CIEKAWE PRZEDSIĘWZIĘCIA W ROKU SZKOLNYM 2018/2019


 W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ

IMG 20190529 101736

29 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych 5,4 i 6,5 - latków odwiedziły 5 pułk chemiczny im. Gen. Broni Leona Berbeckiego w Tarnowskich Górach. Podczas wizyty oglądali prezentowane tam pojazdy i urządzenia wojskowe, o których żołnierze opowiadali. Każdy mógł wejść do środka Stara, Jelcza, czy bojowego pojazdu rozpoznawczego  i obejrzeć z bliska jego wyposażenie. Przedszkolacy dowiedzieli się w jaki sposób działa kuchnia polowa oraz jakie wyposażenie powinien posiadać żołnierz na poligonie. Odbył się pokaz sprzętu służącego do obrony chemicznej. Każdy mógł przymierzyć prawdziwy hełm, oraz poczuć się, jak żołnierz ćwicząc strzelanie do tarczy z karabinu maszynowego typu Beryl. Na zakończanie wszyscy obejrzeli eksponaty historyczne, zgromadzone w izbie tradycji jednostki. Pełne niezapominanych wrażeń dzieci, przyjechały z powrotem do przedszkola, ale wszystkie przyznały, że chętnie wróciłyby do jednostki wojskowej w przyszłości.  Zapraszamy na migwki ze spotkania z żołnierzami. 

IMG 20190529 115024

IMG 20190529 101507   IMG 20190529 101633

 

IMG 20190529 104740


 LEŚNA MAJÓWKA

LEŚNA MAJÓWKA2

10 maja przedszkolaki wzięły udział w wyjeździe do nadleśnictwa w Kaletach -Truszczycy. Dzieci poznały pracę leśników, oraz dowiedziały się jak wyglądają zwierzęta, które można spotkać w lesie. Po spacerze leśnymi ścieżkami na dzieci czekał pyszny poczęstunek oraz zabawy w plenerze. Przedszkolaki wzięły też udział w konkursie plastycznym pt. „Leśna przygoda – Dary Lasu”. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody oraz dyplomy. 

LEŚNA MAJÓWKA 4 

LEŚNA MAJÓWKA1

LEŚNA MAJÓWKA 3


 

SPOTKANIE Z LEŚNIKAMI

IMG 20190325 100043

25 i 26 marca oddziały przedszkolne w naszej szkole odwiedziła  leśnik z Nadleśnictwa Świerklaniec Pani Monika Pasterak, która poprowadziła warsztaty dla dzieci pt. „Wiosna w lesie”. Najpierw wszystkie dzieci obejrzały ciekawą  prezentację dotyczącą drzew leśnych oraz  zamieszkujących lasy zwierząt i ptaków.  Dzieci usłyszały  wiele ciekawych informacji  dotyczących życia zwierząt, a także tago w jaki sposób zachowywać się podczas wycieczki do lasu, by nie zakółcać ich spokoju. Następnie brały udział w zabawach ruchowych.  Kontynuacją działań była praca z naturalnym materiałem, przyrodniczym – dzieci układały zgromadzone przez leśnika  rośliny dzięki, czemu  poznały  warstwową budowę lasu. Największą atrakcją było jednak wspólne rysowanie i sklejanie zwierząt leśnych z dostarczonych materiałów plastycznych.  Na pamiątkię przedszkolaki otrzymały kolorowe plany lekcji.

  IMG 20190325 095023 

IMG 20190325 095705


GMINNY KONKURS PLASTYCZNY „ZWIASTUNY WIOSNY” ROZSTRZYGNIĘTY!

Wiosna przez wielu nazywana jest najpiękniejszą porą roku. Jest to bowiem czas, kiedy przyroda budzi się do życia, wszystko wokół zaczyna nabierać kolorów, a dłuższe dni i słoneczna pogoda zachęcają do spacerów i obserwacji przyrodniczych.

bocian-ruchomy-obrazek-0035bocian-ruchomy-obrazek-0035

21 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Zwiastuny wiosny”, zorganizowanego już po raz siódmy przez oddziały przedszkolne we współpracy z Lasami Państwowymi Nadleśnictwa Świerklaniec. Jego celem było między innymi: promowanie edukacji przyrodniczej i zrównoważonej gospodarki leśnej, rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, pobudzanie inwencji twórczej i fantazji, popularyzacja troski o chronione gatunki roślin i zwierząt, zapoznanie z wyglądem leśnych gatunków roślin i zwierząt oraz ich naturalnymi siedliskami, a także wzmacnianie wiary we własne możliwości. Przedszkolacy wykonali wiele pięknych, kolorowych prac przedstawiających przyrodę budzącą się z zimowego snu. Łącznie wpłynęło 39 prac z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu gminy Psary, które zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci trzyletnie i czteroletnie oraz dzieci pięcioletnie i sześcioletnie. Prace oceniano biorąc pod uwagę następujące kryteria: samodzielność wykonania, technikę wykonania, pomysłowość w przedstawieniu tematu oraz materiał użyty do wykonania pracy. W każdej kategorii wiekowej wyłoniono zdobywców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Pozostałych uczestników nagrodzono wyróżnieniami I-go stopnia, dyplomami i upominkami ufundowanymi przez Lasy Państwowe Nadleśnictwa Świerklaniec. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział oraz gratulujemy talentu plastycznego i życzymy dalszych sukcesów.

