  Zimno nikomu nie przeszkadza, a do przedszkola zawsze wracamy z szerokimi uśmiechami.

GIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartów

1642524999770 min

1642524999793 min

 

1642524999815 min

DZIEŃ ŚNIEGU  

GIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartów

IMG 20220122 WA0001

W naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Śniegu. Z tej okazji dzieci wykonały również własny śnieg, który powstał z artykułów spożywczych. Był równie mięciutki, puszysty i biały jak ten,  którym bawimy się na dworze. Z powstałej masy  każde dziecko miało okazję ulepić własnego bałwanka. 
W klasach próbowaliśmy także odpowiedzieć na pytania: co to jest śnieg, z czego powstają śnieżynki, jaki mają kształt, czy śnieg jest czysty, po co potrzebny jest śnieg oraz wspólnie przypomnieliśmy zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. Jednak najprzyjemniejsza część Święta Śniegu odbyła się  na dworze, podczas wspólnych śnieżnych zabaw.

GIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartówGIFy z płatkami śniegu - Ponad 100 animowanych obrazów i klipartów

IMG 20220122 WA0002

IMG 20220121 WA0003


 

ZDROWE ODŻYWIANIE    

IMG 20220127 WA0002

W czasie zdalnej edukacji grupa Sówki” dostała specjalne zadanie było to: przygotowanie zdrowej przekąski z pomocą osoby dorosłej. Ponieważ zdrowe odżywianie oraz gimnastyka w wieku przedszkolnym ma decydujący wpływ na właściwy rozwój, zdrowie, sprawność fizyczną, intelektualną i emocjonalną. Ćwiczenia gimnastyczne w postaci nagrań do wspólnej zabawy były wysyłane przez wychowawcę grupy. Nasze przedszkolaki niezapomniały również o zdrowym odżywianiu, możemy zobaczyć zdjęcia pięknych i kolorowych potraw, które na pewno smakowały wyśmienicie.  Na talerzach naszych milusińskich były pomidory, ogórki, papryka, sałata, rzodkiewka, nawet pyszna zupa ogórkowa z uśmiechniętą buzią, nie zabrakło również owocowych uśmiechów z borówek, pomarańczy i brzoskwini oraz wiele innych pyszności. Wszystkim moim przedszkolakom życzę smacznego i dziękuję za piękne zdjęcia.

IMG 20220127 WA0003


 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KLOCKÓW LEGO 

 Klocki Lego

W ramach zdalnej edukacji w grupie przedszkolnej „Sówki” obchodziliśmy dzień klocków lego. Zadaniem dzieci było wykonanie budowli, pomysły dzieci były różne, każdy inny i niesamowity. Powstał sklep zoologiczny, zoo z prawdziwym drzewem z patyka, więzienie dla złoczyńców, salon fryzjerski, komenda Policji, restauracja, zamek ze zjeżdżalniami, plac zabaw, domek z farmą i oczywiście kraina lodu. Każdy przedszkolak w swoim domu od samego rana budował piękne budowle, których zdjęcia przedstawiamy w artykule. Dziękuję rodzicom za zdjęcia wykonanej pracy i bardzo dobrą współpracę w czasie zdalnej edukacji.

Lego2

 


WYSTĘP Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA kwiat-ruchomy-obrazek-0050kwiat-ruchomy-obrazek-0050kwiat-ruchomy-obrazek-0050

image000001

Babcia i dziadek to słowa  wymawiane ze szczególną czułością przez wszystkie wnuczęta. Dlatego Ich święta przypadające 21 i 22 stycznia są obchodzone przez nas wyjątkowo uroczyście. Przedszkolaki z grupy „Sówek” i „Tropicieli” zaprezentowały występ, który został nagrany  specjalnie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dużą radość babciom i dziadkom sprawiły wzruszające życzenia i podziękowania płynące z głębi serc wnucząt, a także  przygotowane przez nie upominki. Wszystkim Dziadkom i Babciom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Ich święta.


 

DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA  kubus-puchatek-ruchomy-obrazek-0312

IMG 20220119 WA0001

18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora „misia o bardzo małym rozumku” stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Dzieci z oddziałów przedszkolnych „Sówek” i „Tropicieli” również przypomniały sobie o tym niezwykłym bohaterze. Przedszkolacy wysłuchali jednej z wielu przygód wiecznie głodnego i poszukującego miodu Kubusia. Obejrzeli film o perypetiach Kubusia i gromadki jego niezawodnych przyjaciół Kłapouchego, który nieustannie gubi ogon, nieśmiałego Prosiaczka o wielkim sercu, rozbrykanego Tygryska, czy praktycznego Królika i wszystkowiedzącej Sowy. Dzieci kolorowały obrazki z bohaterami bajki oraz wycinały odznaki.

IMG 20220119 093653

IMG 20220119 100220

IMG 20220119 100249


 

BAWIMY SIĘ Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM

 IMG 20220117 131258

Dzieci z oddziałów przedszkolnych "Sówek" i "Tropicieli" uczestniczą w półgodzinnych zajęciach dodatkowych pod nazwą "Bawimy się z j. angielskim". Zajęcia zakładają rozwój zdolności komunikacyjnych oraz rozwój psychospołeczny przedszkolaków, a także poznanie przez nich słownictwa i zwrotów językowych. Ponieważ najważniejsza w trakcie zajęć jest dobra zabawa, dzieci mają organizowane podczas nich różnorodne aktywności w których wykorzystywane są atrakcyjne rekwizyty i akcesoria, takie jak: pacynki mówiące w j. angielskim, kolorowe obrazki, karty pracy, filmy, piosenki, kolorowanki oraz wierszyki ilustrowane ruchem.

IMG 20220114 132850  IMG 20220117 131542

IMG 20220117 132435 IMG 20220118 140443

       IMG 20220118 143633


CHRUPKOWE BUDOWLE

Zdjęcie 1

W czasie wtorkowych zajęć sensoryczno-plastycznych dzieci wykonywały konstrukcje przestrzenne z chrupek kukurydzianych i makaronu spaghetti. Była to świetna twórcza zabawa, wspierająca rozwój małej motoryki, rozwijająca wyobraźnię i sprawiająca dzieciom dużo radości. W przedszkolnej sali powstało wiele brył geometrycznych, budynków, zwierząt, ramek na zdjęcia, a nawet szaszłyków.  Oczywiście podjadanie chrupek po kryjomu, było najlepszą zabawą.

Zdjęcie 2


 

CERTYFIKAT

Nauczyciele z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu otrzymali certyfikaty uczestnictwa potwierdzające realizację programu edukacyjnego dla przedszkoli Akademia Kici Koci.

IMG 20220111 WA0002


ZAJĘCIA Z ELEMENTAMI KODOWANIA W PRZEDSZKOLU

IMG 20220103 135551

Koniec jednego roku i początek drugiego, to czas podsumowań i planów. To również dobra okazja do zorganizowania zajęć tematycznie związanych z czasem. Na zajęciach z elementami kodowania dzieci układały na podstawie podanych koordynatów wzór. Jeśli zrobiły to dobrze ukazał im się napis 2022. Poprzez wykonywanie zadań związanych z  kodowaniem dzieci usprawniają  planowanie podejmowanych działań, rozwijają myślenie przyczynowo- skutkowe, a także doskonalą swoją wyobraźnię i kreatywność.

 IMG 20220103 135930  IMG 20220103 140015

IMG 20220103 141054  IMG 20220104 131637

   IMG 20220104 125341  IMG 20220104 132507


SPOTKANIE WIGILIJNE  

We wtorek 21 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas jest to dzień niezwykle radosny, spędzony w gronie najbliższych. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy, jemy świąteczne potrawy. Także w naszym przedszkolu nastał wspaniały moment - Wigilia, Boże Narodzenie! Dzieci wspólnie z Paniami kolędowały, składały sobie życzenia oraz jadły przysmaki przygotowane przez rodziców przy pięknie udekorowanym stole. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie serdeczne relacje.

