Nocny Maraton Czytania

Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. Na naszą świadomość narodową wpływa to, gdzie się wychowujemy, jakie czytamy książki, jakiej słuchamy muzyki, jakie przedstawienia teatralne oglądamy i kto jest dla nas bohaterem narodowym.

W wieczór poprzedzający 11 listopada, Klub Szlakiem Alfreda Szklarskiego ze Szkoły Podstawowej im. Alfreda Szklarskiego w Sarnowie zaprosił rodzinę patrona, władze samorządowe, przedstawicieli organizacji i instytucji gminnych, rodziców oraz szkoły partnerskie na lekcję o współczesnym patriotyzmie, czyli na maraton czytania polskiej literatury.

W nastrojowym wnętrzu, przy świecach, na złoconym tronie zasiadali kolejno znamienici goście, i czytali „Przygody Tomka w Krainie Kangurów” przekazując powieść Szklarskiego jak pałeczkę w sztafecie.
Zanim goście przystąpili do czytania obejrzeli krótkie przedstawienie o tym, jak miłość do Ojczyzny rozumieli nasi dziadkowie, rodzice i jak dziś można być patriotą.

Scenariusz przedstawienia był tak skonstruowany, aby przekazać dzieciom i młodzieży istotne wartości wychowawcze, aby wpoić im poczucie odpowiedzialności za swoje obywatelskie powinności oraz poszanowanie historii poprzednich pokoleń.

Nocny maraton czytania był uczczeniem Święta Niepodległości w sposób wyjątkowy również dlatego, że dorośli uczestniczyli w nim żywo razem z dziećmi.

Dziękujemy wszystkim, którzy w ten listopadowy wieczór przyczynili się do propagowania kultury pisanego słowa, literatury polskiej oraz patrona szkoły.

Podczas maratonu czytali dzieciom:

Bożena Szklarska-Nowak – córka Alfreda Szklarskiego,

Wójt Gminy Psary- Tomasz Sadłoń

Dyrektor SP w Sarnowie - Małgorzata Barańska

Sekretarz Mirella Barańska – Sorn,

Radna Teresa Kosmala –Gąsior,

Radny Aleksander Jewak,

Radna Magdalena Gdesz-Sobczak,

Pracownik Biblioteki w Sarnowie- Krystyna Białas,

Dyrektor SP Dąbie – Grażyna Trzcionka,

Ewa Urbańska- Akcja Katolicka- Sarnów,

Joanna Wilmowska- przedstawicielka rodziców,

Uczniowie ze szkoły partnerskiej im. A. Szklarskiego w Koziegłowach

oraz Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele ze SP w Sarnowie.

[nbsp]

SP Sarnów.