DSC 1078

DSC 1081


BAL KARNAWAŁOWY

 DSC00134

Dzieci z oddziałów przedszkolnych nie przegapią żadnej okazji do zabawy i wyrażania radości. 28 stycznia w naszej szkole odbył się huczny bal karnawałowy dla dzieci. Na czas balu hol szkolny, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki został zamieniony w kolorową, baśniową krainę i szybko zapełnił się postaciami księżniczek, wróżek, spidermanów,  piratów, biedronek i elfów. Dyskotekowe światła i skoczna muzyka sprawiły, że wszyscy dali wciągnąć się w wir wspólnej zabawy. Największą atrakcją balu były prezentowane przez prowadzącą układy taneczne, które wszyscy z zapałem wykonywali. Nie zabrakło również konkursów z nagrodami. Przedszkolacy starali się tańczyć jak najlepiej, a że tańczyli solo, w kole i w pociągu, każdy znalazł zabawę dla siebie. Po wyczerpujących tańcach przyszedł czas na odpoczynek przy słodkim poczęstunku. Do zobaczenia na balu za rok! Na mogawki z balu zapraszamy do GALERII.

W BIBLIOTECE

DSC00140

 

Ważną rolę w rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych odgrywa biblioteka. Uczestnicząc w spotkaniach bibliotecznych najmłodsi przygotowywują się do korzystania z książki, jako źródła wiedzy i inspiracji. 31 stycznia  dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie,  gdzie spotkały się z  ciepłym przyjęciem ze strony pracowników. Celem wycieczki było poznanie funkcji biblioteki, pracy bibliotekarza,  a przede wszystkim  rozbudzenie zainteresowania książkami. Podczs pobytu w bibliotece przedszkolaki wzięły udział w zajęciach bibliotecznych, tematem których była zima. Z zaintresowaniem wysłuchali wierszy o tamatyce zimowej czytanych przez prowadzącą. Kontynuuacją pracy z teksetem były zabawy ruchowe i zagadki dotyczące zimy. Na koniec przedszkolacy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat panującej pory roku ,rozwiązując przygotowane dla nich zadania. Wszyscy wrócili do przedszkola w dobrych humorach. Miejmy nadzieję, że w przyszłości  wrócą chętnie  do biblioteki, by zostać jednym z jej czytelników.

  DSC00143

   DSC00135 

 W BIBLIOTECE


DZIEŃ BABCI I DZIADKA kwiat ruchomy obrazek 0127

Dziadkowie odgrywają szczególną rolę w życiu każdego dziecka, dlatego Dzień Babci i Dziadka obchodzone są przez przedszkolaków  wyjątkowo uroczyście.  W tym roku przez kilka dni cieszyliśmy się obecnością tych wyjątkowych gości. Dla kochanych dziadków przedszkolacy pod kierunkiem wychowawców przygotowali uroczystość, podczas której poprzez wiersze i piosenki dziękowali swoim babciom i dziadkom za ich miłość i opiekę. Następnie wręczyli im wcześniej  przygotowane laurki i prezenty. Dzięki zaangażowaniu mam, które upiekły pyszne ciasta,   po występie dzieci spędzały z dziadakmi czas przy słodkim poczęstunku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII.


PRZEDSZKOLAKI UCZĄ SIĘ JAK WALCZYĆ ZE SMOGIEM

SMOG 1

 „STOP - SMOG”- pod takim hasłem w naszych oddziałach przedszkolnych przeprowadzono zajęcia dla najmłodszych. Tematyka spotkań nie była przypadkowa, gdyż to najmłodsi są najbardziej narażeni na  zanieczyszczenia zawarte w powietrzu. Jednocześnie wpajanie właściwych praktyk i zachowań dzieciom od najmłodszych lat owocuje właściwymi postawami w dorosłym życiu. Podczas zajęć przedszkolaki poznały właściwości powietrza, dzięki licznym doświadczeniom zrozumiały co to jest SMOG i skąd się bierze. Mali pogromcy smogu dowiedzieli się, że główną przyczyną smogu są spaliny pochodzące z pieców, głównie starego typu, w których pali się dosłownie wszystkim, jaki wpływ ma smog na zdrowie człowieka, jak żyć, by nie wytwarzać smogu oraz jak zachować się w przypadku alarmu antysmogowego, a także jakie szkodliwe skutki może powodować i w jaki sposób przeciwdziałać powstawaniu chorobotwórczych gazów. Dzieci obserwowały powietrze i smog podczas spaceru wokół szkoły, a także wykazały się olbrzymią dozą pomysłowości i talentu tworząc plakaty o smogu, które zostały wyeksponowane na tablicy dla rodziców.