1641212128495 min  1641212103676 min


 

KUBECZKI

IMG 20211221 WA0079

W czasie zajęć sensoryczno-plastycznych dzieci dekorowały kubeczki świąteczne. Wykorzystywaliśmy do tego: naklejki z postaciami z bajek, papier kolorowy samoprzylepny, koraliki, plastelinę, cekiny, brokat, różne serduszka, gwiazdeczki w posypce. Wykonaliśmy również wspólnie zimową herbatę z wykorzystaniem pomarańczy, goździków i miodu, następnie degustowaliśmy nowe smaki. Rezultaty swoich prac, pięknie zdobione kubeczki dzieci zabrały ze sobą do domu.  

IMG 20211221 WA0080


 

WIZYTA LEKARZA

IMG 20211220 WA0054

20 grudnia przedszkolaków odwiedziła Pani Doktor Joanna Nowak. Opowiedziała nam o prowadzeniu zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad właściwego odżywiania, regularnego ruchu (także na świeżym powietrzu), zachowania higieny (zwłaszcza rąk), właściwego doboru ubioru. Pani doktor zwróciła uwagę dzieci na związek między chorobą,  a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw oraz zastrzyków. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do obejrzenia stetoskopu, strzykawek, czepków, maseczek  i fartucha.  Przedszkolaki mogły posłuchać bicia serca kolegów. Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom i naklejki Dzielnego Pacjenta. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy Pani Doktor za wizytę i przeprowadzoną prelekcję.

IMG 20211220 WA0055

IMG 20211220 WA0056


JASEŁKA PRZEDSZKOLAKÓW 

1639898955206 min

17  grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych „Tropicieli” i „Sówek” przedstawiły jasełka i wprowadziły pracowników szkoły  w świąteczny nastrój. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i aktorskie, znakomicie wcielając się w postacie: Józefa, Maryi, pastuszków, królów i aniołków. Młodsze dzieci z grupy „Sówek” zaangażowały się w występ  śpiewając wspólnie kolędy. Rodzice i dzieci zadbali nie tylko o znajomość przydzielonej roli  oraz tekstów kolęd, ale także o stroje i odświętny wygląd podczas występu jasełkowego. Występ przedszkolaków bardzo się podobał i wprowadził w naszej szkole świąteczną atmosferę. Następnie Pani Dyrektor złożyła wszystkim serdeczne życzenia: zdrowych, spokojnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia  i wręczyła dzieciom świąteczne upominki, za które wszystkie dzieci  bardzo serdecznie podziękowały. Przedszkolacy przekazali zgromadzonym pracownikom szkoły przygotowane sianko na świąteczny stół oraz kartki świąteczne z życzeniami. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, ponieważ tego typu spotkania niosą zawsze ze sobą radość i uśmiech dziecka, wprowadzają świąteczny nastrój oraz pomagają w integracji dzieci.

IMG 20211217 WA0014

IMG 20211217 WA0015

IMG 20211217 WA0016

IMG 20211217 WA0045


 

PRZEDSZKOLAKI ZAKOŃCZYŁY UDZIAŁ W AKADEMII KICI-KOCI

IMG 20211216 WA0052

Dzieci z oddziałów przedszkolnych „Tropicieli” i „Sówek” zakończyły realizację wyzwań podjętych w ramach udziału grup w Akademii Kici-Koci. Przedszkolaki dzielnie  podejmowały koleje wyzwania proponowane przez Kicię-Kocię, dzięki czemu otrzymały nagrody za udział w projekcie. Jako pierwsze wyzwanie dzieci wykonywały pocztówkę, która mówiła o ich miejscowości, przedszkolu oraz ich samych. Następnie wykonywały wspólnie dekalog przyjaźni, który widnieje w widocznym miejscu sali przedszkolnej. Klejonym wyzwaniem było malowanie portretu różnych emocji i powieszenie go w sali.  Przedszkolacy założyli  własne pojemniki do segregowania odpadów, które przypomniały im zasady właściwego postepowania ze zużytymi opakowaniami. Następnie dzieci wykonywały zaproszenia na witaminowe przyjęcie z okazji świąt. Tworzyły prace plastyczne  przedstawiające swoje najbliższe otoczenie - pamiętnik spacerowy. Jako ostatnie zadanie dzieci dekorowały świąteczne pierniczki. Udział w projekcie pozwolił dzieciom na poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności.


 MALOWANIE PIERNIKÓW 

IMG 20211216 WA0053

W grupie „Sówek” i „Tropicieli” rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia  od udekorowania pierniczków. Upieczone pierniki do oddziałów przedszkolnych dostarczyli nam rodzice, za co serdecznie dziękujemy. Przedszkolaki dekorowały je lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami, w naszych salach unosiły się zapachy korzennej przyprawy. Zabawa była doskonała, a dekoracje pierniczków były przepiękne i smakowite.

IMG 20211216 WA0054

IMG 20211216 WA0055


 

WIZYTA ŚWINKI

Świnka2

15 grudnia w naszych oddziałach przedszkolnych mieliśmy wizytę Pani Marty ze swoją świnką morską rasy Skinn o imieniu Merlin. Ze względu na swój oryginalny wygląd wzbudził on sporo emocji, zainteresowania i przykuł wzrok przedszkolaków. Dzieci poznały zarys historii, wygląd i sposób odpowiedniej pielęgnacji zwierzęcia. Miały możliwość nakarmić i przytulić się do nowego przyjaciela. Dziękujemy za wizytę, która sprawiła radość na buziach naszych przedszkolaków.

Świnka

 

Świnka3

 


KULTURALNE WYJŚCIA I WYJAZDY PRZEDSZKOLAKÓW

1639214026075 min

Nasze przedszkolaki  cyklicznie uczestniczą w wyjazdach do Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach. Dzieci mają okazję uczestniczyć w Akademii Filmowej Gminy Psary. Projekcje filmowe, w których uczestniczą dzieci są specjalnie dedykowane do ich grupy wiekowej i poruszają tematykę która szczególnie dotyczy przedszkolaków. Przed każdą projekcją filmową Pani koordynator projektu rozmawia z dziećmi na tematy które są poruszane w filmach, tj.: przyjaźń, emocje czy różnorodność. Przedszkolaki miały również okazję uczestniczyć w spektaklu w Remizie w Dąbiu. Krakowski teatr dziecięcy przedstawił dzieciom ciekawą historię o piratach, w którym motywem przewodnim był szacunek, przyjaźń i przygoda. Dzieci chętnie uczestniczą w wyjściach i wyjazdach kulturalnych które są dla nich wspaniałą przygodą i okazją do krzewienia kultury w tak młodym wieku.

1639214026054 min

1639213925578

1639213925600 min

 

 


WARSZTATY Z LEŚNIKIEM

IMG 20211210 111134

Grupy przedszkolne  „Sówek” i „Tropicieli” wzięły udział w warsztatach z leśnikiem Lasów Państwowych Nadleśnictwa Świerklaniec poświęconym dokarmianiu ptaków w okresie zimy. Dzieci podczas tego spotkania rozpoznawały różne gatunki ptaków zimujących w Polsce, a także zapoznały się z zasadami prawidłowego ich dokarmiania. Przedszkolaki dowiedziały się czym karmić ptaki oraz na co  należy zwrócić uwagę wywieszając karmnik. Pani leśnik zaprezentowała w jaki sposób zrobić karmnik. Przekazała także przedszkolakom książeczki edukacyjne oraz karmę dla ptaków, by mogły dokarmiać ptaki zimą.  Spotkanie zachęciło dzieci, by umieścić  karmnik przy domu  i zimą obserwować skrzydlatych przyjaciół.

IMG 20211210 104706

IMG 20211210 105613

IMG 20211210 105620


 

KOLOROWE NASZYJNIKI

Polish 20211207 174851197

W tym tygodniu na zajęciach sensorycznych dzieci wykonywały biżuterie z pociętych na mniejsze kawałki papierowych słomek z wzorami. Nawlekały je na kolorowy sznurek tworząc piękne naszyjniki, które podarowały w prezencie swoim mamom. W czasie czynności nawlekania przedszkolaki trenowały percepcję wzrokową, małą motorykę i uczyły się podejmowania decyzji w wyborze odpowiedniego koloru, wielkości słomek i odpowiedniego wzoru, w tworzeniu tego idealnego naszyjnika dla ukochanej mamy.

