Postępy przy termomodernizacji w Górze Siewierskiej

Trwają prace nad przeszło milionową inwestycją dotyczącą termomodernizacji siedziby Zakładu Gospodarki Komunalnej w Górze Siewierskiej. Zmiany widoczne są głównie na zewnątrz budynku, gdzie wymieniono już okna i rozpoczęto ocieplanie elewacji obiektu.

W ramach przedsięwzięcia prace prowadzone są zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Wykonawca rozpoczął inwestycję od wymiany instalacji elektrycznej poprzez zamontowanie oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego oraz oprawy oświetlenia led. Następnie wymieniono okna, parapety i drzwi. Ocieplone zostały również ściany zewnętrzne, a na dachu pojawiła się styropapa, która przeznaczona jest do izolacji termicznej budynku.
Wewnątrz, generalny remont obejmie piwnica, w której zostaną wykonane nowe posadzki i ściany. W miejsce starych grzejników pojawią się nowe z zaworami termostatycznymi, które umożliwią utrzymanie określonej temperatury w pomieszczeniu oraz pozwolą znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Następnie zostanie zamontowana instalacja odgromowa, oświetlenie zewnętrzne oraz zostanie wykonana modernizacja kotłowni. Gminny samorząd nie zapomniał także o osobach ze specjalnymi potrzebami planując wykonanie schodów z pochylnią dla poruszających się na wózkach inwalidzkich, o lasce czy opiekunów z dziećmi wózkach spacerowych. Budynek zyska również odnawialne źródła energii w postaci kolektorów słonecznych.

Wokół obiektu planowane jest wykonanie opaski z kostki brukowej, której zadaniem będzie zapewnienie ochrony elewacji przed zabrudzeniami oraz zabezpieczenie fundamentów przed wpływem odprowadzonej do gruntu wody. Przedsięwzięcie przewiduje także rekultywację terenu i wykonanie ogrodzenia z paneli systemowych.

Wykonawcą prac jest firma Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Aston Sp. z o. o. z Gliwic. Wartość inwestycji wynosi 1 034 114,75 zł, z czego 425 000 zł stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a 361 095 zł dofinansowania z Programu działań na rzecz ograniczania niskiej emisji w roku 2022 Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.