SMOG 2 

  SMOG 3


ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLAKÓW

IMG 20181210

W grudniu dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowania rozpoczęły od udekorowania grupowych choinek, które wprowadziły w salach świąteczną atmosferę. Przedszkolacy podczas zajęć wykonywały ozdoby choinkowe, rozmawiały o świątecznych tradycjach  oraz uczyły się kolęd i pastorałek.
Zgodnie z tradycją dzieci z grup średniaków i maluchów dekorowały pierniczki, co sprawiło wszystim wiele radości i wprowadziło w salach  świąteczną atmosferę. Chociaż słodkie wypieki kusiły swoim zapachem, nikomu nie wolno było ich spróbować. Dzieci wiedziały, że mogą je zjeść  dopiero na wigilii przedszkolnej.
Podczas wigilii - spotkań przy choinkach w udekorowanych salach, odświętnie nakrytym stole i słodkościwch dzieci łamały się opłatkiem,  składały sobie nawzajem życzenia oraz cieszyły się z nadchodzących świąt.
Na migawki z przygotowań przedszkolaków do świąt zapraszamy do GALERII.


 “CHOINKA DLA PTAKÓW” - WARSZTATY Z LEŚNIKIEM

DSC00078

Po raz kolejny w naszym przedszkolu odbyło się niezwykle interesujące spotkanie. Tym razem odwiedziła nas leśnik  z Nadleśnictwa Świerklaniec, która przedstawiła prezentację dotyczącą dokarmiania ptaków w okresie zimy. Dzieci dowiedziały się jak rozróżniać podobne do siebie gatunki ptaków, utrwaliły ich cechy charakterystyczne, nazwy  oraz pożywienie. Przedszkolaki obejrzały różne rodzaje karminków, a także dowiedziały się, jak zbudować karmnik dla ptaków z butelki PET.
Podczas części praktycznej warsztatów dzieci, pod kierunkiem leśnika tworzyły w grupach prace przedstawiające ”Choinkę dla ptaków”. Współpraca w zespołach okazała się owocna, powstały piękne prace plastyczne.
Takie spotkania są bardzo cennym źródłem wiedzy, uczą dzieci szacunku do przyrody i kształtują odpowiednią postawę wobec niej. Poprzez udział w spotkaniu przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat życia i wyglądu ptaków, a także niebezpieczeństw związanych z nieodpowiednim dokarmianiem. Dziękujemy leśnikom z Nadleśnictwa Świerklaniec! Na migawki ze spotkania z leśnikiem zapraszamy do GALERII.


SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM

DSC00097

W środę 19 grudnia do oddziałów przedszkolnych dzieci 3-6 letnich przybyła z wizytą pani stomatolog - mama Janka. Pani dentystka, zapoznała dzieci z zasadami dbania o higienę jamy ustnej, a także z następstwami jej nieprzestrzegania. Na modelu szczęki pani stomatolog zademonstrowała także prawidłową technikę szczotkowania zębów oraz zachęciła wszystkich do kontrolnej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Na pamiątkę dzieci otrzymały kolorowanki edukacyjne i znaczki.

DSC00094

DSC00098


GMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
DLA PRZEDSZKOLAKÓW

20181217 1207171

Mając na uwadze rozwijanie wrażliwości muzycznej i estetycznej najmłodszych mieszkańców naszej Gminy, popularyzację kolęd i pastorałek oraz promowanie młodych talentów, 17 grudnia nasza szkoła zorganizowała Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Konkurs był znakomitą okazją do spotkania, posłuchania oraz podziwiania pięknego śpiewu, strojów, a także umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Psary, które zaprezentowały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.
Jury w składzie: p. Mirella Sorn – Barańska, p. Krystyna Kluszczyk oraz p. Dorota Konieczny przyznało nagrody dla najbardziej wyróżniających się przedszkolaków.

W kategorii 3, 4 – latków laureatami zostali:

 • I miejsce – Leon Cybulski (PP im. Misia Uszatka ZSP nr 1 w Strzyżowicach),
 • II miejsce – Antoni Piszczek (PP im. Misia Uszatka ZSP nr 1 w Strzyżowicach),
 • III miejsce – Magdalena Paszewska (oddział przedszkolny SP w Dąbiu).

Wyróżnienia otrzymali: Wojciech Zapart, Mikołaj Krasoń, Hanna Śliwa, Julianna Turek – Kidawa.

W kategorii 5, 6 – latków laureatami zostali:

 • I miejsce – Nicola Goły (oddział przedszkolny SP w Dąbiu),
 • II miejsce – Lena Krawiec (PP im. Misia Uszatka ZSP nr 1 w Strzyżowicach),
 • III miejsce ex aequo – Blanka Wasylowska (oddział przedszkolny SP w Gródkowie) oraz Gabriela Głodowska (PP im. Kubusia Puchatka ZSP nr 2 w Sarnowie).

Wyróżnienia otrzymali: Paulina Gut, Marika Frańczak, Zofia Zagórna, Laura Cesarz, Zuzanna Zawalska.
 Poza konkursem zaprezentował się zespół muzyczny „Klawesiki” z oddziału przedszkolnego w Dąbiu, który zatańczył taniec aniołków. Występy przedszkolaków były prezentowane na bardzo wysokim poziomie, za co należą się podziękowania i gratulacje dla opiekunów i rodziców, którzy przygotowywali dzieci do występów.
Składamy również serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców naszej szkoły za ufundowanie nagród oraz poczęstunku dla wykonawców.
Mamy nadzieję, że prezentacje talentów wokalnych przedszkolaków z terenu Gminy Psary, oraz pielęgnowanie bogatej tradycji śpiewania kolęd stanie się coroczną tradycją. Do obejrzenia zdjęć zapraszamy do GALERII.