Polish 20211207 174550533

Polish 20211207 174724998


 

MALOWANIE BOMBEK

1639211863652 min

9 grudnia w naszych oddziałach przedszkolnych odbyły się warsztaty malowania bombek. Dzieci poznały etapy powstawania ozdob świątecznych oraz tajniki ich dekorowania. Każdy przedszkolak, po krótkiej instrukcji wprowadzającej, otrzymał szklaną bombkę. Następnie dzieci chwyciły za pędzle i farby, malując na szkle piękne wzory: bałwanków, gwiazdek, choinek i szlaczków. Każdy element był obsypywany kolorowym brokatem. Następnie ustawialiśmy nasze bombki na specjalnym stojaczku, pozostawiając je do wyschnięcia. Jak już były gotowe Pani prowadząca zajęcia, delikatnie je przycinała i zakładała haczyk. Nasze bombki trafiły do specjalnych pudełek, które dzieci zabrały do swojego domu. Wszystkie dzieci były zadowolone z pięknie wykonanych bombek, będą one najpiękniejszą ozdobą na choince.

Polish 20211209 175122275

Polish 20211209 175025581

2

1639211863673 min  1639211863694 min


 

 W WIOSCE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

1639210255937 min

 

8 grudnia dzieci z obu oddziałów przedszkolnych „Sówek” i „Tropicieli” odwiedziły wioskę Świętego Mikołaja, które powstała przy przedszkolu i żłobku w Psarach. Atrakcje przygotowane na terenie wioski bardzo podobały się wszystkim przedszkolakom.  Zimowa aura oraz świąteczne dekoracje wprowadziły dzieci  w radosny nastrój oczekiwania na zbliżające się święta. Dzieci wysłuchały bajek o tematyce świątecznej i zimowej czytanych pod żywą choinką, a także wykonywały proponowane zadania. Po wysłuchaniu opowiadania E. Szelburg-Zarembiny „Kto szedł do babulki zimy po nowe odzienie” dzieciom przestawił się główny bohater opowiadania - niedźwiedź. Wizycie towarzyszyła sympatyczna  atmosfera. Przedszkolacy zostali ciepło przyjęcie przez gospodarzy wioski, którzy poczęstowali wszystkich  ciepłą herbatą i czekoladkami pozostawionymi przez Świętego Mikołaja.

1639210255937 min

1639210255902 min


 

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

IMG 20211206 WA0011

 W dniu 06 grudnia nastrój mikołajkowy widoczny był już po przekroczeniu progu przedszkola. Od samego rana w placówce panowała radość i poruszenie. 
Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały przyjścia niezwykłego gościa. Cały czas nasłuchiwały dzwonków Świętego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki i świąteczne czerwone stroje. Tak długo oczekiwany gość przybył do naszego przedszkola. Został powitany gromkimi brawami. Na wstępie dzieci zaskoczyły Świętego, prezentując swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Mikołaj włączył się w tańce wraz z dziećmi. Bardzo dziękował dzieciom za piękne wiersze i piosenki. Miło spędzony czas uświetniło wspólne zdjęcie oraz wręczenie przez Mikołaja paczek z prezentami. W to piątkowe przedpołudnie na wszystkich dziecięcych twarzach gościł uśmiech oraz radość. Na koniec wizyty życzliwy i sympatyczny Mikołaj nie zapomniał o złożeniu obietnicy, że odwiedzi nas za rok.

IMG 20211206 WA0041


DZIEŃ GÓRNIKA

„Tam pod ziemią w ciemnym chodniku
wielu pracuje dzielnych górników”

IMG 20211202 WA0037 1

W dniu 2 XII obchodziliśmy Dzień Górnika zwany - „Barbórką”. W odwiedziny do naszego przedszkola przybył bardzo ważny gość, dziadziuś Natalki z kl. „O”, emerytowany górnik. Opowiedział o swoim zawodzie, wyjaśnił dzieciom znaczenie słowa: Barbórka, sztygar, kilof, czako, szyb itp.  Przedszkolaki dowiedziały się również, co oznacza symbolika górniczego godła, obejrzały mundur z odpowiednimi odznaczeniami. Dziękujemy Panu za piękne opowieści, które na długo pozostaną w naszej pamięci, a pamiątką będzie piękne grupowe zdjęcie. Przedszkolaki pokolorowały pięknie ilustracje górnika i zrobiły odświętne czapki górnicze, które z dumą prezentowały na swoich głowach. Dzień Górnika upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.

IMG 20211202 WA0042

IMG 20211202 WA0043

IMG 20211202 WA0044


 

"PODRÓŻ W ŚWIAT EMOCJI"

obraz 2021 12 06 174652

W dniach od 19 do 20 listopada odby się VI śląski Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego w ramach Kongresu zorgnizowany został konkurs na projekt kącika relaksacyjnego w przestrzeni przedszkolnej pod hasłem "Podróż w świat emocji". Nauczyciele wychowania przedszkolnego z oddziaów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu wzięli udział w tym konkursie. II miejsce zajęła pani Angelika Czapla z nauczycielem innej placówki oświatowej panią Martą Różycką za wspólny projekt pt. "Pomysł na drzewo wyciszenia". Nagrodzona praca przygotowana została w formie makiety podzielonej na cztery kąciki.  Pierwszy to kącik do zajęć, obejmujący przestrzeń do nauki poprzez zabawę, drugi to kącik do zabaw z okrągłym dywanem w formie pianki, trzeci to kącik wyciszenia i czwarty kącik emocji został on poświęcony relaksaci w przestrzeni przedszkolnej.

obraz 2021 12 06 174734

 


ANDRZEJKI 

Andrzejki

29 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych „Sówek” i „Tropicieli” obchodziły przedszkolne Andrzejki. Z tej okazji przebrały sia za wróżki i czarodziei oraz wróżyły za pomocą znanej wróżby lania wosku przez stary klucz.  Następnie rozpoznawały kształty stworzonych w ten sposób woskowych figurek oraz obserwowały cienie na ścianie. Przedszkolacy ozdabiali także andrzejkowy klucz. Andrzejkowe wróżby wprowadziły dzieci w tajemniczą atmosferę oraz przyniosły wiele radości ze wspólnej zabawy.

Andrzejki1

Andrzejki2

Andrzejki4

Andrzejki5


listonosz-ruchomy-obrazek-0005 LIST DO GRUPY MUCHOMORKI 

Dzieci z naszej placówki ochoczo przystały na propozycję nawiązania kontaktu z przedszkolakami z innego przedszkola. Pisanie listów jest bardzo ciekawą, niestety wymierającą formą komunikowania się z innymi osobami, ćwiczy wyobraźnię, cierpliwość i rozwija kreatywność. Każdy napisany list niesie ze sobą jakąś historię i może być dobrym sposobem na zainteresowanie dzieci geografią i kulturą innych regionów. Dzieci uczą się w ten sposób otwartej postawy na świat, umiejętności dzielenia się przeżyciami, wiadomościami i jednocześnie przekonują się, że można nawiązać życzliwy kontakt z rówieśnikami. „Sówki” i „Tropiciele” podzieliły się z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionego przedszkola  z Katowic, informacjami jak wygląda ich dzień w przedszkolu w Dąbiu. „Muchomorki” bo tak właśnie nazywa się grupa przedszkolaków, do których pisaliśmy list z pewnością ucieszą się gdy otrzymają nasz piękny i kolorowy list. Już nie możemy doczekać się co nam odpiszą „Muchomorki” z katowickiego przedszkola.

