m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Konsultacje społeczne dotyczące gospodarowania odpadami w Gminie Psary

ZAPOZNAJ SIĘ Z PROJEKTAMI UCHWAŁ I DEKLARACJĄ


[nbsp]

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami

W decydującą fazę wkraczają przygotowania gmin do wprowadzenia nowego modelu systemu gospodarki odpadami. Wynika on ze zmian w przepisach uchwalonych przez parlamentarzystów w 2011 roku.


15 lipca 2011 roku Prezydent RP podpisał zmianę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która diametralnie zmienia dotychczasowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Najważniejszą zmianą dla wszystkich jest obligatoryjne przejęcie przez gminę od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Należy również pamiętać, że przyjęta przez Parlament ustawa nie polega tylko na zmianie płatnika (zamiast firmie wywożącej odpady komunalne właściciel nieruchomości będzie płacił gminie), ale wprowadza ona w Polsce o wiele bardziej restrykcyjny i rozbudowany system gospodarowania odpadami, za który mieszkańcy i gminy w Polsce będą musiały więcej zapłacić. Odpady komunalne będą już wkrótce mogły trafiać tylko do instalacji regionalnych. Będzie to z jednej strony wiązało się ze zmniejszeniem liczby składowisk odpadów komunalnych funkcjonujących w naszym regionie oraz wzrostem cen odpadów składowanych na instalacjach regionalnych, z których większość obecnie intensywnie się modernizuje i rozbudowuje, by sprostać wyśrubowanym unijnym wymaganiom. Gminy są zobowiązane do osiągnięcia do 31 grudnia 2020r. co najmniej 50% poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła oraz co najmniej 70% poziomu recyklingu innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Do dnia 16 lipca 2020r. należy ograniczyć masę odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania - do nie więcej niż 35% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.


[nbsp]Co się zmieni?


Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości do 30 czerwca 2013r. winien przekazywać zebrane odpady komunalne przedsiębiorcy, z którym posiada zawartą umowę na odbiór odpadów komunalnych. Natomiast od 1 lipca przyszłego roku właściciele nieruchomości są zwolnieni z obowiązku zawierania indywidualnych umów z przedsiębiorcą, a zebrane odpady komunalne będą przekazywać jednemu podmiotowi wskazanemu przez gminę, wyłonionemu w drodze przetargu. Należy również pamiętać, aby najpóźniej do dnia 30 czerwca 2013r. rozwiązać obowiązującą umowę z przedsiębiorcą na odbiór odpadów komunalnych. Nowy model gospodarki odpadami zakłada, że to gmina jest odpowiedzialna za funkcjonowanie całego systemu, czyli m.in. przygotowanie przetargu na wyłonienie podmiotu odbierającego i zagospodarowującego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości.


[nbsp]Zapraszamy do konsultacji


Przed przystąpieniem do realizacji procedury przetargowej należy przygotować szereg dokumentów związanych z funkcjonowaniem całego systemu, czyli uchwał, do pojęcia których jest zobligowana Rada Gminy. Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje o projektach uchwał, nad którymi pracują obecnie radni Rady Gminy Psary i pracownicy Urzędu Gminy z prośbą o zapoznanie się z nimi poprzez gminną stronę internetową lub bezpośrednio w siedzibie Urzędu Gminy Psary i przekazanie uwag w ramach konsultacji społecznych, które potrwają do 20 grudnia 2012 roku. Konsultacje będą przeprowadzone w formie pisemnej poprzez przyjmowanie uwag i wniosków na „formularzu zgłaszania uwag i wniosków” do projektu danej uchwały, a projekty uchwał zostaną opublikowane na stronie internetowej gminy Psary, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy. W dniach 10.12.2012r. i 17.12.2012r. w godzinach od 14.00 do 17.00 pracownicy Referatu Przedsięwzięć Publicznych będą pełnili dyżur na sali narad w Urzędzie gminy (I piętro), w trakcie którego udzielą szczegółowych informacji na temat zmian w systemie gospodarowania odpadami.


Kluczowym dokumentem jest uchwała wprowadzająca nowy Regulamin utrzymania czystości i porządku w Gminie Psary, który będzie określał szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Psary oraz nieruchomościach mieszkańców. Zasady będą dotyczyły przede wszystkim rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych, częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów z terenu nieruchomości. Kolejny projekt uchwały określi szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi . Uchwała będzie określać ilość odpadów komunalnych odbieranych od właściciela nieruchomości oraz częstotliwość ich odbierania i sposób świadczenia usług przez punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Kolejne projekty uchwał dotyczą wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty i częstotliwości jej płatności. Zgodnie z ustawą przyjętą przez parlament opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi może być ustalana na 3 sposoby - w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, lub ilość zużytej wody z danej nieruchomości, lub powierzchnię lokalu mieszkalnego.