KONCERT W SZKOLE MUZYCZNEJ
pt. “Nie zadzieraj z Mikolajem!”  czapka-swietego-mikolaja-ruchomy-obrazek-0009

DSC00122

W grudniu dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły Państwową Szkołę Muzyczną I-go stopnia im. Fryderyka Chopina w Będzinie, w której  obejrzały koncert mikołajkowy pt. “Nie zadzieraj z Mikołajem”. Uczniowie szkoły prezentowali swoje umiejętności gry na instrumentach tworząc akompaniament do przedstawienia. Podczas koncertu uczniowie wykorzystywali także talenty wokalne oraz taneczne występując w świątecznych układach choreograficznych. Na scenie nie zabrakło popisów aktorskich, w których dzieci doskonale się odnalazły i z zapałem odgrywały przydzielone role. Koncert zakończył się morałem, skierowanym do wszystkic widzów -  nie warto zadzierać z Mikiołajem,  opłaca się być grzecznym, uczciwym i słuchać dorosłych przez cały rok. Wszystkim przedszkolakom koncert bardzo się podobał, żywo reagowały na występ i nagrodziły wykonawców gromkimi brawami.

IMG 20181213 100314

IMG 20181213 102107

 


MIKOŁAJKI swiety-mikolaj-z-miry-ruchomy-obrazek-0157

 

“Wszystkie dzieci go bardzo kochają, wszystki dzieci na niego czekają” – mówią słowa piosenki. W środę 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj, by jak co roku wręczyć przedszkolakom prezenty. Mikołajowi towarzyszył  orszak złożony z aniołków i diabełków.
Najpierw dzieci obejrzały na holu szkolnym występ  wykonaniu uczniów z klas starszych, który wprowadził wszystkich w świąteczną atmosferę. Następnie przedszkolacy wrócili do swoich sal, gdzie  z niecierpliwością oczekiwali na wizytę tego niecodziennego gościa. Gdy Mikołaj wreszcie się zjawił,  wszystkie dzieci powitały go z radością. Dzieci z grupy średniaków zaśpiewały piosenkę i recytowały wierszyki. Mikołaju, do zobaczenia za rok! Na migawki z niezwykłego spotkania zapraszamy do GALERII.


sedzia-ruchomy-obrazek-0035SPOTKANIE Z SĘDZIĄ  

W dniu 5 grudnia, w ramach zapoznawania przedszkolaków z różnymi zawodami, odwiedziła nas pani Katarzyna, wykonująca zawód sędzi. W bardzo ciekawy sposób wytłumaczyła przedszkolakom, co to jest sąd, czym zajmuje się sędzia oraz co to jest prawo i dlaczego trzeba go przestrzegać. O dużym zaciekawieniu dzieci tym tematem świadczył fakt, iż podczas spotkania w sali panowała cisza i skupienie, a zadawanie pytań niemalże każdorazowo poprzedzone było podniesieniem ręki… ład i porządek, prawie jak na sali sądowej ;-)


SPOTKANIE Z GÓRNIKAMI

IMG 20181204 093134

“Barbórka” obchodzona 4 grudnia na cześć św. Barbary, patronki górników, to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Jak nakazuje tradycja, górnicy w swoje święto ubierają się bardzo elegancko. Właśnie w takich strojach, naszą szkołę odwiedzili górnicy. Dzieci z oddziałów przedszkolnych z zaciekawieniem obejrzały na holu szkolnym występ artystyczny w wykonaniu uczniów z klasy pierwszej. Wysłuchały wierszyków, piosenek, poznały górnicze tradycje, pracę górników i różne akcesoria. Po występach małych artystów, zaproszeni górnicy opowiadali dzieciom o trudnej i niebezpiecznej pracy górnika, warunkach panujących w kopalni oraz swoich przeżyciach pod ziemią. Opowiadanie wzbudziło wśród słuchaczy wielkie zainteresowanie, czemu dali wyraz zadając gościom wiele pytań. Na zakończenie dzieci bardzo serdecznie podziękowały górnikom za przybycie i zrobiły sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

20181204 093559


ANDRZEJKI 

20181130 114211

W piątek 30 listopada nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Wszystkie dzieci bawiły się wesoło, lały wosk, układały buty oraz przepowiadały sobie przyszłość. Wśród atmosfery zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz  integracji przedszkolaków. Teraz tylko pozostaje nam trzymać kciuki za spełnienie szczęśliwych wróżb.


 

SPOTKANIE Z PANIĄ PISARKĄ

20181129 104727

W czwartek 29 listopada przedszkolaki miały okazję spotkać się z autorką książki pt. „Przygody skrzata Zapałka”, panią Jolantą PochylskąZeman. Pisarka przeczytała dzieciom fragment swojej  książki i zapoznała z głównymi bohaterami. Opowiedziała także o tym, jak wygląda warsztat pisarza i co jest niezbędne, aby powstała książka. Po spotkaniu dzieci miały możliwość zakupu książki wraz ze specjalną dedykacją od autorki.