IMG 20211125 WA0141


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

kokarda na boze narodzenie ruchomy obrazek 0004kokarda na boze narodzenie ruchomy obrazek 0004kokarda na boze narodzenie ruchomy obrazek 0004

W piątek 26.11. 2021 r. wszyscy członkowie społeczności  szkolnej mogli wziąć udział w   kiermaszu świątecznym podczas którego było można zakupić dekoracje świąteczne wykonane przez rodziców, nauczycieli i przedszkolaków, kartki bożonarodzeniowe oraz słodkie wypieki upieczone przez rodziców. Środki pozyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup zabawek do przedszkola. Kiermasz odbywał się w trakcie przerw, a wypieki oraz niektóre towary dostępne na kiermaszu dostarczyli rodzice przedszkolaków, którym dziękujemy za zaangażowanie.

IMG 20211126 WA0013


WIZYTA STRAŻAKÓW W PRZEDSZKOLU

IMG 20211125 WA0140

25 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w spotkaniu ze strażakami z OSP w Dąbiu. Strażacy opowiedzieli przedszkolakom o swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy oraz zadaniach, które wykonują w trakcie wyjazdów w teren, a także wymaganiach odnośnie przedstawicieli swojego zawodu.  Ponadto, dzieci dowiedziały się jak zachowywać się w czasie pożaru oraz w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną. Strażacy zaprezentowali strój, w którym wyjeżdżają na interwencje oraz mundur strażacki, a także sprzęt, jakim posługują się w swojej pracy. Dzieci miały okazję obejrzeć z bliska wóz strażacki oraz poznać jego tajniki. Dużo radości sprawił pokaz lania wody oraz puszczenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Na pożegnanie dzieci razem ze strażakami zrobiły sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Wizyta wzbudziła duże zainteresowanie przedszkolaków. Wrażenia, jakie dostarczyli nam strażacy w tym dniu na długo pozostaną w naszej pamięci. Bardzo dziękujemy Strażakom za poświęcenie nam swojego cennego czasu i życzymy jak najmniej wyjazdów.

IMG 20211125 WA0131

 

SMACZNIE-ZDROWO-KOLOROWO W PRZEDSZKOLU

Zdrowe zajęcia

 

Przedszkolaki z obu grup przedszkolnych w Dąbiu poznają za pomocą wszystkich zmysłów różnego rodzaju owoce, warzywa i przyprawy. Dzieci smakowały i wykonywały wraz z wychowawcami sok jabłkowo-marchewkowy w Dniu Marchewki. Poznały również smak soku z buraka podczas Dnia Burak, doświadczając tym samym możliwości plastycznego wykorzystania warzywa. Podczas Dnia Kokosu dzieci poznały co to wiórki i płatki kokosowe. Dowiedziały się również co skrywa w środku prawdziwy kokos i jak smakuje jego mleczko. Dzieci miały okazję również próbować i poznać zastosowanie różnego rodzaju przypraw, tj.: oregano, bazylii, tymianku, kurkumy czy słodkiej papryki. Poznane przyprawy posłużyły dzieciom do wykonania przepięknych mandali. Kolejne ciekawe zajęcia z okazji Dnia Dyni były nie tylko bodźcem do pobudzenia wyobraźni dzieci podczas dekoracji dyni, ale też sposobem na wzbogacenie ich wiedzy o tym wspaniałym warzywie.  Dzięki tego typu zajęciom kształtujemy u dzieci w naszym przedszkolu prawidłowe nawyki żywieniowe oraz wzbogacamy ich wiedzę w zakresie zdrowego żywienia. Poprzez ciekawe zajęcia, w formie zabawy tworzymy warunki do promowania zdrowego stylu życia oraz nabywania umiejętności dbania o zdrowie.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dzień Misia

Przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się m. in. przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie", brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach. Wspólnie ze swoimi misiami dzieci pozowały do zdjęcia w misiowej fotobudce.  Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz że mogły pokazać misie swoim koleżankom i kolegom z grupy.

dzień Misia1  

Dzień misia2

Dzień misia3  

Dzień misia4

dzień misia5


 

DZIEŃ KREDKI

Dzień Kredki

Przedszkolaki z obu grup świętowały Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w każdej grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz obejrzały krótki film o tym, jak są zrobione.  Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność. Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, kolorowały kolorowanki nawiązujące do jej treści, brały też udział w zabawach muzyczno-ruchowych, konkursach  i zawodach. W każdej grupie przy pomocy różnych środków wykonane zostały piękne kredki, które ozdobiły przedszkolne galerie prac.

Dzień kredki 3  Dzień kredki 2 

 Dzień Kedki


 

DZIEŃ BURAKA

Burak1

Kolejne warzywne święto w naszym przedszkolu dotyczyło buraka, który był dzisiaj królem zajęć sensorycznych. Dzieci poznały różne rodzaje buraków, rozmawiały o ich właściwościach odżywczych. Następnie wykonywały pracę sensoryczno-plastyczną malowanie sokiem buraczanym wizerunku buraka oraz wykonywały stworka. Największą atrakcją okazało się kosztowanie soku z buraków. Wszystkie prace dzieci będą piękną ozdobą przedszkolnych sali.

Burak2

Burak3


DOGOTERAPIA

Dogo1

23 Listopada w Oddziałach Przedszkolnych mieliśmy zajęcia z dogoterapi. Razem ze swoją właścicielką odwiedził nas pies o imieniu Szelka, szwajcarski pies pasterski. Na zajęciach dzieci uczyły się prawidłowego kontaktu z psem, poznały jego potrzeby i wzmacniały empatię względem zwierząt. Piesek zaprezentował sztuczki, wszystkim przedszkolakom podał łapkę otrzymując za to pyszne smakołyki. Spotkanie z Szelką było doskonałą okazją do relaksacji, wyciszenia, a także znakomitą motywacją do podejmowania różnorodnych działań w zakresie wspierania funkcji motorycznych, dlatego też każdy przedszkolak wykonał pieskowi masaż grzbietu. Obecność psa na zajęciach wyzwoliła na twarzach dzieci spontaniczną radość. W imieniu wychowawców i przedszkolaków dziękujemy Radzie Rodziców i Pani Dyrektor za sfinansowanie wizyty.

Gogo2

IMG 20211123 WA0187


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Prawa dziecka

20 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dzień ten został ustanowiony na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji w obu  grupach przedszkolnych odbyły zajęcia poświęcone prawom dziecka podczas których wychowawcy przypomnieli, że każde dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. W celu zapoznania z tą niezwykle ważną  kwestią, nauczyciele zaprezentowali prezentację multimedialną przedstawiającą prawa dziecka, a następnie omówili ją wspólnie z przedszkolakami. Dzieci tańczyły w rytm piosenek opowiadających o ich prawach  oraz kolorowały obrazki poświęcone poruszanej tematyce. Dzięki zajęciom najmłodsi dowiedzieli się,  jakie prawa im  przysługują i do kogo mogą się zwrócić o pomoc, jeśli ktoś te prawa narusza. Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka to niezwykle ważna akcja.

Prawa dziecka2


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

Dzień Toleracji

Dnia 16.11.2021 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. To święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Promujemy w ten sposób szacunek, akceptację i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie. W obu grupach zostały przeprowadzone zajęcia przez Panią Olę pedagog, podczas których dzieci uczyły się prawidłowych postaw społecznych, akceptowania odmienności innych ludzi, poszanowania cudzej godności oraz uczuć. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny pt.” Wielkie sprawy w małych głowach”. Wysłuchały też utwór muzyczny pt.: „Paola”, który niósł przesłanie o tolerancji odmienności. Dzieci uczestniczyły w zabawach wraz z symbolicznym balonem o imieniu Paola. Wykonywały również tematyczną pracę plastyczną, wizerunek Paoli. Głównym celem tego dnia było uświadamianie o niebezpieczeństwie związanego z konsekwencjami dyskryminacji. Ten czas był również okazją do głębszej refleksji na temat nietolerancyjnych zachowań.

Dzień Toleracji2


 DZIEŃ MARCHEWKI

IMG 20211118 WA0068

18 Listopada w obu grupach przedszkolnych zorganizowaliśmy Dzień Marchewki. Dzieci ubrały piękne pomarańczowe stroje, aby wspólnie celebrować ten dzień. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach muzycznych, ruchowych i plastycznych przygotowanych przez wychowawców grup, w nagrodę w tym dniu otrzymały znaczek marchewki. Zrobiliśmy pyszny sok marchewkowy, który wszystkie dzieci wypiły ze smakiem. Nie zabrakło również fotografii w foto budce. Śmiechu i zabawy było co niemiara - ale o to właśnie chodziło, żeby ten dzień był wyjątkowy inny od wszystkich - marchewkowy - zakręcony.