Jak będzie wyglądał nowy system gospodarowania odpadami na terenie Gminy Psary


Na terenie naszej gminy działa już od kilkunastu lat skuteczny system odbioru odpadów komunalnych, do którego mieszkańcy są przyzwyczajeni i nowy model w dużej mierze na nim bazuje, co znajduje odzwierciedlenie w przedstawionych projektach uchwał. Przyjęto, że opłata za gospodarowanie odpadami ustalana jest od mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla danego gospodarstwa domowego będzie stanowić iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty. Przyjęto także limit odpadów zmieszanych wytwarzanych przez 1 mieszkańca w oparciu o dane ze sprawozdań dotyczących ilości zebranych odpadów komunalnych zmieszanych z terenu Gminy Psary w ilości 60 litrów miesięcznie na osobę. Zakłada się, że zmieszane odpady będą odbierane z posesji mieszkańców co najmniej raz w miesiącu. Zgodnie z nowymi przepisami wszyscy mieszkańcy zobligowani są prowadzić selektywną zbiórkę odpadów z podziałem na następujące rodzaje śmieci: tworzywa sztuczne oraz opakowania wielomateriałowe (odbierane raz w miesiącu), papier i tektura (odbierane raz na dwa miesiące), szkło (odbierane raz na dwa miesiące). Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz meble, opony i inne odpady wielkogabarytowe będą odbierane raz na półrocze a metale raz na rok. Nowy model systemu gospodarowania odpadami przewiduje utworzenie gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, do którego w określonych dniach i godzinach jego funkcjonowania mieszkańcy będą mogli dostarczać następujące odpady: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji oraz odpady zielone.


Zakres podstawowy i usługi dodatkowe


Przedstawione powyżej usługi składają się na zakres podstawowy, który obejmuje opłata śmieciowa, natomiast odbieranie odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz śmieci zmieszanych ponad ustalony limit 60 litrów na osobę będzie stanowiło zakres dodatkowy, za który mieszkańcy będą musieli dodatkowo zapłacić. Zgodnie z ustawą właściciel nieruchomości będzie musiał na własny koszt wyposażyć nieruchomość w pojemniki do gromadzenia odpadów. Zakres podstawowy nie obejmuje również nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady (czyli na przykład posesji, na których prowadzona jest działalność gospodarcza). Właściciele tych nieruchomości tak jak dotąd zobowiązani będą do podpisania umowy z odpowiednią firmą, która będzie odbierać śmieci z ich terenu.


Opłata śmieciowa i jak często ją będziemy płacić


Jeden z projektów uchwał określa wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, w której właściciel nieruchomości poda liczbę osób zamieszkujących nieruchomość i wyliczy miesięczną stawkę opłaty. Pierwszą deklarację, właściciel nieruchomości będzie musiał złożyć w terminie do 15 kwietnia 2013 roku a obowiązkowa opłata za gospodarowanie odpadami będzie uiszczana miesięcznie na konto Gminy Psary poczynając od lipca 2013 r. Wysokość stawki za gospodarowanie odpadami od osoby wylicza się na postawie sprawozdań dotyczących ilości zebranych odpadów za lata poprzednie oraz kosztów ich zebrania i składowania. Trudno dziś przewidzieć ile kosztować będzie składowanie odpadów na składowisku regionalnym w roku przyszłym oraz faktyczną ilość odpadów, które zostaną zebrane od mieszkańców. Biorąc jednak pod uwagę posiadane dane stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za osobę w przypadku Gminy Psary kształtuje się na poziomie 10 złotych od osoby na miesiąc, jeśli prowadzona jest przez mieszkańca selektywna zbiórka odpadów i 16 złotych od osoby na miesiąc, jeśli dany mieszkaniec selektywnej zbiórki nie prowadzi. Z przeprowadzonych konsultacji z gminami Siewierz, Mierzęcice i Bobrowniki wynika, iż ościenne samorządy również biorą pod uwagę te same kryteria przy ustalaniu zasad prowadzenia odbioru odpadów komunalnych, naliczania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz częstotliwości uiszczania opłat. Proponowana wysokość stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w tych samorządach również jest podobna do proponowanej stawki w Gminie Psary, chociaż w przypadku pobliskich miast mówi się o stawkach o kilka złotych wyższych. Red.


Dokumenty do pobrania:

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Psary

Uchwała w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku[nbsp] na terenie Gminy Psary

Uchwała w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług

Uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty

Uchwała w sprawie wzoru deklaracji

Uchwała-komisja termin opłat

Zarządzenie Nr 0050-71-2012

Formularz -[nbsp] Regulamin

Formularz - Deklaracja

Formularz - Szczegółowy zakres

Formularz - Metoda ustalenia opłaty

Formularz - Termin, częstotliwość

[nbsp]

[nbsp]

[nbsp]

[nbsp]