20181129 100727


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

20181123 111806

25 listopada to dzień, w którym na świecie obchodzone są urodziny pluszowego misia. Dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu przyłączyły się do obchodów tego miłego święta. Ponieważ przypadało ono w niedzielę, urodziny misia postanowiliśmy zorganizować w piątek 23 listopada. Od rana dzieci  przynosiły do przedszkola swoje ulubione przytulanki - misie, przedstawiały je swoim koleżankom i kolegom, wspólnie bawiły się przy poświęconym misiom piosenkach, a także recytowały wierszyki o misiach. 
Wszyscy przedszkolacy obejrzeli ciekawą prezentację, która przybliżyła im postacie misiów - bohaterów znanych z bajek, takie, jak: Miś Uszatek, Miś Koralgol, Miś Jogi, Miś Baloo, Miś Fantazy, a także wygląd i zwyczaje różnych gatunków niedźwiedzi. Wszyscy bawili się przy piosenkach oraz oglądali bajkę o Misiu Uszatku.
Światowy Dzień Misia stał się także okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Mój ukochany miś”, celem którego było: promowanie twórczości dziecięcej, pobudzenie inwencji twórczej i fantazji oraz integracja dzieci poprzez sztukę. Prace oceniano w trzech kategoriach wiekowych.

Laureaci otrzymali od Pani Dyrektor dyplomy oraz nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu  nagrody pocieszenia. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

20181123 105331

IMG 20181123 0954231

 


 

POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW - PIELĘGNIARKA, POŁOŻNA

20181122 1019390

22 listopada przedszkolaków odwiedziła pani Justyna - położna – mama Łucji z grupy maluszków. Dzieci dowiedziały się, że zawód położnej jest bardzo ważny i odpowiedzialny. To oprócz mamy i taty najważniejsza osoba w pierwszych chwilach życia nowo narodzonego dziecka. Bardzo dobrze zna potrzeby noworodka i uczy świeżo upieczonych rodziców jak opiekować się maleństwem. Pani Justyna przyniosła kilka sprzętów potrzebnych przy wykonywaniu zawodu pielęgniarki i położnej. Dzieci chętnie brały też udział w pogadance na tematy poruszane przez naszego gościa.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i bardzo ciekawą prezentację zawodu.


RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

20181121 100006

Książka jest nieocenionym źródłem wiedzy, a jej częste czytanie wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci. Wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. Rodzice przychodzą do przedszkola nie tylko po to, aby przyprowadzić i odebrać swoje pociechy, ale także po to,  aby poczytać im bajki. W środę, 21 listopada, grupę maluszków odwiedziła mama Madzi. Dzieci były bardzo przejęte nietypowym Gościem. Pani Sonia czytała dzieciom bajkę i pokazywała piękne ilustracje. Madzia była bardzo szczęśliwa i dumna, że to Jej mama czyta dzieciom. Na pewno jeszcze nie raz zaprosi mamę do naszej grupy. Nie zabrakło też wspólnych zabaw i tańców do treści czytanej bajki. Zachęcamy innych rodziców do przyjścia, bo przecież „Cała Polska czyta dzieciom”…

 20181121 1016010


PRZEDSZKOLAKI POZNAŁY PRACĘ BANKOWCA

20181119 090700

19 listopada przedszkole stało się oddziałem banku, a wszystko za sprawą mamy Alicji i Aleksandra, pani Marty, która pracuje w ALIOR BANKU.  Pani Marta zapoznała dzieci ze specyfiką pracy banku. Mówiła, że pieniędzy nie można wydrukować w domu, opowiadała dzieciom o banknotach i monetach oraz o tym, co się na nich znajduje. Zachęcała też dzieci do oszczędzania pieniędzy w skarbonkach.  Na koniec spotkania dzieci otrzymały drobne upominki. Spotkanie sprawiło wszystkim dużo radości i zadowolenia.


SPOTKANIE Z FARMACEUTĄ

20181116 081225

W piątek 16 listopada przedszkolaki spotkały się z panią farmaceutką – mamą Zuzi. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z pracą farmaceuty w aptece. Pani wytłumaczyła dzieciom czym jest lek i jakie jego postacie można otrzymać w aptece. Podkreślony został fakt, że leki można przyjmować tylko jeśli jest się chorym i pod opieką dorosłych. Pani farmaceutka wytłumaczyła przedszkolakom czym są tabletki, kapsułki, maści, żele, aerozole, syropy, krople, zastrzyki, czopki. Dzieci dowiedziały się także jak wygląda i do czego służy recepta. Ciekawym doświadczeniem było wykonywanie maści recepturowej przez panią farmaceutkę, którą można było później wypróbować na dłoni.

20181116 084348


Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW

20181115 092507

W czwartek 15 listopada wszystkie przedszkolaki z naszych oddziałów wybrały się na wycieczkę do  Ochotniczej  Straży Pożarnej w Dąbiu.  Po przybyciu na miejsce strażacy  chętnie oprowadzili i zapoznali naszych małych podopiecznych ze swoją pracą. Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Dzięki wizycie  przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca strażaka, jak zachować się w czasie pożaru oraz jakim sprzętem w swojej pracy posługują się strażacy. Największą atrakcją było przymierzanie prawdziwego hełmu i odzieży strażackiej. Dzieciaki zwiedziły również pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Na pożegnanie dzieci usłyszały syrenę alarmową i razem ze strażakami zrobiły sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Wracając do przedszkola opowiadały z zachwytem swoje przeżycia. Dziękujemy Strażakom i życzymy jak najmniej wyjazdów.