Marchewka 3

Marchewka

Marchewka2


 

NASI NOWI PRZYJACIELE „MUCHOMORKI”

List

W tym tygodniu dzieci z Oddziałów Przedszkolnych „Sówki” i „Tropiciele” otrzymali piękne listy. Adresatami byli nasi nowi przyjaciele grupa „Muchomorki” z Przedszkola Twórczy Maluch w Katowicach. W liście przedszkolaki opowiedziały nam troszkę o sobie, jak wygląda ich cały dzień w przedszkolu, w jakich dodatkowych zajęciach biorą udział i co lubią robić w czasie wolnym. Poprosili nas również o napisanie kilku słów o nas. Nie możemy ich zawieść, niebawem to my napiszemy do naszych listowych przyjaciół. Bardzo dziękujemy za piękne listy i bierzemy się do pracy...

List1


MANDALE

 Mandale2 1

Zajęcia sensoryczne w grupach przedszkolnych rozpoczęliśmy od wąchania przypraw i zapoznawania się z ich wyglądem. Doznania zapachowe dzieci były przyjemne i mniej przyjemne. Zadaniem każdego przedszkolaka było stworzenie Mandala, który powstał z tych kolorowych i pachnących przypraw. Prace zobrazowały charakter i precyzje każdego dziecka z osobna, każda praca była piękna i bardzo kolorowa. Taka forma zajęć pozwoliła usprawnić motorykę małą i rozwijać zmysł węchu u naszych małych artystów.

Mandale2 2

Mandale3


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁŚCI

IMG 20211110 WA0075

Pielęgnując tradycje oraz patriotyzm w naszym przedszkolu obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki ubrane były  w stroje w barwach biało-czerwonych. Uroczyście świętowaliśmy  ten wyjątkowy dzień  dla nas – Polaków. Głównym celem uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dlatego przedszkolaki wykonały przepiękne prace plastyczne: biało-czerwone flagi oraz orła     w koronie. Tego dnia również o godz. 11:11  wspólnie choć jednak osobno, bo ze względu na panującą pandemię, w swoich salach odśpiewały nasz hymn narodowy.
Uroczystość ta z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.  

Polish 20211110 171818964


KOLOROWY JEŻ

IMG 20211107 WA0002

„W październiku chodzą jeże po  gaiku…” mówią słowa wierszyka. Kolorowe jeże zawitały również do naszego przedszkola. Własnoręcznie wykonane przez dzieci podczas październikowych zajęć sensoryczno-plastycznych. Do wykonania jeża dzieci wykorzystały jesienne  owoce: gruszki oraz  winogrona. Uzupełnieniem pracy były przyprawy ziele angielskie i pieprz. Kolorowe jeże nie tylko pięknie wyglądały ale również kusiły zapachem i wybornie smakowały, o czym dzieci nie omieszkały się przekonać.

IMG 20211107 WA0001

 


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

IMG 20211105 094911

Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta. Dzień Postaci z Bajek przypada  5 listopada. Grupa Tropicieli oraz Sówek nie mogła pominąć okazji i również włączyła się w jego obchody. Rodzice zadbali o wyjątkowy wygląd przedszkolaków przygotowując dla nich kostiumy oraz rekwizyty bajkowych postaci. Od samego rana do sali przedszkolnej przybywały księżniczki, rycerze oraz inne tajemnicze  postaci.  Wspólnie przypomnieliśmy sobie bajki, które nam towarzyszą, obejrzeliśmy prezentację multimedialną oraz rozwiązywaliśmy quiz wiedzy o bajkach. Dzieci wykonywały prace plastyczne, których bohaterami były ulubione postaci z bajek. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały dyplomy i medale.

IMG 20211105 085049

IMG 20211105 095348

IMG 20211105 WA0004

 


 

DZIEŃ DYNI

IMG 20211028 WA0019

Przedszkolaki z obu oddziałów przedszkolnych przekonały się o tym, jak smacznym, zdrowym i pomarańczowym, warzywem jest dynia. W tym dniu towarzyszyła nam radosna, kolorowa i ciepła jesienna atmosfera. Rodzice zadbali o to, by dzieci miały na sobie pomarańczowe ubrania. Wszyscy prezentowali się wspaniale! Podczas obchodów Dnia Dyni dzieci pokazały, jak niezwykłą mają wyobraźnię podczas dekorowania dyń. Wszystkie dynie były przepięknie ozdobione. Każde dziecko dostało pyszny upominek za swoją pracę. Wyłoniono również laureatów w dyniowym konkursie. Ten pomarańczowy dzień zakończył się degustacją dżemu dyniowego, który przygotowała wspólnie z mamą Natalia z zerówki. Natalia uraczyła również nas wszystkich pokazem gry na skrzypcach.
Z pewnością to radosne święto na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników zabawy.

IMG 20211028 WA0004

IMG 20211028 WA0007

IMG 20211028 WA0006

IMG 20211028 WA0005

 IMG 20211028 WA0018

 


KUNDELEK

IMG 20211027 WA0009

W czasie wtorkowych zajęć sensorycznych dzieci zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia w związku z Dniem Kundelka. Dzieci usprawniając motorykę małą swoich dłoni i palców wyklejały wizerunek psa włóczką różnego koloru. Przedszkolaki z chęcią opowiadały o swoich pupilach w czasie zajęć. Kolorowe pieski dostały nowe imiona i razem z dziećmi wróciły do swoich domów.

IMG 20211027 WA0011

 IMG 20211027 WA0012

IMG 20211027 WA0013


 

KODOWANIE Z OZOBOTAMI

IMG 20211027 WA0007

27 października przedszkolaki z grupy „Tropicieli” i „Sówek” w czasie popołudniowych zajęć uczestniczyły w zabawach z ozobotami, małymi, ale bardzo inteligentnymi robotami do nauki programowania. Zabrały one dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów dzieci wyznaczały trasę, którą pokonywał robot. Przedszkolaki bez problemu programowały robota za pomocą puzzli. Pierwsze spotkanie z Ozobotami wzbudziło wiele emocji i uśmiechu.

IMG 20211027 WA0008

 


AKADEMIA KICI KOCI

IMG 20211026 WA0027

Przedszkolaki z grup „Tropicieli” i „Sówek” realizują program edukacyjny Akademia Kici-Koci. Głównym celem programu jest popularyzacja dobrych nawyków  i odpowiedzialności społecznej dotyczących relacji rówieśniczych wśród przedszkolaków. Akademia Koci Koci trwać będzie do stycznia 2022 roku. Do tego czasu przedszkolaki będą podejmowały wyzwania dotyczące m. in. emocji, przyjaźni, zdrowia i ekologii. Dzieci z powodzeniem zmierzyły się już z pierwszym wyzwaniem Kici- Koci, które polegało na  własnoręcznym wykonaniu pocztówki. Wspólnie ze swoimi wychowawczyniami stworzyły list do Kici-Koci, w którym opisały swoją miejscowość, swoje przedszkole i siebie samych. Przed nimi kolejne wyzwania. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

IMG 20211026 WA0029

IMG 20211026 WA0028

IMG 20211026 WA0030

 


PTYŚ I CHRUPEK W PRZEDSZKOLU

IMG 20211023 WA00031

Nasze przedszkole odwiedziły alpaki o imieniu Chrupek i Ptyś .  Alpaki, to zwierzęta o bardzo łagodnym usposobieniu. Są płochliwe i delikatne, zupełnie pozbawione agresji, szczególnie pozytywnie nastawione są do dzieci. Głaskanie i przytulanie alpak pomaga dzieciom rozluźnić się i otworzyć. Wszystkie przedszkolaki były zachwycone wizytą Ptysia i Chrupka. Spotkanie z alpakami było bardzo ciekawą lekcją edukacyjną, podczas której przedszkolaki poznały życie i zwyczaje tych przemiłych zwierząt.  Wysłuchały  również wielu ciekawostek o alpakach.  Każdy miał możliwość nakarmienia zwierząt ich ulubionym przysmakiem – marchewką .

