Metropolitalne Dni Energii - dowiedz się więcej o energii wiatrowej

Wiatr to masa powietrza, która przemieszcza się poziomo nad powierzchnią ziemi. Ten ruch spowodowany jest różnicą ciśnienia atmosferycznego. Im większa dysproporcja, tym większa prędkość wiatru.

Najstarszym sposobem wykorzystywania energii wiatru było użytkowanie łodzi żaglowych, które wykorzystywane były już w Starożytnym Egipcie około 3200 lat p.n.e. Najstarsze znane projekty wiatraków pochodzą z prac Herona z Aleksandrii z pierwszego wieku naszej ery i posiadały pionową oś obrotu.
Pierwsze wiatraki o poziomej osi obrotu, czyli takiej jaka jest obecnie najpopularniejsza, pojawiły się w Europie w XII wieku. Pierwszym zapisem dotyczącym wiatraków na ziemiach polskich jest zezwolenie zakonnikom z Białego Buku na jego budowę, wydane przez księcia Wisława z Rugii w 1271 r.

Po wynalezieniu generatora elektrycznego wykorzystywano energię wiatru do wytwarzania energii elektrycznej bazującej na działaniu turbin wiatrowych, które przekształcają kinetyczną energię wiatru w energię elektryczną. Pierwszą turbinę wiatrową skonstruował w 1887 r. i opatentował w 1891 r. szkocki wynalazca James Blyth. Używał jej do zasilania oświetlenia w swoim domu. Małe turbiny do generowania prądu dla wolnostojących domów rozpowszechniły się na początku XX wieku. Pierwsze przemysłowe turbiny, generujące 100 kW, wybudowano w 1931 r. w ZSRR.
Przez wiele lat turbiny wiatrowe nie stanowiły konkurencji dla generatorów zasilanych paliwami kopalnymi. Pierwsze próby wykorzystania turbin wiatrowych na masową skalę były podejmowane w latach 70 XX wieku w odpowiedzi na kryzys naftowy.

Wiatr staje się coraz powszechniejszym odnawialnym źródłem energii.

Wiatr jest jednym z dwóch najczęściej wykorzystywanych Odnawialnych Źródeł Energii – zaraz po energii promieniowania słonecznego. Nie dziwi zatem, że energetyka idzie właśnie w stronę pozyskiwania energii z wiatru, a w kolejnych regionach świata powstają gigantyczne elektrownie wiatrowe.

Gdzie powstają elektrownie wiatrowe?

Najkorzystniejsze warunki do budowy elektrowni wiatrowych występują na wybrzeżu Bałtyku oraz w okolicach Suwałk. Pierwszy wiatrak w Polsce produkujący energię elektryczną postawiono w 1991 r. przy wcześniej już istniejącej Elektrowni Wodnej w Żarnowcu.

Ekodroadca