20181115 083500


„ŚNIADANIE DAJE MOC!”

max300x100trifx573d0f9fd6b57529 5370fa91cbed1 o

W czwartek 8 listopada przedszkolaki włączyły się w ogólnopolską akcję „Śniadanie Daje Moc” promującą  zdrowe nawyki żywieniowe.  Najmłodsi po raz kolejny mogli wykazać się zdolnościami kulinarnymi przygotowując kanapki śniadaniowe według własnego smaku i pomysłu. Przedszkolaki poznały nowe smaki i dowiedziały się dlaczego śniadnie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Ważnym elementem była strona wizualna potrawy, o którą zadbały wszystkie dzieci. Każdy talerz był kolorowy, wyglądał zachęcająco i przede wszystkim był pełen witaminek. Niewątpliwie takie zajęcia są wspaniałą okazją do promowania zdrowych nawyków żywieniowych, tak przecież istotnych od najmłodszych lat. Atutem jest również integracja dzieci i czerpanie radości ze wspólnej pracy i zabawy.

IMG 20181108 085406  IMG 20181108 085437

20181108 095330


ZABAWA HALLOWEEN W PRZEDSZKOLU

 DSC00085

Jak co roku o tej porze członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego wraz z samorządem uczniowskim zorganizowali dla wszystkich przedszkolaków zabawę z okazji Halloween. Rodzice przygotowali dzieciom ciekawe stroje, a organizatorzy pomysłowe zabawy, takie jak: „Taniec z miotłą", „Zaplatana pajęczyna", „Magiczne pierścienie", „Zabawa w chwytanie smakołyków". Nie zabrakło również specjalnie przygotowanych smakołyków, babeczek , cukierków, lampionów z dyni, co zapewniło wszystkim niezapomniane wrażenia i miłą zabawę. 

DSC00078 20181029 110739

 DSC00083 


SPOTKANIE Z PANIĄ BIBLIOTEKARKĄ   biblioteka-ruchomy-obrazek-0023

Po raz kolejny w naszym przedszkolu odbyło się niezwykle interesujące spotkanie.  Tym razem odwiedziła nas pani Magdalena Królikowska, która pracuje w Bibliotece Publicznej w Katowicach. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały historii kolorowego słonia Elmera przeczytanej przez naszego gościa. Następnie przedszkolaki wykonywały ćwiczenie ze słomkami, polegające na nakładaniu kropek na sylwetę muchomora. Na zakończanie przedszkolaki  obserwowały przyniesionego przez panią bibliotekarkę na zajęcia patyczaka.
Takie spotkania są bardzo cennym źródłem wiedzy. Poprzez udział w spotkaniu przedszkolaki przybliżyły sobie zawód bibliotekarza i nabrały przekonania, że biblioteka jest miejscem, które warto odwiedzać.

IMG 20181022 095424  IMG 20181022 101455


W BIBLIOTECE   

part000001

W piątek 19 października przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Dąbiu, ponieważ biblioteka odgrywa ważną rolę w rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych. Uczestnicząc w spotkaniach bibliotecznych najmłodsi przygotowują się do korzystania z książki, jako źródła wiedzy i inspiracji. Podczas wizyty  dzieci spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony starszego bibliotekarza p. Haliny Sapoty. Przedszkolaki w ciszy i skupieniu wysłuchały wierszy i zagadek czytanych przez panią bibliotekarkę. Pani Halina zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje i zachęcała do częstego odwiedzania biblioteki. Spotkanie było dla dzieci także okazją do doskonałej zabawy. Mnóstwo radości sprawił przedszkolakom biblioteczny kącik z zabawkami oraz lepienie z masy piaskowej. Wypożyczyliśmy również książki do przedszkola, które codziennie czytamy na zajęciach.

20181018 092517  20181018 094021

Resized 20181016 093858 8294

            


 

40 LAT MINĘŁO - DZIĘKUJEMY OJCZE ŚWIĘTY

 jan-pawel-ii-1859786_1920_vol.2

Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w konkursie plastycznym „Św. Jan Paweł II - Promieniowanie Ojcostwa”. Oto wyniki konkursu:

Dzieci 3 letnie

 • I miejsce - Zosia Gawron
 • II miejsce - Jakub Cela
 • III miejsce - Jan Trzcionka

Dzieci 4 letnie:

 • I miejsce - Maja Wierdak
 • II miejsce - Oliwia Długosz
 • III miejsce - Marcin Kępka

Dzieci 5-6-letnie: grupa pani Eweliny

 • I miejsce - Zuzia Zawalska
 • II miejsce - Rafał Twardokęs
 • III miejsce - Oliwia Cembrzyńska

Dzieci 5-6-letnie: grupa Pani Kazi

 • I miejsce - Julia Dąbkowska
 • II miejsce - Marta Nagły
 • III miejsce ex aequo - Pola Janik i Karolina Kołodziej

POZNAJEMY RÓŻNE ZAWODY

Wybór zawodu to długotrwały proces stanowiący szereg decyzji podejmowanych przez wiele lat. Dlatego też w ramach preorientacji zawodowej w oddziałach przedszkolnych w naszej szkole we wrześniu i w październiku odbyły się spotkania dzieci z przedstawicielami wybranych zawodów. Przedszkolaków odwiedzili już strażacy, leśniczy, pani higienistka. W trakcie wycieczek do Teatru Dzieci Zagłębia i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie dzieci poznały zawód aktora i specjalisty ds. ochrony przyrody i edukacji.