IMG 20211023 WA0004

IMG 20211023 WA0002

IMG 20211023 WA0001

IMG 20211019 WA0026

IMG 20211019 WA0025


 

ZAJĘCIA Z KODOWANIA

IMG 20211022 WA0001

Na zajęciach z kodowania przedszkolaki poszukiwały odpowiedzi na pytania: Czym jest zdrowie? Jakie zachowania wpływają pozytywnie na stan naszego organizmu? Wszyscy przyznali, że pozytywny wpływ stan zdrowia  ma regularne uprawianie sportu,  aktywność fizyczna. Kontynuacją podjętego tematu było wspólne odkrywanie przedmiotu niezbędnego w nagłych wypadkach - apteczki pierwszej pomocy. |Apteczka  zakodowana na macie do kodowania przypomina o konieczności dbania o stan swojego zdrowia i przygotowania się na nagłe okoliczności w trakcie uprawiania sportu.


 

WYCIECZKA DO BAJKI PANA KLEKSA

IMG 20211020 WA0001

20 października grupa „Sówki” i „Tropicieli” uczestniczyła w wycieczce do Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od miejsca - Deszczowych Drzew, wśród których ukrywały się zwierzęta i 3 pary bajkowych drzwi. Aby wejść do Akademii Pana Kleksa musieliśmy przejść przez „brodę Pana Kleksa” – gąszcz lin i kolorowych sznurków. To strefa kolorów, faktur, dźwięków i sensorycznych zagadek. W przestrzeni dedykowanej Podróżom Pana Kleksa wyruszyliśmy w podróż do niezwykłych krain znanych z powieści. Dzieci poznały sposoby obsługi kompasu i rozpoznawania kierunków świata, nauczyły się różnych technik wiązania węzłów żeglarskich oraz czytania mapy. Kolejna strefa przenosiła nas w Świat nauk ścisłych. Tu dzieci poznawały zasady astronomii, matematyki i fizyki oraz zobaczyły, jak wygląda prawdziwy statek kosmiczny. Na końcu naszej wyprawy czekała na nas fantastyczna przygoda w świecie mądrej zabawy oraz multimedialna i sensoryczna ekspozycja. Mali podróżnicy wrócili do domu zadowoleni i zmęczeni z licznymi  piegami na policzkach.

IMG 20211020 WA0005

IMG 20211020 WA0032

IMG 20211020 WA0000 IMG 20211020 WA0002

IMG 20211020 WA0003 IMG 20211020 WA0004

IMG 20211020 WA0035 

IMG 20211020 WA0036


WIATRAKI 

W czasie zajęć sensorycznych wykorzystywaliśmy narzędzia takie, jak: nożyczki, linijki i ołówki, które usprawniają motorykę małą. Dzieci samodzielnie odrysowywały wzór wiatraka następnie wycinały i ozdabiały, wykorzystując do tego brokat o różnych kolorach. Udało nam się stworzyć piękne wiatraki, nasze wspomnienia letnich dni, które ozdobią parapety w dziecięcych pokoikach. 

IMG 20211020 WA0037 IMG 20211020 WA0038


 

AKADEMIA FILMOWA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

IMG 20211019 WA0016

Dzieci z grup „Sówek” i „Tropicieli” rozpoczęły przygodę z filmem. W poniedziałek 18 października odbył się pierwszy seans z cyklu spotkań  Akademii Filmowej w gminie Psary prowadzonej przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary razem z Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.  Przedszkolaki obejrzały w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach film. Pt „Kacper i Emma-najlepsi przyjaciele”. Wzięły udział w prelekcji i dyskusji na tematy poruszane w filmie. Wszystkim bardzo się podobało i z przyjemnością przyjadą  na kolejne seanse.

IMG 20211019 WA0015


ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

1631569965787 min

Dbałość o zdrowie dzieci, to jedno z zasadniczych zadań naszego przedszkola. Przekazując dzieciom wiedzę, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia, a tym samym poprawić ich funkcjonowanie . Ważną aktywność, którą pragniemy wyuczyć jako nawykowe działanie, jest dbanie o higienę. Jednym ze sposobów realizacji tego zamierzenia był udział naszych podopiecznych w Światowym Dniu Mycia Rąk,  obchodzonym corocznie 15 października, a ustanowionym przez UNICEF w 2008 roku, jako akcję edukacyjną. Celem tegorocznych obchodów było zwrócenie uwagi na wciąż istniejący problem chorób, spowodowanych właśnie brakiem higieny rąk u dzieci oraz podkreślenie konieczności mycia rąk w wielu sytuacjach w ciągu dnia. Wydarzenie to zapoczątkowane zostało ze względu na fakt, iż ludzie często chorują, a znaczna część występujących chorób wynika z braku higieny rąk. Wszystkie zajęcia i zabawy koncentrowały się wokół hasła „Czyste ręce zdrowia więcej!”.  

IMG 20211015 114936 

IMG 20211015 105444       


EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA CODEWEEK 2021

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Przedszkolaki z grupy „Sówki” i „Tropicieli”, przyłączyli się do europejskiej inicjatywy w dniach od 11 do 14 października. Dzieci z dużą przyjemnością wzięły udział w kodowaniu na dywanie. Poznały podstawy kodowania dzięki macie, ale też wykonywały zadania z kodowania na tablecie. Zadania te sprawiały dzieciom dużą frajdę, dlatego też nie kończymy na CodeWeek, ale będziemy kontynuować przygodę z kodowaniem przez kolejne miesiące.

IMG 20211014 WA0005  IMG 20211014 WA0004


 

KONCERT Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

20211013 150659

13 października w  przededniu Dnia Edukacji Narodowej dzieci z oddziałów przedszkolnych „Sówek” i „Tropicieli” miały jedyną w swoim rodzaju okazję, aby obejrzeć koncert przygotowany z tej okazji przez Samorząd Uczniowski. Przedszkolacy wraz ze swoimi wychowawczyniami wysłuchali utworów muzycznych zagranych na ukulele, gitarze akustycznej i akordeonie w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Przygotowany montaż słowno- muzyczny zawierał także wiersze i życzenia dla wszystkich członków społeczności szkolnej. Podkreślając wyjątkowość tego wydarzenia przedszkolacy ubrali się odświętnie. Koncert wszystkim widzom bardzo się podobał o czym świadczyły głośne brawa.

IMG 20211014 WA0003


FIGURKI Z MASY SOLNEJ

IMG 20211014 WA0006

W czasie ostatnich zajęć sensorycznych dzieci wykonywały zwierzątka z masy solnej i ozdabiały materiałami spożywczymi takimi, jak: mak, ziarna słonecznika i pestki dyni. Głównym założeniem zajęć było rozwijanie motoryki małej, poprzez wyrabianie masy. Dzieciom udało się poznać, nowe smaki ziaren np. maku, stymulując aktywność polisensoryczną. Taka forma zajęć, która dobrze wpływa na motorykę małą, przygotowuje przedszkolaki do późniejszej nauki pisania. 

IMG 20211014 WA0007 


 

W ODWIEDZINACH PANI LISTONOSZ

W ramach realizacji Dnia Znaczka Pocztowego dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprosiły do przedszkola Panią Listonosz Emilię Parzoch - pracownicę Poczty Polskiej. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się, jak trudna i odpowiedzialna jest praca listonosza doręczającego listy, przesyłki i paczki prosto do adresatów. Nasz gość zaprezentował logo poczty, swój mundur oraz ogromną torbę, w której nosi listy. Na zakończenie dzieci wręczyły pani listonosz podziękowanie za tak wspaniałe i ciekawe zajęcia.

IMG 20211014 WA0008


ŚCIEŻKA SENSORYCZNA

W czasie ostatnich dodatkowych zajęć popołudniowych robiliśmy ścieżkę sensoryczną tzw. tor przeszkód dla dzieci, który stymuluje zmysł dotyku. Dużym wyzwaniem było pokonanie siedmiu elementów do przejścia takich, jak: kasztany, piasek, tektura, siano, szyszki, folia bąbelkowa i gałęzie z liśćmi. Wszystkim dzieciom udało się „boso” przejść tor przeszkód, wykonując do tego ćwiczenia w rytm muzyki „siedem kratek”. Największym wyzwaniem były szyszki, sama nie wiem, czy dałabym radę, ale naszym przedszkolakom się udało.

IMG 20211011 WA0011 IMG 20211011 WA0012


 

ŚWIATOWY DZIEŃ POCZTY I ZNACZKA POCZTOWEGO

IMG 20211011 WA0008

Dnia 07 października przedszkolaki świętowały Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Dzieci dowiedziały się, jak należy zaadresować list oraz na czym polega praca listonosza. Następnie przedszkolaki uczestniczyły w wielu zabawach o tematyce poczty. Przygotowały wspólną pocztówkę przedstawiającą muchomora oraz samodzielnie wykonały małe muchomorki ze swoimi imionami. Nasze prace nie były przypadkowe, nowi listowni przyjaciele nazywają się „Muchomorki” z Przedszkola Twórczy Maluch w Katowicach.

IMG 20211011 WA0009 IMG 20211011 WA0010


 

ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

IMG 20211011 WA0001

10 października przedszkolaki z  „Sówek” i „Tropicieli” obchodziły  Światowy Dzień Drzewa. Była to okazja do podjęcia tematyki dbania o środowisko naturalne. Zajęcia w ciągu całego dnia w obu grupach przedszkolnych poświęcone były tej tematyce. Dzieci poznały  kilka gatunków drzew oraz  ich nasiona i owoce.  Dowiedziały  się dlaczego drzewa są tak ważne w przyrodzie, jak należy je chronić i co można zrobić, żeby drzew było jak najwięcej.  Kontynuacją edukacji ekologicznej były działania plastyczne - jesienne drzewo w oczach dzieci.  Przedszkolaki przepięknie wykonały i ozdobiły  drzewa z papieru do makiety lasu oraz malowały farbami jesienne liście.

IMG 20211011 WA0000  

IMG 20211011 WA0002  IMG 20211011 WA0003

IMG 20211011 WA0004 IMG 20211011 1053291

IMG 20211011 WA0005


JESIENNE ZABAWY Z KODOWANIEM

IMG 20211008 WA0005

Pogoda za oknem zdecydowanie oznajmiła nam, że przyszła do nas jesień. Na zajęciach z kodowania dzieci z obu grup przedszkolnych wykonywały zadania związane z tematyką jesienną. Sprytne przedszkolaki zakodowały jesienną trasę robota, której kształt nawiązywał do liści dębu. Nasz mały przyjaciel poruszał się po przygotowanych przez dzieci trasach. Nasze przedszkolaki to prawdziwi mistrzowie kodowania.

IMG 20211008 WA0006


 

„KIEDY ŚMIEJE SIĘ DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT"  -   J.Korczak

IMG 20211001 111145

  W tym roku Światowy Dzień Uśmiechu obchodziliśmy w piątek 1 października. Była to nie tylko okazja do rozmów o emocjach, ale i do wspólnej zabawy z kolegami i koleżankami w obu grupach przedszkolnych. Dzieci mogły kolorować obrazki przedstawiające radosne minki - symbolem tego dnia jest bowiem uśmiechnięta buźka. Nawet zajęcia z matą do kodowania były związane z radosnym świętem uśmiechu. Był to naprawdę radosny dzień. Mamy nadzieję, że dobry humor będzie dopisywał dzieciom każdego dnia, nie tylko od święta.

IMG 20211001 WA0002

IMG 20211001 WA0003

IMG 20211001 WA0004

IMG 20211001 WA0006

IMG 20211001 WA0010


 

WSPOMNIENIA Z WAKACJI…

IMG 20211001 WA0021

W czasie zajęć sensoryczno-plastycznych tematem przewodnim, były wspomnienia z wakacji, które trochę odległe, ale zawsze pozostaną w naszej pamięci. Naszym przedszkolakom udało się wykonać wizerunek morza na talerzu. Z pomocą w odnalezieniu piasku z odległej „plaży” pomogła pani Małgosia, której bardzo dziękujemy. Naszym wizerunkiem morza na talerzu były styropianowe kule, ich kształt i wielkość, miały istotne znaczenie, ponieważ w czasie wyklejania fal dzieci mogły usprawniać motorykę małą oraz utrwalić prawidłowy chwyt. Zajęcia przebiegły w radosnej atmosferze i pozostawiły wiele pytań: „Proszę Pani co będzie na następnych zajęciach?”.

1633270523169 min

IMG 20211001 WA0021

IMG 20211001 WA0020

1633270523156 min 1633270523194 min


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

DSC 0080 min

30 września odbyła się uroczystość PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA. To pierwsza tak ważna uroczystość dla dzieci z grupy „Sówek” i „Tropicieli”. Zanim to jednak nastąpiło dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Wszystkie dzieci pięknie wystąpiły recytując wierszyk i śpiewając piosenkę, a także tańcząc.  Dzielnie przebrnęły przez wszystkie zadania. Tym samym przekonały zaproszonych gości i rodziców, że nadają się na pełnoprawnych przedszkolaków. Po części artystycznej, dzieci obiecały: być dobrym przedszkolakiem, zawsze słuchać swoich pań i mamy, grzecznie bawić się i fikać, być zawsze dobrym kolegą. Następnie Pani Dyrektor dokonała  uroczystego pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom  pasowania oraz drobny upominek od Pani Dyrektor i wójta gminy Psary. Nagrodą za piękny występ były także oklaski i  miłe słowa. Po występach rodzice zaprosili wszystkich gości i uczestników uroczystości na słodki poczęstunek.

IMG 20210930 WA0021

IMG 20210930 WA0023

 


DZIEŃ CHŁOPAKA

1633270481828 min

W czwartek 30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Wychowawczynie grup wraz z dziewczynkami wręczyły chłopcom dyplomy, krawaty i medale dla „SUPER CHŁOPAKÓW” oraz złożyły serdeczne życzenia. We wszystkich grupach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy w rytmach dziecięcej muzyki dyskotekowej. Nie zabrakło również pięknych prezentów i słodkiego poczęstunku dla przedszkolaków. Rodzicom dziękujemy za wspaniałe prezenty i słodkości dla wszystkich dzieci. 

IMG 20211001 WA0023

1633270481777 min

IMG 20211001 WA0025

 

OGÓLNOPOLSKI  DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

IMG 20210929 WA0015

29 września obchodziliśmy w grupach przedszkolnych „Sówek” i „Tropicieli” Ogólnopolski  Dzień Głośnego Czytania. Czytanie na głos stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, pobudza dziecięcą wyobraźnię, a także wspomaga całościowy rozwój dziecka. Zaproszeni goście przeczytali dzieciom wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Stanisława Jachowicza i Aleksandra Fredry. Wśród czytających znaleźli się pani dyrektor szkoły p. Joanna Marcinkowska oraz polonistki pani Monika Skotarska i pani Karina Bizan. Tego dnia w gronie czytających nie mogło zabraknąć  szkolnego bibliotekarza, pani Doroty Dzielawskiej.  Dzieci z zainteresowaniem słuchały i odpowiadały na pytania zadawane przez gości. Owocnie spędzony czas zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem w postaci czekoladowych babeczek z polewą lukrową i kokosem, którymi przedszkolacy i wychowawczynie poczęstowały gości zaproszonych do przedszkola. Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania zainaugurowaliśmy w przedszkolu udział w kampanii Społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”, której celem jest zachęcenie najmłodszych do sięgania po książki.