 ŚWIĘTO DRZEWA drzewo-ruchomy-obrazek-0063

Piątek, 12 października 2018 przywitał nas piękną pogodą, sprzyjającą wycieczkom i pobytowi na świeżym powietrzu. Wykorzystując piękną aurę, przedszkolaki po raz kolejny wyruszyły na wycieczkę do Zespołu Parków Krajobrazowych w Będzinie, gdzie wzięły udział w warsztatach edukacyjnych pt.: „Święto Drzewa”. Podczas zajęć dzieci zostały zapoznane z niektórymi gatunkami drzew i krzewów występujących w różnych rejonach Polski, ich cechami charakterystycznymi oraz dowiedziały się wielu ciekawostek na ich temat. Piękna pogoda sprzyjała spacerowi ścieżką dydaktyczno- przyrodniczą, podczas którego dzieci rozpoznawały i nazywały gatunki drzew oraz zbierały „bogactwa natury”. Podsumowaniem tych interesujących warsztatów było wykonanie pięknych, barwnych prac plastycznych przy użyciu materiału przyrodniczego. Nie omieszkaliśmy również wstąpić na plac zabaw zlokalizowany na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych w Będzinie, gdzie nasi Milusińscy mogli dać upust swym wielkim pokładom energii J. Wszyscy wrócili do szkoły uśmiechnięci i zadowoleni.

20181012 092225  20181012 102242

DSC00089 1


W TEATRZE

20181003 095522

Chociaż poranek 3 października był pochmurny i wietrzny, dzieci z oddziałów przedszkolnych wyjechały autokarami na wycieczkę do Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie na przedstawienie pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Przedstawienie przybliżyło najmłodszym przygody Plastusia mieszkającego w piórniku Tosi, uczennicy pierwszej klasy. Zaletą widowiska były liczne piosenki oraz barwna scenografia. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. Dzieci wróciły do przedszkola uśmiechnięte i zadowolone.

IMG 20181003 093903  Resized 20181003 111023 533


PRZEDSZKOLAKI NA DZIKIM ZACHODZIE

DSC 0781

1 października nasze najmłodsze przedszkolaki przeniosły się na Dziki Zachód. W salach wyrosły nam kaktusy, a dzieci poznały życie oraz zwyczaje kowbojów. Dowiedziały się, dlaczego kowboje nosili: kraciaste koszule, dżinsy, kapelusze i oczywiście buty z ostrogami. Były wspólne tańce w rytm muzyki country. Dzieci wzięły także udział w uroczystości przygotowanej na holu przez Samorząd Uczniowski. Dopingowały starszych kolegów ze szkoły, którzy mieli do wykonania trudne konkurencje takie jak: rzucanie lassem i podkową, poszukiwanie złota, taniec. Uroczystość przygotowana przez Samorząd Uczniowski jak zwykle okazała się strzałem w dziesiątkę i dzień dla przedszkolaków upłynął miło oraz wesoło.


 

UDZIAŁ W PROGRAMIE EDUKACYJNYM
„POLSKA – MOJA OJCZYZNA”

     2 października w ramach włączenia się w obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, dzieci z oddziałów przedszkolnych  wzięły udział w programie edukacyjnym pt. „Polska- moja Ojczyzna ". Celem zajęć było rozwijanie wiedzy dzieci na temat ich Ojczyzny. Przedszkolaki wzbogaciły i utrwaliły wiadomości o symbolach narodowych. Dopasowywały obrazki z bogactwami naturalnymi naszego kraju do regionów, w których są wydobywane oraz wskazywały na mapie sąsiadów Polski. Po zajęciach każdy przedszkolak mógł zrobić sobie zdjęcie w stroju lotnika i poczuć się kimś naprawdę ważnym. Za aktywny udział w programie edukacyjnym nasza placówka otrzymała certyfikat „Przedszkole pilotów”.

20181002 100242  IMG 20181002 094418


PRÓBNY ALARM PRZECIWPOŻAROWY

 straz pozarna ruchomy obrazek 0011

    W trosce o bezpieczeństwo wszystkich przedszkolaków 28 września został przeprowadzony w naszej placówce próbny alarm przeciwpożarowy. Dzieci usłyszały trzy sygnały, po których niezwłocznie przystąpiono do ewakuacji. Zgodnie z planem ewakuacji przedszkolaki zostawiły wszystko w salach, a nauczyciele zabrali ze sobą tylko dzienniki. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych zdali dyrektorowi raport o frekwencji.
Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem przez dzieci i pracowników oraz zasadami postępowania na wypadek pożaru, poruszania się w budynku zgodnie z drogami ewakuacji i przejścia na wyznaczony teren zbiórki.
Nasze przedszkolaki oraz pracownicy otrzymali pochwałę od strażaków za sprawnie przeprowadzoną ewakuację. Po zakończonym alarmie strażacy pozostali jeszcze z przedszkolakami. Wszystkie dzieci mogły zaznajomić się bliżej z pracą straży pożarnej oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie.

 

20180928 094514 Copy  DSC00078 Copy

Resized 20180928 095435 9295 Copy  Resized 20180928 095654 5840 CopyŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA I DZIEŃ CHŁOPAKA 

 

DSC00090 Copy

    28 września w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka oraz Dzień Chłopca. W tym dniu to ziemniak królował na naszych zajęciach. Dzieci wykonywały  prace plastyczne z ziemniakiem w roli głównej oraz poznały jego historię. Dzięki życzliwości rodziców w miłej atmosferze, mogliśmy na szkolnym podwórku wspólnie zjeść przygotowane przez nich pieczonki. Tego dnia z okazji święta chłopaka dziewczynki złożyły także wszystkim małym mężczyznom życzenia oraz podarowały upominki.

DSC00086 Copy  20180928 121324 Copy

DSC00081 Copy  Resized 20180928 102201 5459


WYCIECZKA DO ZESPOŁU PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH W BĘDZINIE

20180925 114422

We wtorek 25 września 2018 wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych wyruszyły na wycieczkę do Zespołu Parków Krajobrazowych w Będzinie, gdzie wzięły udział w warsztatach edukacyjnych w ramach akcji „Sprzątanie Świata 2018”. Zajęcia obejmowały tematykę dotyczącą ochrony przyrody: ograniczenia ilości produkowanych odpadów oraz ich właściwą segregację i ponowne wykorzystanie. Udział w warsztatach przybliżył naszym Milusińskim sposoby dbania o otaczające nas środowisko, właściwą segregację śmieci, wykorzystanie surowców wtórnych. Zaprezentowane zostały również rozmaite ciekawostki dotyczące tego, jak długo rozkładają się odpady i jak nam to szkodzi oraz jakie cuda mogą powstać z surowców wtórnych przy odrobinie wyobraźni. Podsumowaniem warsztatów było wykonanie prac plastycznych przy użyciu surowców wtórnych. Uwieńczeniem pobytu w Zespole Parków Krajobrazowych w Będzinie była wspólna zabawa dzieci na tamtejszym placu zabaw, co wywołało jeszcze szerokie uśmiechy na twarzach przedszkolaków ;-)

20180925 105449  20180925 111458


 DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

balon-ruchomy-obrazek-0021balon-ruchomy-obrazek-0021balon-ruchomy-obrazek-0021balon-ruchomy-obrazek-0021balon-ruchomy-obrazek-0021balon-ruchomy-obrazek-0021balon-ruchomy-obrazek-0021balon-ruchomy-obrazek-0021balon-ruchomy-obrazek-0021

20180920 095720

Czwartek, 20 września był wyjątkowym dniem dla najmłodszych wychowanków naszej szkoły, ponieważ w tym dniu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji na dzieci z oddziałów przedszkolnych czekała moc atrakcji. Wspólnie bawiliśmy się szukając odpowiedzi na zadawane zagadki, poznając układ choreograficzny do dziecięcych piosenek, a także wybraliśmy się w muzyczną podróż do ZOO, gdzie naśladowaliśmy napotkane zwierzęta. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał niebieski balon - symbol Dnia Przedszkolaka, który mógł ozdobić najpiękniej jak potrafił. Zabawa z balonami, ku uciesze naszych Milusińskich, przeniosła się na szkolne boisko. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała harcom na świeżym powietrzu. Piski radości i uśmiechy na twarzach przedszkolaków były najlepszym potwierdzeniem udanej zabawy ;-)

 20180920 105029  20180920 105816


 SPRZĄTANIE ŚWIATA

41748650 1917128618379958 2736729731964600320 n

    Wrzesień jest miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. W tym roku również nasze przedszkolaki zaangażowały się w tą akcję. 14 września w oddziałach przedszkolnych zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko. Szczególną uwagę zwrócono na segregowanie odpadów oraz recykling. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały udział w rozmowie, odpowiadały na zadane pytania. Maluszki poznały kolory pojemników do których należy wrzucać posortowane odpady oraz wykonały plakat pt. „Nasza zielona planeta”. Jednak główną atrakcją tego dnia było sprzątanie „Naszej Ziemi”, nad którym cały czas czuwały nauczycielki, dbając o bezpieczeństwo przedszkolaków. Dzieci otrzymały rękawiczki i worki na śmieci oraz pomagały w sprzątaniu ogrodu  i terenu w najbliższym otoczeniu szkoły. Dzięki temu wokół szkoły zrobiło się czysto i przyjemnie. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

20180914 085112  20180914 090307

IMG 20180914 094023  IMG 20180914 094000


 

SPOTKANIE Z LEŚNIKAMI  drzewo ruchomy obrazek 0074drzewo ruchomy obrazek 0074drzewo ruchomy obrazek 0074

    Za kilka dni  tj. 10 października będziemy obchodzić  Światowy Dzień Drzewa.  W związku z tym ważnym dniem przedszkolaków odwiedzili leśnicy z Nadleśnictwa Świerklaniec. Zaproszeni goście  przedstawili prezentację o drzewach i mieszkańcach lasu. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych informacji  na temat  znaczenia drzew dla człowieka oraz ich roli w życiu leśnych zwierząt. Rozpozanawały popularne gatunki drzew ich owoce i nasiona. Na pamiątkię otrzymały kolorowanki ze zwierzątami oraz piękne zakładki do książęk.

20180917 100716  20180917 102252