IMG 20210929 WA0008

IMG 20210929 WA0005  IMG 20210929 WA0016

 


PRÓBNY ALARM PRZECIWPOŻAROWY 

straz

W trosce o poprawę bezpieczeństwa dzieci w naszej szkole oraz przedszkolu w dniu  28.09.2021r. o godz. 9:00  zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i dzieci z budynku. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie dzieci ze szkoły, przedszkolaki i personel obecny w budynku. Na umówiony sygnał dźwiękowy , zgodnie z procedurą ewakuacji wszyscy opuścili budynek  wyjściami ewakuacyjnymi i udali się na umówione miejsce zbiórki. Na kilka minut sale przedszkolne, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze pozostały puste. Cała akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.

1632927399218 min


MALOWANIE KASZTANAMI

1632770948170

Zabawa kasztanami w jesienne dni to ciekawa aktywność dla dzieci. Dzieci potrząsały i kołysały pudełkiem na boki, do przodu i do tyłu obserwując jak kasztany się przemieszczają, kolory zmieniają swoje barwy, a na kartce powstaje co raz to inny malunek. Ta zabawa to możliwość wyrażania swojej ekspresji, ale również pobudza dziecięcą wyobraźnię. Technika malarska dostarcza nowych wrażeń i odkryć, a ponadto daje dzieciom dużo radości.
Pomalowane kasztany zostały wykorzystane do zrobienia stworków i zwierzaków za pomocą plasteliny. Każdy przedszkolak stworzył swoją indywidualną, a zarazem niezwykłą pracę.

1632770948186

1632770948201

1632770948216


ZAJĘCIA Z ROBOTEM PHOTON

Nasze przedszkolaki miały okazję pierwszy raz spotkać się z aktywnościami wzbogaconymi o elementy kodowania za pomocą robota PHOTONA. Poprzez proste ćwiczenia dostrzegły, że można programować ruchy robota, który wydaje dźwięki, zmienia barwę czułek oraz oczu. Dzieci bez problemu radziły sobie  z programowaniem robota, rysując mu ścieżkę na kratkach jednocześnie rozwijając zdolności manualne, orientację przestrzenną i rozumienie logiki wydarzeń „krok po kroku”.

1632771057196

1632771057213  1632771057229 

1632771057244  1632771057259


 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

1632159878142 min

         Nasze przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki przeprowadziły partol ekologiczny wokół szkoły. Dzięki takiemu zaangażowaniu „Sówek” i „Tropicieli” wokół zrobiło się czysto i przyjemnie. Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej, dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody. Głównym celem tej akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

1632159878172 min

IMG 20210920 113516

1632159878157 min    IMG 20210920 113048 


 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

IMG 20210920 115611

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzony jest 20 września. W tym dniu zarówno dzieci, jak i wychowawczynie założyły niebieskie elementy  stroju. Atrakcją tego dnia były niebieskie balony, które stały się towarzyszem wesołych zabaw w sali.  Przedszkolacy różnymi materiałami ozdabiali niebieskie balony -  symbol Dnia Przedszkolaka,  oprócz tego  słuchały  hymnu przedszkolaka, a także  radośnie bawiły się na świeżym powietrzu. Dzień ten  stał się okazją do przypomnienia dzieciom, jak ważni są przedszkolni koledzy i koleżanki. Wszyscy świetnie się bawili, o czym świadczyły piski radości i uśmiechy  na twarzach dzieci. 

1632159878125 min 

 

IMG 20210920 120030

 


W BIBLIOTECE 

1632033893773

 Przedszkolaki z grupy „Sówek” i „Tropicieli” wraz z wychowawcami odwiedziły Gminną Bibliotekę  w Dąbiu. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachować oraz jak szanować książeczki. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika. Chętnie posłuchały przygód Kici Koci,  które przeczytała pani bibliotekarka. Dzieci zwiedzały przeznaczone specjalnie dla nich „królestwo książek”. Pani bibliotekarka wskazała przedszkolakom, gdzie znajduje się przeznaczony dla nich regał z książkami. Milusińskim bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Przedszkolaki wypożyczyły wybrane pozycje literatury dziecięcej, które będą czytane w przedszkolu w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Spotkanie odbyło się w serdecznej  i pełnej miłych wrażeń atmosferze. Dzieci bawiły się zabawkami, układały puzzle, które będą czekać na nie przy każdej kolejnej wizycie, np. z rodzicami. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta w bibliotece. Za wzorowe zachowanie i udział w spotkaniu dzieci otrzymały  kolorowanki.

1632033893746 

 1632033893787

1632033893801 

 1632033893837 min

 

1632033893849 min  1632033893882 min

 1632033893903 min

1632033893913 min 

 


KOLOROWE WORECZKI SENSORYCZNE

1632033893813

W czasie ostatnich zajęć przedszkolaki wykonywały woreczki sensoryczne. Wspierają one rozwój integracji, która polega na organizacji wrażeń zmysłowych napływających przez receptory w czasie dotyku. Bardzo ważne jest wspomaganie rozwoju dziecka poprzez integrację wrażeń sensorycznych. Ułatwia mu ona lepsze zrozumienie otaczającego świata, a także bezpieczniejsze i łatwiejsze funkcjonowanie w nim.  Dlatego nasze woreczki były kolorowe oraz wypełnione różnymi fakturami.  Do wykonania woreczków posłużyły nam między innymi liście, jarzębina zebrane podczas spaceru wokół przedszkola.

foto a


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

IMG 20210915 WA0011

15 września obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Przedszkolacy od samego rana cieszyli się tym dniem. Dzieci obejrzały film animowany na podstawie książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Następnie dzieci z grupy „Tropicieli” i „Sówek” wykonywały kropkowane prace plastyczne i ozdabiały teren przy szkole kredowymi kropkami. Na pamiątkę tego dnia przedszkolacy otrzymali kolorowe dyplomy.

IMG 20210915 WA0012   IMG 20210915 WA0017

IMG 20210915 103320  IMG 20210915 111040

IMG 20210915 WA0010

IMG 20210915 WA0013


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA JAMY USTNEJ

1631478491217

9 września w najmłodszej grupie „Sówki” dzieci obchodziły Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. W trakcie zajęć pani Angelika przypomniała dzieciom, jak ważne jest dbanie o swoje zęby, zachęcając je do zdrowego odżywiania i zmiany przekąsek na owoce i warzywa. Zorganizowane zostały zabawy, dzięki którym dzieci dowiedziały się jakie produkty spożywcze mają negatywny wpływ na kondycję zębów. Wspólnie wykonaliśmy prace plastyczną z wizerunkiem krokodyla z zębami z fasoli. Nie zabrakło również tańców przy piosence „Szczotka, pasta”.

1631478491244  


ZAJĘCIA SENSORYCZNO-PLASTYCZNE „KOLOROWY ŚWIAT WYOBRAŹNI DZIECKA”

1631478491343

7 września w oddziałach przedszkolnych rozpoczęły się zajęcia sensoryczno-plastyczne. Tematem przewodnim naszych zajęć był kokos. Dzieci dowiedziały się, na jakim drzewie rosną owoce kokosu. Spróbowały smaku mleka kokosowego, płatków i wiórków kokosowych. W czasie zajęć sensorycznych wykorzystywaliśmy zmysły, takie jak: dotyk, wzrok i węch. Zadaniem dzieci było wyklejenie niedźwiedzia z wiórków i płatków kokosu. Tego dnia uśmiech na buziach naszych przedszkolaków nie znikał, każdy z nich z dumą chwalił się swoją pracą.

  1631478491333

1631478491312


PROGRAM EDUKACYJNY „UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ”

1631478491292

 

Z rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022 grupa „Sówki” i „Tropicieli” wraz z opiekunami przystąpiła do VIII edycji Ogólnopolskiego Programu „Uczymy dzieci programować”. W trakcie zajęć będziemy wykorzystywać roboty do kodowania, puzzle, kubeczki i wirtualną matę. Raz w tygodniu otrzymamy jedno zadanie do realizacji. Pierwsze z zadań już za nami. Dzieci z pasją i zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem maty do kodowania. Kodowanie pozwoli naszym podopiecznym poprzez zabawę przygotować się do nauki programowania. Dzieci uczestnicząc w zajęciach rozwijają umiejętności logicznego myślenia, kształtują wyobraźnię i kreatywność.

1631478491302